Okres świąteczny przyniósł spadek dynamiki nowych zachorowań we wszystkich najbardziej dotkniętych epidemią krajach. Prezydent Trump chce możliwie jak najszybszego powrotu amerykańskiej gospodarki do normalnego funkcjonowania. Utworzony zostaje zespół składający się z przedstawicieli biznesu oraz środowiska medycznego, który doradzał będzie politykom w procesie uruchamiania gospodarki. Ford oraz General Motors ogłosiły przedłużenie wstrzymania produkcji w amerykańskich fabrykach o kolejne dwa tygodnie. Toyota planuje otwarcie zakładów nieco później i szacuje, że stanie się to 4 maja.
Niemieccy naukowcy doradzający rządowi rekomendują poluzowanie części obostrzeń.
Odczyt danych handlowych z Chin był wyraźnie wyższy od oczekiwań, co pokazuje, że gospodarka szybciej podnosi się po epidemii niż zakładali analitycy.
Fed uruchamia kolejny program pożyczkowy wart 2,3 bln USD mający na celu zapewnienie dodatkowej płynności małym i średnim przedsiębiorstwom oraz samorządom lokalnym i władzom stanowym. Zapadła również decyzja o rozszerzeniu programu QE o obligacje z ratingiem spekulacyjnym. Chodzi o papiery dłużne emitentów, których rating spadł ostatnio do tzw. poziomu śmieciowego.
1. Rynki akcyjne
Od marcowego szczytu paniki indeksy akcyjne bardzo mocno wzrosły - S&P 500: +24%, Nasdaq: +20%, DAX: +26%, Nikkei: +19%, WIG20: +26%. Nastroje wspierane są perspektywami otwierania gospodarek w najbliższych tygodniach oraz wejściem kolejnych kilku firm, opracowujących szczepionki, w fazę testowania na ludziach.
W tym tygodniu rozpoczyna się sezon publikacji wyników kwartalnych w USA.
2. Rynki obligacyjne
Po zeszłotygodniowej obniżce stóp procentowych przez RPP rynek długu pozostaje stabilny i zmienność wyraźnie spadła. