2021-06-28

Dobre dane z polskiej i amerykańskiej gospodarki oraz podwyżki stóp na Węgrzech i w Czechach – o tym m.in. piszą Zarządzający funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego.

Najważniejsze wydarzenia

Polska: Stopa bezrobocia w maju spadła w maju do 6,1% w porównaniu do 6,3% w kwietniu. Spadek wynika głównie z czynników sezonowych oraz luzowania obostrzeń gospodarczych.

GUS opublikował także ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej dla Polski, który wyniósł 103,2 pkt. Powrócił zatem do poziomu z IV kwartału roku 2019, a więc jest już na przedpandemicznych poziomach.

Z kolei według danych NBP podaż pieniądza M3 wzrosła w ujęciu rocznym o 9%, głównie w wyniku wzrostu depozytów i innych zobowiązań wobec przedsiębiorstw niefinansowych.

Europa: Ubiegły tydzień minął pod znakiem posiedzeń banków centralnych w Europie. Bank Anglii nie zmienił założeń polityki pieniężnej ani nie sugerował w komunikacie po posiedzeniu żadnego orientacyjnego terminu zacieśniania prowadzonej polityki.

Oczekiwane przez rynek podwyżki stóp procentowych miały miejsce na Węgrzech oraz w Czechach. Banki centralne w tych państwach chcą w ten sposób ograniczyć ryzyko trwałego wzrostu inflacji ponad cel inflacyjny, wskazując, że szybkie popandemiczne ożywienie gospodarcze przyniosło globalne wzmocnienie trendów inflacyjnych.

Zacieśnianie polityki pieniężnej na Węgrzech i w Czechach prawdopodobnie nie będzie miało wpływu na tempo podwyżek stóp w Polsce. Zgodnie w wypowiedziami prezesa Adama Glapińskiego, odniesieniem dla NBP są Europejski Bank Centralny i Rezerwa Federalna w USA, w przypadku których podwyżki mają nastąpić warunkowo i nie wcześniej niż za kilka kwartałów.

USA: Na rynkach w USA zakończył się rekordowy tydzień. Giełdy były wspierane między innymi przez kolejne odczyty danych makroekonomicznych. Czwartkowe dane dotyczące nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych pokazały spadek w porównaniu do poprzedniego odczytu, choć był on mniejszy niż oczekiwano. Z kolei PMI określający koniunkturę przemysłową w czerwcu ponownie osiągnął rekordowy poziom 62,6 pkt. (konsensus zakładał 61,5 pkt.). Z drugiej strony PMI dla sektora usług spadł w porównaniu do poprzedniego miesiąca i wyniósł 64,9 pkt (konsensus zakładał 70,0 pkt). Managerowie wskazywali na braki wykwalifikowanej siły roboczej oraz na obawy przed rosnącą inflacją.

Wsparciem dla rosnących indeksów była również informacja o ponadpartyjnym porozumieniu politycznym dotyczącym wprowadzenia pakietu inwestycji, w tym wartego prawie 600 miliardów dolarów pakietu infrastrukturalnego na budowę dróg czy zieloną energię. W ciągu najbliższych pięciu lat koszt całego pakietu ma wynieść blisko 1 biliona dolarów.

Powyższe czynniki wciąż wskazują, że na rynku największą rolę gra ponowne otwarcie gospodarek po pandemii i właśnie ten czynnik jest motorem wzrostu na amerykańskim rynku.

1. Rynki akcji

W ubiegłym tygodniu rynki akcji odnotowywały wzrosty, zarówno Polsce, jak i za granicą. W Polsce KNF opublikowała stanowisko w sprawie możliwości wypłaty dywidendy przez banki spełniające określone kryteria. W odpowiedzi na tę informację akcje banków z indeksu WIG20 urosły w ubiegłym tygodniu. Cały indeks WIG urósł o 2,97%, bijąc rekord sprzed czternastu lat. WIG20 natomiast wzrósł o 2,78%, a mWIG40 3,65%. Na czele tabeli wynikowej największych spółek są Jastrzębska Spółka Węglowa oraz LPP, wspierane przez ożywienie gospodarcze, przejawiające się we wzroście cen surowców (pozytywny wpływ na spółki wydobywczo-przetwórcze) oraz realizacji odłożonego popytu w wyniku ponownego otwarcia galerii handlowych (pozytywny wpływ na spółki odzieżowe).

Amerykańskie rynki akcji osiągnęły historyczne szczyty, głównie w wyniku porozumienia w sprawie pakietu fiskalnego. Amerykański S&P 500 wzrósł w ciągu ostatniego tygodnia 2,74%, a NASDAQ o 2,35%.

2. Rynki obligacji

Rentowność amerykańskiej 10-letniej obligacji skarbowej odbiła po spadkach sprzed tygodnia i pozostała w okolicy 1,52%, wzrosła również rentowność 2-letniej amerykańskiej obligacji w okolice 0,27%.

Na rodzimym rynku długu spokojny tydzień – rentowność obligacji 10-letniej powyżej 1,7%.

3. Rynki surowcowe

Do nasilenia presji inflacyjnej przyczyniają się wzrosty cen paliw, szczególnie ropy naftowej. Ceny ropy WTI wzrosły ponad o 50% w skali roku, a w ciągu ostatniego tygodnia 3,36%. Z powodu rosnących cen, coraz większy nacisk na OPEC wywierają państwa zależne od dostaw ropy, które nawołują do zniesienia ograniczeń w produkcji przyczyniających się do wzrostu inflacji w wyniku niewystarczającej podaży surowca.

Cena miedzi z kolei wzrosła w skali roku o ponad 20%, a w ubiegłym tygodniu 2,21%. Aluminium 24,4% rok do roku, a w minionym tygodniu 4,17%.

4. Rynki walutowe

W minionym tygodniu dolar zachowywał się stabilnie, kończąc tydzień na poziomie 1,194 dolara za euro. Natomiast kurs dolara wynosił 3,779 PLN.

Zespół Zarządzających PKO TFI
28.06.2021, godz. 12:30