M.in. o planie wsparcia dla państw członkowskich Unii Europejskiej najbardziej dotkniętych pandemią oraz o zachowaniu kluczowych klas aktywów piszą Zarządzający Funduszami PKO TFI.
Najważniejsze wydarzenia
- Co najmniej 20 indyjskich żołnierzy zginęło w wyniku starcia z siłami chińskimi wzdłuż granicy himalajskiej. Jest to najbardziej śmiercionośny incydent pomiędzy tymi narodami od 40 lat.
- Angela Merkel, na zamkniętym spotkaniu, poinformowała iż plan wsparcia dla Unii Europejskiej zostanie uzgodniony w lipcu. Zakłada on 500 mld euro w postaci dotacji i 250 mld euro w postaci pożyczek preferencyjnych dostępnych dla państw członkowskich najbardziej dotkniętych pandemią.
- W ciągu ostatnich siedmiu dni liczba nowych przypadków na Florydzie wzrosła o 3,6%, czyli znacznie powyżej średniej wynoszącej 2,5%. Gubernator stanu poinformował, iż nie będzie to miało wpływu na spowolnienie procesu otwarcia, gdyż szpitale nie są przepełnione. Hospitalizacje w Teksasie wzrosły o 8,3%.
- Brazylijskie ministerstwo zdrowia wskazuje, że w ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono rekordową liczbę nowych przypadków zakażenia koronawirusem w tym kraju.
- Europejska sprzedaż samochodów pokazała w maju pierwsze oznaki ożywienia. Liczba rejestracji pojazdów osobowych spadła o 57% w porównaniu z rokiem poprzednim. Chociaż jest to najgorszy wynik w maju od 1990 roku to stanowi on poprawę w porównaniu do kwietniowego spadku o 78%.
- HSBC powraca do planu cięcia 35 000 miejsc pracy, który został wstrzymany przez wybuch pandemii. Celem jest poprawa rentowności banku, który zatrudnia na całym świecie około 235 000 osób.
Rynki akcyjne
- Rynki azjatyckie zachowywały się lekko negatywnie w związku z obawami o wzrost zachorowań Covid-19 i związanymi z tym obostrzeniami wprowadzonymi w Pekinie. Geopolityczne napięcia między Indiami i Chinami oraz Koreą Północną i Koreą Południową również nie pomagają bardziej ryzykownym aktywom.
- Po mocnej wtorkowej sesji, w środę europejskie giełdy otworzyły się neutralnie.
- Polski indeks zachowuje się podobnie jak europejskie giełdy z uwagi na brak znaczących informacji ze spółek.
Rynki obligacyjne
- Rentowności na rynkach bazowych (USA, Niemcy) pozostają stabilne.
- Ceny polskich obligacji spadają w reakcji na emisję kolejnej transzy covidowych obligacji BGK. Wyemitowano 4,15 mld zł o terminie zapadalności 10 lat.
- Rynkowa percepcja ryzyka kredytowego Polski, mierzona jako różnica pomiędzy rentownością obligacji skarbowych oraz stawek Interest Rate Swap, pozostaje bez większych zmian.
Rynki surowcowe
- Pomimo napięć geopolitycznych na rynku ropy panuje marazm.
- Cena ropy oscyluje w okolice 38 USD za baryłkę na kontrakcie lipcowym.
- Cena złota najwyższa od dwóch tygodni - ponownie blisko górnej granicy utrzymującego się od trzech miesięcy przedziału 1680 – 1750 dolarów za uncję.
Rynki walutowe
- Kurs EURUSD w dalszym ciągu oscyluje w okolicy poziomu 1,13 dolara za euro.
- Waluty rynków wschodzących bez istotnych zmian.
- Polski złoty zachowuje się stabilnie i kurs EURPLN oscyluje w okolicy poziomu 4,45 złotych za euro.
Zespół Zarządzających PKO TFI