Postęp w rozmowach odnośnie przedłużenia pakietów stymulacji fiskalnej w USA oraz o walce Prezydenta D. Trumpa z TikTokiem – o tym między innymi piszą Zarządzający PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego codziennego komentarza inwestycyjnego.
Najważniejsze wydarzenia
- Przedstawiciele Białego Domu i wysocy rangą Demokraci ogłosili postęp w rozmowach odnośnie przedłużenia pakietów stymulacji fiskalnej. Administracja Prezydenta bada również, czy Trump może jednostronnie przedłużyć zwiększone zasiłki dla bezrobotnych, które wygasły.
- Przedstawiciele Fed ponownie ostrzegli przed negatywnym wpływem na gospodarkę, gdyby Kongres nie przedłużył stymulacji fiskalnej. Namawiali Amerykanów do noszenia maseczek.
- Stany Zjednoczone muszą pożyczyć dużo więcej pieniędzy, aby sfinansować ogromny wzrost wydatków. Skarb Państwa podniósł swoje kwartalne szacunki dotyczące emisji długu z planowanych 677 miliardów dolarów w maju do 947 miliardów we wrześniu. Departament zakłada również 1 bilion dolarów „dodatkowych pożyczek” z tytułu programów pomocowych proponowanych przez Republikanów.
- Prezydent Donald Trump powiedział, że TikTok będzie musiał zakończyć działalność w USA do 15 września, jeśli do tego czasu nie zostanie sprzedany. Zgodził się, aby Microsoft kupił aplikację, a rząd federalny powinien otrzymać „znaczną kwotę” z tytułu zawartej umowy.
- Wzrost liczby nowych infekcji w USA spowolnił do 0,9% z 1,4% w poprzednim tygodniu, a Arizona zgłosiła najmniejszą liczbę od końca czerwca. Nowy Jork ponownie otworzy szkoły w tym tygodniu, podczas gdy sąsiedni New Jersey zaostrzył limity maksymalnej wielkości spotkań w pomieszczeniach po gwałtownym wzroście liczby przypadków związanych z imprezami.
- Argentyna finalizuje umowę ze swoimi największymi prywatnymi wierzycielami, aby zrestrukturyzować około 65 miliardów dolarów długu zagranicznego. Wierzyciele na czele z BlackRock zgodzili się objąć nowe obligacje w zamian za 55 centów za dolara za posiadany dług. Ekwador zawarł umowę dotyczącą restrukturyzacji zadłużenia w wysokości 17,4 mld USD z większością obligatariuszy.
1. Rynki akcyjne
- Kolejne wzrosty amerykańskiego indeksu Nasdaq ustanawiające nowy historyczny szczyt.
- Dalsze zachowanie indeksów będzie uzależnione od zatwierdzenia przez Kongres nowych bodźców fiskalnych.
- Na europejskich notowaniach ciążą spółki z sektora opieki zdrowotnej i żywności.
2. Rynki obligacyjne
- Niewielkie spadki rentowności zarówno na rynkach bazowych (USA, Niemcy), jak i w Polsce.
- Analogicznie zachowują się stawki Interest Rates Swaps, co oznacza że percepcja ryzyka kredytowego Polski pozostaje bez zmian.
3. Rynki surowcowe
- Amerykańska ropa WTI na kontrakcie wrześniowym wciąż w okolicy 40 USD za baryłkę.
- Cena złota stabilizuje się na historycznych szczytach i oscyluje w okolicy 1975 dolarów za uncję.
4. Rynki walutowe
- Kurs EURUSD oscyluje w okolicy 1,18 dolarów za euro (na godz. 13:00 czasu polskiego).
- Niewielka zmienność na pozostałych głównych parach walutowych.
- Stabilnie na walutach rynków wschodzących.
Zespół Zarządzających PKO TFI
04.08.2020, godz. 14:35