PKO TFI przykłada dużą wagę do realizowanej polityki informacyjnej względem naszych klientów oraz potencjalnych klientów. Poniżej prezentujemy podstawowe zasady komunikacji z Państwem, w tym:
PKO TFI S.A. zapewnia bezpośredni kontakt z Klientami w następujący sposób:
- Osobiście w miejscu siedziby, ul. Świętokrzyska 36, 00-116 Warszawa
(po wcześniejszym, telefonicznym umówieniu spotkania) - Telefonicznie pod numerem 801 32 32 80 lub 22 358 56 56 (kontakt z zagranicy lub z telefonów komórkowych), fax 22 358 56 01,
- Za pomocą e-mail pod adresem: poczta@pkotfi.pl
- Za pomocą strony internetowej - www.pkotfi.pl
Szczegółowe informacje w zakresie sposobu i terminów rozpatrywania reklamacji możecie znaleźć Państwo
w opublikowanych na stronie internetowej TFI Zasadach składania i rozpatrywania reklamacji w PKO TFI S.A.
Komunikacja z PKO TFI S.A. odbywa się w języku polskim. Dokumenty i informacje sporządzane są w języku polskim.
Odpowiedzi na skargi i reklamacje
Odpowiedzi na reklamacje udzielane są bez zbędnej zwłoki, jednak nie później, niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania reklamacji. Termin rozpoczyna swój bieg od dnia następującego po dniu wpływu reklamacji.
W szczególnie skomplikowanych przypadkach, uniemożliwiających rozpatrzenie reklamacji i udzielenie odpowiedzi w terminie wskazanym w zdaniu poprzednim termin ten może ulec przedłużeniu, z zastrzeżeniem, iż nie może przekroczyć 60 dni.
Szczegółowe informacje możecie znaleźć Państwo w opublikowanych na stronie internetowej TFI Zasadach składania i rozpatrywania reklamacji w PKO TFI S.A.
Odpowiedzi na zapytania
PKO TFI dąży do zapewnienia niezwłocznej i wyczerpującej odpowiedzi. Terminy udzielania odpowiedzi na zapytania, w zależności od charakteru sprawy, są zbliżone do terminów wskazanych powyżej w odniesieniu do skarg i reklamacji, z zastrzeżeniem możliwości indywidualnego uzgodnienia terminu odpowiedzi.
Dokumenty prawne funduszy inwestycyjnych publikowane są niezwłocznie po ich sporządzeniu lub aktualizacji na stronie www.pkotfi.pl
Fundusze inwestycyjne otwarte (FIO) oraz Specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte (SFIO)
1. W przypadku prospektów informacyjnych funduszy FIO oraz SFIO:
- Pliki do pobrania oraz na każdej podstronie danego funduszu lub subfunduszu (przykład: PKO Obligacji Skarbowych Krótkoterminowy)
- Przytoczenie zmian w treści publikowane jest w tym miejscu link
2. W przypadku kluczowych informacji dla inwestorów KID dla funduszy FIO oraz SFIO
- Pliki do pobrania oraz na każdej podstronie danego funduszu lub subfunduszu (przykład: PKO Obligacji Skarbowych Krótkoterminowy)
3. W przypadku sprawozdań finansowych funduszy FIO oraz SFIO
- Pliki do pobrania oraz na każdej podstronie danego funduszu lub subfunduszu (przykład: PKO Obligacji Skarbowych Krótkoterminowy)
Fundusze inwestycyjne zamknięte publiczne
1. Sprawozdania finansowe, prospekty emisyjne, aneksy do prospektu oraz komunikaty aktualizacyjne publikowane są w indywidualnych podstronach danego funduszu FIZ (przykład PKO Globalnej Strategii - fiz)
2. Raporty bieżące i raporty okresowe przekazywane są systemem ESPI tj. systemem wykorzystywanym do raportowania spółek notowanych na GPW
3. Raporty, o których mowa powyżej publikowane są dodatkowo na stronie internetowej PKO TFI w indywidualnych podstronach funduszy FIZ
4. Informacje wymagane art. 222a ust. 2 ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, stanowiące informację
dla klienta alternatywnego funduszu inwestycyjnego, zawarte są w treści prospektu emisyjnego funduszu.
5. Dokumenty zawierające kluczowe informacje (KID) publikowane są:
- Na indywidualnych podstronach danego funduszu FIZ (przykład PKO Globalnej Strategii - fiz)
- Pliki do pobrania
Fundusze inwestycyjne zamknięte niepubliczne
Ze względu na szczególnych charakter funduszy niepublicznych PKO TFI publikuje tylko ograniczony katalog informacji tj. ogłoszenia i informacje przewidziane w statutach funduszy oraz wycenę funduszy.
