2021-11-22

Wpływ kolejnej fali zakażeń koronawirusem na rynkach akcji oraz wpływ zbyt niskich stóp procentowych na walutę na przykładzie Turcji - o tym m.in. piszą Zarządzający funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego.

Najważniejsze wydarzenia

Polska: W ubiegłym tygodniu poznaliśmy dane dotyczące płac w sektorze przedsiębiorstw - w październiku wzrosły one o 8,4% r/r (mniej niż oczekiwane 8,9% i 8,7% we wrześniu). Przeciętne zatrudnienie wzrosło z kolei o 0,5% r/r (we wrześniu wzrost wynosił 0,6%). Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w 2021 roku przeciętne zatrudnienie ulegało niewielkim zmianom, jednak nadal nie powróciło do wartości odnotowywanych na początku 2020 r. W październiku 2021 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie zwiększyło się o ok. 3,9 tys. etatów.

Na początku zeszłego tygodnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy będące elementami „Polskiego Ładu”, w tym regulacje dotyczące zmian podatkowych i gwarantowanego wkładu własnego.

Europa: W ubiegłbym tygodniu poznaliśmy również dane dotyczące wzrostu gospodarczego i inflacji w strefie euro. Wzrost PKB w trzecim kwartale wyniósł 2,2% kw./kw. oraz 3,7% r/r. Zaprezentowano również ostateczne dane o inflacji za październik, która wzrosła według ostatecznego odczytu do 4,1% r/r z 3,4% r/r we wrześniu, co stanowi najwyższy odczyt od lipca 2008 roku. Inflacja w największym stopniu wywołana jest przez wzrost cen energii. Wysoka inflacja dotyka także Wielkiej Brytanii, gdzie wzrosła do 4,2% r/r z 3,1% r/r we wrześniu i stanowi najwyższy poziom od końca 2011 roku.

W kontrze do banków centralnych rozważających zacieśnianie polityki pieniężnej w związku z rosnącymi wskaźnikami cen, stoi bank centralny Turcji, który po raz kolejny obniżył stopy procentowe o 100 punktów bazowych do 15%. W związku z obniżką, tąpnęły notowania liry tureckiej, która osłabiła się wobec dolara amerykańskiego o prawie 13% ledwie w ciągu tygodnia przekraczając poziom 11 lir za dolara. (Ledwie rok temu dolar kosztował 7,60 lir, a pięć lat temu 3,45 lir.)

USA: Ubiegły tydzień na rynkach akcji minął pod znakiem mieszanych nastrojów. Z jednej strony mocne dane gospodarcze w USA wspierały optymizm, z drugiej zaś mieszały się one z obawami o inflację, ograniczeniami po stronie podażowej, a także niepokojącym wzrostem liczby zachorowań na koronawirusa. W takim niespokojnym otoczeniu spółki growth (głównie technologia) poradziły sobie lepiej niż spółki value (np. sektor finansowy), czego konsekwencją było zamknięcie tygodnia na indeksie Nasdaq Composite na rekordowym poziomie powyżej 16 tys. pkt.

We wtorek poznaliśmy dane dotyczące sprzedaży detalicznej w USA, która wzrosła w październiku o 1,7% m/m (oczekiwano wzrostu o 1,4%), co stanowi najwyższy wzrost od marca. Produkcja przemysłowa w październiku również wzrosła bardziej niż oczekiwano (wzrost o 1,6% m/m wobec oczekiwań wynoszących 0,9%). Co jednak najważniejsze, rynki wyczekują potwierdzenia od prezydenta USA, kto zostanie oficjalnie nominowany na stanowisko prezesa Rezerwy Federalnej na kolejne 4 lata. Kadencja dotychczasowego szefa Fed Jerome Powella upływa w lutym i choć jeszcze jakiś czas temu jego ponowne powołanie było najbardziej prawdopodobne, to dziś w grę wchodzi również zajęcie stanowiska przez Lael Brainard, którą rynek uważa za jeszcze bardziej gołębią niż Powell.

Choć kolejny tydzień roboczy będzie w USA krótszy ze względu na czwartkowe Święto Dziękczynienia, to do środy włącznie poznamy kilka ważnych odczytów danych makro, w tym Markit PMI, dane o dochodach gospodarstw domowych czy oczekiwania uczestników rynku badane przez Uniwersytet w Michigan.

