2022-02-28

Armia rosyjska, przy wsparciu Białorusi, bombarduje Ukrainę, a państwa zachodnie wprowadzają nowy i bardzo dotkliwy pakiet sankcji na Moskwę - o tym m.in. piszą Zarządzający funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego.

Zapraszamy także do lektury komentarzy specjalnych, które publikowaliśmy w związku z potencjalną i bieżącą sytuacją rynkową związaną z rosyjską agresją na Ukrainę.

Najważniejsze wydarzenia

Wpływ zeszłotygodniowych danych makroekonomicznych na rynki finansowe zszedł na dalszy plan. Rynki nadal pozostają pod wpływem gospodarczych konsekwencji ataku Rosji na Ukrainę. Napływające pod koniec zeszłego tygodnia informacje o stosunkowo łagodnych sankcjach nałożonych na Rosję zostały już zdezaktualizowane. Stany Zjednoczone wraz z Unią Europejską i Wielką Brytanią uzgodniły w weekend szereg sankcji, z których najważniejszymi są odcięcie rosyjskich banków od międzynarodowego systemu płatniczego SWIFT oraz zamrożenie części aktywów banku centralnego Rosji.

W piątkowym komunikacie prasowym Europejski Bank Centralny stwierdził, że przeprowadzi wszechstronną ocenę perspektyw gospodarczych, która uwzględni ostatnie wydarzenia i będzie stanowić podstawę spotkania w dniu 10 marca. EBC podkreślił, że zapewni płynność i dostęp obywateli do gotówki oraz wdroży sankcje przyjęte przez UE i rządy europejskie. Europejski Bank Centralny, jak wynika z komunikatu, jest gotowy do podjęcia wszelkich działań niezbędnych do wypełnienia zobowiązań w zakresie zapewnienia stabilności cen i stabilności finansowej w strefie euro.

Niektórzy, pewną nadzieję na poprawę sytuacji na rynkach finansowych widzą w rozpoczętych w poniedziałek 28.02.2022 rozmowach na granicy białorusko-ukraińskiej pomiędzy przedstawicielami Rosji i Ukrainy. Niestety, w czasie tych rozmów armia rosyjska zmasowanym atakiem rakietowym zmasakrowała cywilne dzielnice m.in. w Charkowie zabijając i raniąc setki osób… Ewidentna brutalizacja agresji rosyjskiej stawia pod znakiem zapytania realność rozwiązań dyplomatycznych, ale w analizie i takie hipotetyczne rozwiązanie należy brać pod uwagę. Dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu z pewnością pozwoliłoby na zmniejszenie wpływu wojny na gospodarki, zwłaszcza europejskie, oraz ustabilizowanie cen aktywów finansowych.

1. Rynki akcji

Na rynkach finansowych utrzymywała się w zeszłym tygodniu wysoka zmienność cen spowodowana atakiem wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy. Ostry wzrost awersji do ryzyka nastąpił w zeszły czwartek, bezpośrednio po przemowie rosyjskiego prezydenta ogłaszającego wybuch wojny. Rynki akcji w Stanach Zjednoczonych Ameryki zakończyły jednak tydzień przeważnie na plusie - Nasdaq zwiększył wartość o 1,07%, S&P 500 wzrósł o 0,82%, natomiast Dow Jones Industrial Average spadł zaledwie o 0,06%.

Wpływ na to miały m.in. oczekiwania inwestorów na złagodzenie tempa zacieśniania monetarnego przez Rezerwę Federalną w reakcji na podwyższoną zmienność na rynkach finansowych. Ponadto do silnego odreagowania wycen doszło w zeszły piątek po informacjach o relatywnie niewielkiej skali sankcji, zwłaszcza dotyczącej sektora surowcowego oraz możliwości poszukiwania rozwiązania dyplomatycznego konfliktu. Informacje napływające w weekend pokazały, że skala nakładanych sankcji będzie jednak poważna i istotnie negatywnie wpłynie na rosyjską gospodarkę.

Indeksy europejskie nie zdołały odrobić strat poniesionych w zeszły czwartek i ostatecznie zakończyły cały tydzień na minusie. Indeks STOXX Europe 600 zamknął się o 1,58% niżej, niemiecki DAX  spadł o 3,16%, a francuski indeks CAC 40 i brytyjski indeks FTSE straciły odpowiednio 2,56% i 2,13%. Polska giełda również ucierpiała na wzroście awersji do ryzyka - WIG spadł o 8,04%, a WIG20 zamknął tydzień z wynikiem -8,05%. Indeksy skupiające mniejsze spółki mWIG40 i sWIG80 straciły w skali zeszłego tygodnia odpowiednio 8,72% i 6,44%.

2. Rynki obligacji

Na krajowym rynku stopy procentowej zeszły tydzień przyniósł wzrosty dochodowości obligacji skarbowych. 10-letnie papiery zakończyły tydzień na poziomie 4,00% (wzrost o 13 punktów bazowych). Rentowność papierów 2-letnich zwiększyła się do 3,91% (wzrost o 34 punkty bazowe). Na głównych rynkach dochodowości obligacji rządowych również uległy zwiększeniu. W USA rentowność obligacji 2-letnich wzrosła do 1,57%, 10-letnich papierów do 1,96%, a obligacje 30-letnie pozostały bez zmian na poziomie 2,28%. W Europie rentowność 10-letnich obligacji niemieckich wzrosła do 0,22%, z kolei obligacji francuskich do 0,71%.

3. Rynki surowcowe

Ceny ropy naftowej w zeszłym tygodniu dynamicznie się zmieniały. Przejściowo cena baryłki WTI przekroczyła 100 $, aby ostatecznie zamknąć tydzień na poziomie 92 $, co w skali tygodnia przyniosło zaledwie 0,6% wzrostu. Ceny metali szlachetnych przejściowo znalazły się w zeszłym tygodniu na wielomiesięcznych maksimach, jednak w skali tygodnia odnotowały niewielkie zmiany – złoto spadło o 0,64% do 1888 $ za uncję, a srebro wzrosło o zaledwie 0,02% do 24,00 $ za uncję. Rynek metali przemysłowych zachował się relatywnie stabilnie - kontrakty terminowe na miedź spadły o 1,05%, cynku wzrosły o 1,29%, natomiast cena aluminium zwiększyła się o 2,9%.

4. Rynki walutowe

W konsekwencji ucieczki kapitału do bezpiecznych przystani, w zeszłym tygodniu złoty silnie osłabił się w relacji do głównych walut światowych. Kurs USDPLN wzrósł o 2,94% do 4,12 złotego za dolara. Kurs EURPLN podniósł się o 2,40% do poziomu 4,64 złotego za euro. Wartość euro w relacji do amerykańskiego dolara obniżyła się o 0,54% i zakończyła tydzień na poziomie 1,1266 EURUSD.

Zapraszamy także do lektury komentarzy specjalnych, które publikowaliśmy w związku z potencjalną i bieżącą sytuacją rynkową związaną z rosyjską agresją na Ukrainę.

Zespół Zarządzających PKO TFI
28.02.2022, godz. 16:00