Świetny początek roku dla akcjonariuszy i korekta na rynku obligacji w USA – o tym m.in. piszą Zarządzający funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego.
Najważniejsze wydarzenia
- W USA Demokraci zdobyli dwa ostatnie mandaty w Senacie uzyskując tym samym kontrolę nad Senatem. Obie partie będą posiadać równą liczbą mandatów - w przypadku równej liczby głosów rozstrzygający będzie głos wiceprezydent Kamali Harris również należącej do partii Demokratycznej. Nie oznacza to jednak pełni władzy, wszak niektóre akty prawne wymagają większej przewagi głosów.
- Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA lekko spadła do 787 tys. (wobec oczekiwań ekonomistów na poziomie 800 tys. oraz 790 tys. w poprzednim tygodniu).
- Spółki Pfizer i BioNTech opublikowały wstępne wyniki analizy wpływu ich szczepionki na nowy szczep wirusa występujący m.in. w Wielkiej Brytanii. Badania wskazują na skuteczność szczepionki przeciwko tej mutacji.
- Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił wprowadzenie „twardego lockdownu” w Anglii w związku z gwałtownym wzrostem nowych zakażeń. Zamknięto m.in. szkoły, sklepy niesprzedające towarów pierwszej potrzeby oraz obiekty sportowe.
- Inflacja w Polsce spadła do 2,3% rdr w grudniu (wobec oczekiwań ekonomistów na poziomie 2,6% rdr oraz 3,0% rdr w listopadzie).
1. Rynki akcji
- Rynek amerykański rozpoczął pierwszy tydzień roku od wzrostów – szeroki indeks spółek S&P 500 wzrósł o 1,8%, a indeks spółek technologicznych Nasdaq o 2,4%. Wzrosty były widoczne również na głównych rynkach europejskich: niemiecki DAX wzrósł o 2,4%, francuski CAC o 2,8%, a brytyjski FTSE100 aż o 6,4%.
- Polska giełda zakończyła pierwszy tydzień na dużych plusach. Szeroki indeks spółek WIG wzrósł o 4,9%. Najsilniej urósł indeks małych spółek sWIG80 (+6,4%). Indeks średnich spółek mWIG40 wzrósł o 5,7%, a indeks dużych spółek WIG20 o 4,5%.
2. Rynki obligacji
- Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych przekroczyła 1,10%, co jest najwyższym poziomem od marca zeszłego roku.
- Spadek cen obligacji w USA w niewielkim stopniu przełożył się na obligacje europejskie i pozostała praktycznie bez wpływu na rynek polski.
- Ministerstwo Finansów sprzedało na aukcji obligacje za 6,5 mld zł przy dwukrotnie wyższym popycie. Resort poinformował że stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych na 2021 rok wynosi 38%.
3. Rynki surowcowe
- Trwająca już ponad pół roku silna hossa na rynku metali w piątek pod znakiem korekty - dużej w przypadku metali szlachetnych (złoto 1850 USD/oz, srebro 25 USD/oz), słabszej w przypadku metali przemysłowych, ale z wyjątkami - rod jak co tydzień z kolejnym rekordem wszechczasów (w piątek kosztował już 18850 USD/oz).
- Rynek ropy naftowej z kolejnymi zdobyczami wzmocnionymi przez umowę o wolniejszym dochodzeniu do normalnych poziomów produkcji w ramach OPEC+. WTI po raz pierwszy od 10 miesięcy powyżej 50 USD/baryłkę.
- Trend wzrostowy kontynuują zboża. Kukurydza w zeszłym tygodniu kosztowała najwięcej od pięciu lat, podobnie jak soja i pszenica.
4. Rynki walutowe
- Bez interwencji NBP złoty się umacnia, od początku roku zyskał ponad 1% zarówno do USD jak i EUR.
- Na rynkach międzynarodowych bardzo spokojnie.
- Kursy na koniec tygodnia: USDPLN - 3,689 złotego za dolara, EURUSD 1,222 dolara za euro, EURPLN - 4,509 złotego za euro (8.01.2021, godz. 23:00).
Zespół Zarządzających PKO TFI
11.01.2021, godz. 12:45