2021-09-13

Korekta na globalnych rynkach akcji i nieugięta RPP - o tym m.in. piszą Zarządzający funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu cotygodniowego komentarza rynkowego.

Najważniejsze wydarzenia

Polska: Głównym wydarzeniem tygodnia w Polsce było środowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej wraz z czwartkową konferencją prezesa Adama Glapińskiego.

Rada nie wprowadziła zmian stóp procentowych ani skali programu skupu aktywów. Pomimo wzrostu inflacji, Rada utrzymuje, że za ogromną jej część odpowiadają czynniki, na które polityka pieniężna nie ma wpływu, a zacieśnianie monetarne doprowadziłoby jedynie do zahamowania kruchego wzrostu gospodarczego. Zgodnie z oczekiwaniami NBP, inflacja w nadchodzących miesiącach będzie utrzymywać się powyżej górnego celu, a spadek nastąpi dopiero w przyszłym roku.

Zarówno brak zmian stóp, jak i charakter wypowiedzi prezesa na konferencji, nie były dla rynków zaskoczeniem, ponieważ na początku tygodnia został opublikowany obszerny wywiad z A. Glapińskim, w którym wskazał on, że Rada nie ma wpływu na szoki podażowe, które w znacznej mierze wywołują obecną wysoką inflację.

Stany Zjednoczone: Ubiegły tydzień, krótszy w USA ze względu na wolny poniedziałek, upłynął pod znakiem niepokoju na rynkach. Był on związany zarówno z pogarszającą się sytuacją pandemiczną na świecie, jak i ze spodziewanym w perspektywie nadchodzących miesięcy zacieśnieniem polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych. Rynki akcji pozostają zmienne w obliczu wysokiej niepewności, a obawy o wzrost gospodarczy narastają w tym samym czasie, kiedy zarówno banki centralne jak i rządy zdejmują nogę z gazu zapowiadając odpowiednio stopniowe wygaszanie programu skupu aktywów (tapering) i zmniejszanie pomocy fiskalnej.

W czwartek poznaliśmy dane dotyczące liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA, które wskazały, że w tygodniu kończącym się 4 września liczba ta spadła do 310 tys. (prognozowano 335 tys., wobec poprzedniego odczytu 340 tys.). Niższy odczyt oraz ogólny spadkowy trend w liczbie nowych wniosków można uzasadnić zmniejszaniem skali pomocy dla bezrobotnych. W miniony poniedziałek około 7,5 miliona Amerykanów całkowicie straciło dostęp do dodatkowych świadczeń federalnych wprowadzonych na skutek pandemii, a kolejnym trzem milionom obniżono wysokość wypłacanych czeków. Ograniczenie wsparcia dla bezrobotnych powinno skutkować zwiększonym tempem odbudowy zatrudnienia po pandemicznej zapaści.

W piątek z kolei poznaliśmy dane dotyczące inflacji producenckiej (PPI) w Stanach Zjednoczonych, które wskazały, że presja cenowa nie traci na sile. Sierpniowy odczyt r/r wyniósł 8,3%, wobec oczekiwanych 8,2% i 7,8% w ubiegłym miesiącu. Ceny producentów rosną, ponieważ wąskie gardła dostaw i niedobory materiałów niezmiennie oddziałują na podwyższony poziom cen.

Europa: W czwartek odbyło się również posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, który nie zmienił wysokości stóp procentowych oraz nie zmienił tempa skupu aktywów w ramach programu APP na poziomie 20 mld euro miesięcznie, natomiast skala skupu aktywów w ramach Pandemicznego Programu Zakupów Awaryjnych (PEPP) zostanie nieco zmniejszona w porównaniu do ostatnich dwóch kwartałów. Prezes EBC dodała na konferencji, że szkody, które pandemia wywołała w gospodarce, wciąż nie zostały w pełni naprawione.

Liczba zatrudnionych jest jeszcze o ponad 2 mln niższa niż przed pandemią, na czym cierpią zwłaszcza osoby młodsze i o niższych kwalifikacjach, natomiast liczba osób objętych systemami ochrony miejsc pracy ciągle jest znaczna. Ożywienie w Europie jest jednak wspierane przez sukces kampanii szczepień, w której już ponad 70% dorosłych w strefie euro jest w pełni zaszczepionych.

1. Rynki akcji

Akcje amerykańskie odnotowały spadkowy tydzień, na co wpływ miała zarówno rosnąca liczba zachorowań na covid, jak i obawy o spowolnienie wzrostu gospodarczego, podwyższony poziom inflacji i niepewność co do tego, kiedy Fed rozpocznie tapering.

Największy tygodniowy spadek od połowy czerwca zanotował indeks S&P 500 (-1,69%). Dow Jones tymczasem zamknął tydzień z wynikiem -2,21%, a NASDAQ z rezultatem -1,61%.

Za nami także spadkowy tydzień na rynkach europejskich. Niemiecki DAX spadł o 1,09%, hiszpański IBEX o 1,90%, natomiast francuski CAC40 na lekkim minusie z rezultatem -0,39%.

Na GPW w Warszawie mieszane nastroje. Tydzień zakończył się spadkami największych spółek, lepiej natomiast poradziły sobie średnie i małe przedsiębiorstwa. Indeks szerokiego rynku WIG spadł nieznacznie o 0,12%, indeks największych spółek WIG20 spadł o 0,85%, natomiast indeks średnich spółek mWIG40 wzrósł o 0,93%. Na tym tle najlepiej spisał się  sWIG80, który zakończył tydzień wzrostem o 2,09%. 

2. Rynki obligacji

Rentowności długoterminowych amerykańskich obligacji skarbowych odnotowały nieznaczny spadek. Rentowność papierów 30-letnich wyniosła na koniec tygodnia 1,935% (spadek o 1,1 punktu bazowego), z kolei papierów 10-letnich nieco wzrosła do poziomu 1,343% (wzrost o 1,7 punktu bazowego w porównaniu do ubiegłego tygodnia).

Na polskim rynku długu lekki spadek rentowności zanotowały 10-letnie papiery skarbowe, które zakończyły tydzień na poziomie 1,944% (rentowność na zakończenie wcześniejszego tygodnia wynosiła 1,972%).

3. Rynki surowcowe

Ropa naftowa WTI zakończyła tydzień na niewielkim plusie, podobnie jak ropa Brent. Wpływ na rynek czarnego złota w ostatnim czasie miał sezon huraganów w USA, który w tym roku był dość dotkliwy.

Miedź ukończyła tydzień ze wzrostem o 1,65%, a cynk zdrożał o 3,50%.

Srebro i złoto w ubiegłym tygodniu na czerwono. Srebro straciło na wartości -3,64%, natomiast złoto odnotowało swój pierwszy tygodniowy spadek od początku sierpnia wynoszący -2,27%.

4. Rynki walutowe

Kurs EURUSD spadł w ubiegłym tygodniu i wyniósł 1,181 (-0,57%). Kurs USDPLN wyniósł na koniec tygodnia 3,847 złotego za dolara (+1,42%). Kurs EURPLN na koniec tygodnia to 4,544 złotego za euro (+0,84%).

Zespół Zarządzających PKO TFI
13.09.2021, godz. 15:00