2021-08-30

Wspierająca rynki akcji i surowców wypowiedź przewodniczącego Fed, słabe nastroje konsumentów w USA i już trzecia podwyżka stóp procentowych na Węgrzech - o tym m.in. piszą Zarządzający funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu cotygodniowego komentarza rynkowego.

Najważniejsze wydarzenia

USA: W minionym tygodniu oczy inwestorów skierowane były na Jackson Hole, a przede wszystkim na przewodniczącego Fed Jerome Powella, który przemawiał na konferencji w piątek po południu polskiego czasu. Stanowisko Powella okazało się łagodniejsze niż oczekiwał rynek, zwłaszcza w świetle wcześniejszych wypowiedzi kilku innych członków Fed, którzy uważają, że nadszedł czas, aby Fed wycofał się z dalszej stymulacji fiskalnej gospodarki i przyspieszył zakończenie skupu aktywów. Powell podkreślał szybki rozwój, dobre perspektywy gospodarki i podtrzymał możliwość ograniczenia skupu aktywów jeszcze w tym roku, ale jednocześnie zaznaczył, że nie powinno się przesadnie reagować na obecne wysokie odczyty inflacji.

W ubiegłym tygodniu rynki reagowały również na trudną sytuację geopolityczną na Bliskim Wschodzie oraz rozprzestrzeniający się wariant delta koronawirusa, który zakłóca proces ponownego otwarcia gospodarczego na świecie.

Poza tym poznaliśmy sierpniowy odczyt PMI dla przetwórstwa, który obniżył się do 61,2 pkt. z 63,4 pkt. w lipcu w wyniku zaburzenia łańcuchów dostaw, problemów z rekrutacją pracowników oraz obaw przed koronawirusem, w wyniku czego dochodzi do opóźnień realizowanych zamówień.

Z kolei w piątek uniwersytet w Michigan podał, że jego indeks nastrojów konsumentów spadł w porównaniu do odczytu z poprzedniego miesiąca z 81,2 do 70,3 pkt., co stanowi odczyt najniższy od grudnia 2011 roku i wskazuje na najmniej korzystne perspektywy gospodarcze od ponad dekady.

Europa: W Europie w poniedziałek poznaliśmy PMI dla przetwórstwa przemysłowego strefy euro w sierpniu, który spadł do 61,5 pkt. z 62,8 pkt. w lipcu (wobec oczekiwanego odczytu 62 pkt.). Spadek wskaźnika jest rezultatem nasilenia problemów podażowych w wyniku opóźnień na etapie łańcuchów dostaw oraz problemów z rekrutacją pracowników.

Tymczasem we wtorek po raz kolejny Narodowy Bank Węgier zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami zdecydował o podniesieniu referencyjnej stopy procentowej o 30 punktów bazowych z 1,20% do 1,50% oraz pozostałych stóp procentowych o 30 punktów bazowych. Jest to trzecia z rzędu podwyżka stóp w tym kraju i niewykluczone, że podwyżek będzie więcej aż do ustabilizowania się inflacji na poziomie 3%. Podjęto również decyzję o stopniowym wycofywaniu się z programu skupu aktywów, a tygodniowy budżet zakupów obligacji zostanie od 23 sierpnia obcięty z 60 mld HUF do 50 mld HUF. Dzięki tym działaniom inflacja ma powrócić do dopuszczalnego pasma wahań na początku 2022 (w lipcu inflacja r/r wynosiła 4,6%).

Polska: W Polsce w poniedziałek poznaliśmy dane o podaży pieniądza za lipiec, którego wzrost wyniósł 8,8% r/r i był wyższy niż w czerwcu (7,4% r/r), natomiast we wtorek podano odczyt lipcowej stopy bezrobocia, która wyniosła 5,8% i była o 0,3 punktu procentowego niższa niż w lipcu 2020 r.

Pod koniec tygodnia poznaliśmy również wyniki przeglądu oceny agencji ratingowej Moody’s dla Polski. Rating został pozostawiony bez zmian na poziomie A- z perspektywą stabilną. Oznacza to, że w ocenie agencji Polska gospodarka jest stabilna i pozostaje wiarygodnym partnerem biznesowym w stosunkach międzynarodowych.

1. Rynki akcji

Akcje w USA ponownie osiągnęły w zeszłym tygodniu rekordowe maksima jako rezultat łagodnego stanowiska Jerome Powella, który potwierdził, że wycofywanie bodźców fiskalnych w Ameryce będzie stopniowe. Na zielono zamknął się tydzień w USA: S&P 500 urósł o 1,52%, Dow Jones +0,96%, a NASDAQ +2,82%. Wzrostami zakończył się również tydzień na rynkach europejskich: niemiecki DAX wzrósł o 0,28%, hiszpański IBEX +0,08%, natomiast francuski CAC40 +0,84%.

Polski rynek akcji nie odbiegał od rynków zagranicznych i wobec panującego entuzjazmu tydzień okazał się wzrostowy. WIG zyskał 2,66%, indeks największych spółek WIG20 wzrósł o 3,02%, indeks średnich spółek mWIG40 +2,74%, a  sWIG80 +0,65%.

2. Rynki obligacji

Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych z długiego końca odnotowały wzrost w skali tygodnia po tym, jak J.Powell potwierdził skłonność Fedu do wycofywania skupu aktywów, unikając jednak konkretów dotyczących terminu rozpoczęcia tego procesu. Spowodowało to wzrost rentowności 10-letnich obligacji skarbowych o 5,5 punku bazowego do poziomu 1,31%. Rentowność papierów 30-letnich zakończyła tydzień na poziomie 1,92% (wzrost o 4,9 punktu bazowego).

Rentowności polskich obligacji skarbowych w skali tygodnia również wzrosły i 10-letnie papiery zakończyły tydzień na poziomie 1,78% (vs 1,68% tydzień wcześniej).

3. Rynki surowcowe

Rynki towarowe podążały w ubiegłym tygodniu za narracją Rezerwy Federalnej, rosnąc wraz z rynkami akcji po przemówieniu przewodniczącego Jerome Powella w Jackson Hole. Miedź ukończyła wzrostowy tydzień z wynikiem +4,82%. Również ropa odnotowała imponującą skalę wzrostu, zyskując 11,5% (ropa Brent) w wyniku sygnałów płynących z gospodarki mówiących o tym, że popyt na paliwo przetrwa nadchodzącą falę wirusa w Chinach i poza nimi. Miniony tydzień zakończył się również wzrostem pozostałych podstawowych metali: cynk +1,53%, srebro +4,11%, natomiast kontrakty terminowe na złoto wzrosły o 2,05% do poziomu 1817,57 USD za uncję.

4. Rynki walutowe

Kurs EURUSD wzrósł w ubiegłym tygodniu do 1,1796 (+0,81%), USDPLN spadł o 0,95% do 3,879 złotego za dolara, a kurs EURPLN na koniec tygodnia to 4,576 złotego za euro (-0,16%).

Zespół Zarządzających PKO TFI
30.08.2021, godz. 11:00