1. Rynki akcji

Indeks S&P 500 odnotował w zeszłym tygodniu wzrost o 0,32%, a od początku roku urósł już ponad 25%. Dow Jones stracił -1,38%, natomiast Nasdaq Composite zanotował wzrost o 1,24%.

Akcje europejskie zakończyły tydzień mieszanymi wynikami, a sporą rolę zaczyna ponownie odgrywać sytuacja pandemiczna. Indeks STOXX Europe 600 bez zmian w porównaniu do wcześniejszego tygodnia, podczas gdy indeks giełdy wiedeńskiej ATX spadł o 4,37% w wyniku reakcji inwestorów na informację o całkowitym lockdownie w Austrii mającym potrwać przez maksymalnie 20 dni od poniedziałku (22.11.2021). Niemiecki indeks DAX zamknął tydzień z wynikiem +0,41%, natomiast francuski CAC 40 wzrósł o 0,29%. Hiszpański indeks IBEX oraz brytyjski FTSE 250 spadły, odpowiednio o -3,61% i -0,28%.

W Polsce trwają spadki, indeks WIG stracił w ciągu tygodnia 4,35%. WIG20 zanotował spadek o 4,67%, najbardziej dociążany spadkiem spółek energetycznych i wydobywczych. Indeks średnich spółek mWIG40 zanotował spadek o 4,50%, a najmniejsze spółki z indeksu sWIG80 zakończyły tydzień z wynikiem -2,97%.

2. Rynki obligacji

Rentowności polskich papierów skarbowych z krótkiego końca nieco odreagowały w ubiegłym tygodniu po wcześniejszych wzrostach, natomiast rentowności papierów o 5-letnim terminie zapadalności i dłuższych rosły, co oznacza spadki ich cen. W ciągu miesiąca krzywa rentowności polskich obligacji wyraźnie się wypłaszczyła - rentowność papierów rocznych wynosi 2,2% (spadek o 8 pb w porównaniu z końcem ubiegłego tygodnia), 5-letnich papierów wynosi już 3,2% (+19 pb), podobnie jak 10-letnich 3,2% (+33 pb). Wypłaszczanie krzywej rentowności można interpretować jako wyraz przekonania inwestorów, że spodziewane szybkie i wyraźne podwyżki stóp przez RPP będą wystarczające do ograniczenia poziomu inflacji.

W USA krzywa dochodowości pokazała lekkie tygodniowe spadki rentowności papierów długoterminowych. Rentowność 30-letnich papierów na koniec tygodnia wynosi ok. 1,9%, z kolei obligacji 10-letnich 1,55%. Rentowność krótszych obligacji 3 i 5-letnich wynosi odpowiednio 0,86% oraz 1,22%.

3. Rynki surowcowe

Cena kontraktów na ropę naftowa WTI spadła już zdecydowanie poniżej 80 USD i w ciągu tygodnia straciła 6% wartości, natomiast ropy Brent -4%. Ceny surowca spadają w wyniku planowanego uwolnienia rezerw strategicznych przez Chiny i USA. Wobec oporu OPEC w sprawie zwiększania wydobycia, w ramach działań na rzecz obniżenia globalnych cen energii, USA zwróciły się z prośbą o uwolnienie rezerw również do innych dużych konsumentów, takich jak Japonia i Indie. Miedź ukończyła tydzień z wynikiem -2,37%, cena cynku spadła natomiast -1,68%. Spadały również ceny złota i srebra, odpowiednio -0,9% i -2,23%.

4. Rynki walutowe

Polska waluta pozostaje pod presją. Złoty osłabiał się kolejny tydzień względem najważniejszych światowych walut m.in. pod wpływem ryzyk geopolitycznych. W celu jego umocnienia, konieczne będą dalsze podwyżki stóp procentowych, co jest już wyceniane poprzez kontrakty FRA (Forward Rate Agreement) dotyczące przyszłych rynkowych stóp procentowych.

Kurs USDPLN wyniósł na koniec tygodnia 4,16 złotego za dolara (zmiana +2,51%), EURPLN - 4,69 złotego za euro (+1,10%), EURUSD - ok. 1,13, po spadku w ostatnim tygodniu o 1,38%.

Zespół Zarządzających PKO TFI
22.11.2021, godz. 15:30