Obniżka perspektywy ratingu USA oraz kolejne rekordy indeksu Nasdaq – o tym między innymi piszą Zarządzający PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego codziennego komentarza inwestycyjnego.
Najważniejsze wydarzenia
- Seria dobrych odczytów wskaźników przemysłowego PMI w Europie, w tym w naszym regionie. Lipcowy odczyt dla przemysłu polskiego wyniósł 52,8 w porównaniu do 47,2 pkt w czerwcu oraz 50 pkt spodziewanych przez ogół ekonomistów. To pierwszy odczyt powyżej granicznego poziomu 50 pkt. od października 2018.
- Piątkowa sesja w USA przyniosła wzrost notowań Apple’a o 10,47% czyniąc producenta iPhone’ów spółką o największej kapitalizacji na świecie. Dotychczas była to spółka Saudi Aramco.
- Fitch obniżył perspektywę ratingu kredytowego USA ze stabilnej na negatywną. Utrzymana została ocena wiarygodności na najwyższym poziomie AAA. Podstawą była pogarszający się stan finansów publicznych.
- Biały Dom poinformował, iż wybory prezydenckie odbędą się, zgodnie z planem, 3 listopada.
- W amerykańskim Kongresie nadal trwa impas w kwestii kolejnej rundy wsparcia dla gospodarki. Demokraci chcą przedłużenia zasiłku na przyszły rok, natomiast Republikanie proponują zmniejszenie kwoty z 600 dolarów na 200 dolarów.
- Donald Trump zapowiedział wprowadzenie zakazu używania aplikacji TikTok na terenie USA w obawie o możliwość wykorzystania jej przez Chiny do dezinformacji i szpiegowania. Microsoft prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia aplikacji.
1. Rynki akcyjne
- Kolejne wzrosty amerykańskiego indeksu Nasdaq po serii bardzo dobrych wyników technologicznych gigantów.
- Podczas gdy spółki technologiczne pozytywnie zaskakiwały, rozczarowujące były wyniki niektórych spółek z innych sektorów - Caterpillar ogłosił spadek przychodów w II kwartale o 23%, a Chevron dokonał znaczących odpisów na kwotę 8,3 mld USD.
- W Europie poza spółkami technologicznymi wyraźnie zyskuje sektor automotiv niesiony pierwszymi od półtora roku pozytywnymi odczytami przemysłowego PMI.
2. Rynki obligacyjne
- Brak zmian rentowności zarówno na rynkach bazowych (USA, Niemcy) jak i w Polsce.
- Analogicznie zachowują się stawki Interest Rates Swaps, co oznacza że percepcja ryzyka kredytowego Polski pozostaje bez zmian.
3. Rynki surowcowe
- Amerykańska ropa WTI na kontrakcie wrześniowym wciąż w okolicy 40 USD za baryłkę.
- Cena złota stabilizuje się na historycznych szczytach i oscyluje w okolicy 1970 dolarów za uncję.
4. Rynki walutowe
- Korekta kursu EURUSD po ostatnich dynamicznych wzrostach - 1,17 dolarów za euro (na godz. 13:00 czasu polskiego).
- Niewielka zmienność na pozostałych głównych parach walutowych.
- Stabilnie na walutach rynków wschodzących.
Zespół Zarządzających PKO TFI
03.08.2020, godz. 15:15