Karty funduszy publikowane są przez TFI w celu syntetycznej prezentacji podstawowych informacji o danym funduszu/subfunduszu FIO lub SFIO. Są to w szczególności:
- charakterystyka funduszu/subfunduszu
- stan aktywów na ostatni dzień miesiąca
- cena jednostki uczestnictwa
- bilans sprzedaży
- wyniki inwestycyjne subfunduszu/funduszu inwestycyjnego, także w porównaniu do benchmarku (jeśli istnieje)
- wykres wartości jednostki uczestnictwa w czasie
- rekomendowany minimalny okres inwestycji
- profil ryzyka
- struktura aktywów (wg typu instrumentu np. obligacje skarbowe, obligacje korporacyjne, akcje polskie, akcje zagraniczne)
- ekspozycja na akcje ( w przypadku funduszy zawierających instrumenty udziałowe)
- ekspozycja geograficzna
- ekspozycja walutowa
- tzw. „top 10” portfela tj. udział 10 największych pozycji w portfelu funduszu/subfunduszu z wyszczególnieniem sektorów (np.: surowcowy, energetyczny, finansowy)profil inwestora
- ogólny wskaźnik ryzyka i podstawowe informacje o kosztach związanych z inwestycją
Karty funduszy aktualizowane są raz na miesiąc i publikowane na każdej podstronie danego funduszu lub subfunduszu (przykład: PKO Obligacji Skarbowych) oraz sekcji Karty funduszy
PKO TFI publikuje Składy Portfeli Funduszy zgodnie ze standardem IZFiA w zakresie prezentacji informacji o poszczególnych składnikach lokat funduszy inwestycyjnych.
Składy Portfeli Funduszy publikowane są w następujący lokalizacjach:
- Dokumenty do pobrania
- Na każdej podstronie danego funduszu lub subfunduszu (przykład: PKO Obligacji Skarbowych)
Składy Portfeli Funduszu aktualizowane są raz na miesiąc, nie wcześniej niż 15 dnia miesiąca.
Jednocześnie informujemy, iż dane publikowane w materiale informacyjnym Skład Portfela Funduszu mogą różnić się od danych publikowanych w sprawozdaniach finansowych z uwagi na możliwość rozpoznania w sprawozdaniu finansowym zdarzeń po dacie bilansowej.
Poniżej prezentujemy informacje pomocnicze do zestawień Skład Portfela Funduszy PKO
Co to znaczy, że udział procentowy poszczególnych lokat portfela jest prezentowany w odniesieniu do Wartości Aktywów Ogółem a nie Wartości Aktywów Netto?
Wartości udziału procentowego poszczególnych instrumentów w portfelu funduszu są podawane w odniesieniu do Wartości Aktywów Ogółem (WAO), która uwzględnia dźwignię finansową. Jeśli np. akcje spółki X stanowią 3% Wartości Aktywów Netto (WAN) a dźwignia finansowa wynosi 50% to udział akcji spółki X w WAO funduszu wynosi 2%. W szczególnych wypadkach przyjmowanie dźwigni finansowej nie zwiększa WAO funduszu. Dzieje się tak np. przy przyjmowaniu ekspozycji na rynek akcji za pośrednictwem kontraktów terminowych.
Jak jest prezentowana ekspozycja przyjmowana przez Zarządzającego portfelem funduszu za pośrednictwem instrumentów pochodnych?
Termin „instrumenty pochodne” obejmuje m.in.:
- kontrakty terminowe
- FX SWAPy (SWAPy walutowe)
- IRS, czyli Interest Rate SWAPy (SWAPy procentowe)
W odniesieniu do instrumentów pochodnych nie jest prezentowana ilość instrumentów w portfelu, gdyż ta informacja nie wskazuje na faktyczną ekspozycję portfela na dany instrument bazowy (np. akcje) i może wprowadzać w błąd.
Wartość instrumentów pochodnych może być dodatnia lub ujemna w zależności od ich wyceny na dzień przygotowania raportu. W przypadku:
- kontraktów terminowych ich udział w WAO jest zawsze równy zero (bez względu na wartość wyceny kontraktów). Dzieje się tak ponieważ ekspozycja przyjmowana na dany instrument finansowy za pośrednictwem kontraktów terminowych nie zwiększa aktywów funduszu
- FX SWAPów i IRSów - jeżeli ich wycena jest:
- dodatnia wówczas ich udział w WAO również jest dodatni i większy od zera. Jeżeli wycena tych instrumentów jest dodatnia a udział w WAO równa wynosi zero wówczas należy przyjąć, że jest to efekt zaokrągleń;
- ujemna wówczas ich udział w WAO wynosi zero ponieważ ujemna wycena tych instrumentów powiększa zobowiązania ale nie wpływa na aktywa funduszu.
W jaki sposób wykazywane są składniki lokat portfela funduszu klasyfikowane jako ETFy (Exchange Traded Funds)?
W kolumnie „Typ instrumentu” ETFy są wykazywane jako „Tytuły uczestnictwa”. Pod tą nazwą wykazywane są również m.in. tytuły uczestnictwa instytucji zbiorowego inwestowania mające siedzibę za granicą czyli funduszy zagranicznych.
Co oznacza typ instrumentu „Transakcje z przyrzeczeniem odkupu”?
Pod tym pojęciem kryją się transakcje Buy Sell Back (BSB)/Sell Buy Back (SBB) oraz Repo/Reverse-Repo. Wartość oraz udział w WAO transakcji BSB oraz Repo jest wykazywany ze znakiem ujemnym a SBB i Reverse-Repo ze znakiem dodatnim.
Wycena funduszy FIO oraz SFIO publikowana jest za każdy dzień wyceny tj. każdy dzień sesji GPW, niezwłocznie po jej dokonaniu tj. w następnym dniu roboczym.
Dla funduszy inwestycyjnych zamkniętych wyceny dokonywane są:
- FIZ publiczne – nie rzadziej niż raz na kwartał
- FIZ niepubliczne – nie rzadziej niż raz na miesiąc (z wyjątkiem PKO Nieruchomości Komercyjnych – fizan- nie rzadziej niż raz na kwartał)
Wycena publikowana jest w tym miejscu - link, w odrębnych zakładkach dla funduszy otwartych i zamkniętych. Po kliknięciu na przycisk „Szczegóły” mamy możliwość podglądu na notowania różnych kategorii jednostek uczestnictwa oraz możliwość pobrania notowań archiwalnych.
Zachęcamy także do zapoznania się z funkcją „Wykresy funduszy", gdzie można porównać stopy zwrotu oraz notowania poszczególnych subfunduszy/funduszy za dowolnie zdefiniowane okresy.
PKO TFI przykłada szczególną uwagę do transparentnej informacji o ryzyku związanym z inwestycją. W tym celu, zgodnie z obowiązującymi restrykcyjnymi procedurami wewnętrznymi, każdy materiał marketingowy lub informacyjny zawierający przekaz eksponujący korzyści związane z inwestycją obowiązkowo opatrzony jest:
- Informacją o ryzyku związanym z inwestycją w fundusze inwestycyjne, zawierającą zalecenie zapoznania się z ogólnym wskaźnikiem ryzyka (w skali od 1 do 7, gdzie 1 oznacza najniższe ryzyko, a 7 najwyższe). Wskaźnik ten stanowi wskazówkę, co do poziomu ryzyka danego produktu w porównaniu z innymi produktami oraz pokazuje jakie jest prawdopodobieństwo straty zainwestowanych pieniędzy z powodu zmian rynkowych lub wskutek tego, że nie będzie możliwości wypłacenia zainwestowanych środków. Uwzględnia on kilka rodzajów ryzyka. Jego obliczenie bazuje na zmienności stóp zwrotu w rekomendowanym okresie utrzymywania inwestycji. Zaleca się, aby zakładany okres inwestycji nie był krótszy niż zalecany okres utrzymywania. Razem z ogólnym wskaźnikiem ryzyka rekomendowane jest zapoznanie się ze scenariuszami wyników subfunduszu/funduszu. Ogólny wskaźnik ryzyka, scenariusze wyników oraz zalecany okres utrzymywania są zawarte w dokumencie KID.
- Słownym opisem, w zależności od materiału, prezentującym profil inwestora lub/i wyeksponowany poprzez pogrubienie tekst noty prawnej np. „Ze względu na skład portfela oraz realizowaną strategię zarządzania, wartość jednostki uczestnictwa może podlegać dużej zmienności. Należy się liczyć z możliwością utraty przynajmniej części wpłaconych środków.”
Sformułowania dotyczące zmienności (np. dużej zmienności) są uzależnione od poziomu ryzyka danego subfunduszu/funduszu.
PKO TFI publikuje ponadto szereg dodatkowych informacji na stronie www.pkotfi.pl:
- O nas. Czyli krótka informacja o PKO TFI Więcej...
- Władze PKO TFI: prezentacja zarządu PKO TFI, składu Rady Nadzorczej oraz akcjonariatu PKO TFI Więcej...
- Zarządzający funduszami: prezentacja zarządzających funduszami wraz ze wskazaniem ich doświadczenia i pełnionej funkcji Więcej...
- Ład korporacyjny: wskazanie zasad i kodeksów stosowanie których deklaruje PKO TFI. W tym miejscu publikowane są także następujące dokumenty:
- Podstawowe zasady postępowania w przypadku powstania konfliktu interesów
- Polityka głosowania na walnych zgromadzeniach
- Wykaz sposobu głosowania przez PKO TFI na walnych zgromadzeniach za ostatni rok kalendarzowy
- Kodeks dobrych praktyk inwestorów instytucjonalnych wraz z jego uszczegółowieniem.
- Schemat organizacyjny: wskazanie podstawowej struktury organizacyjnej PKO TFI. Więcej...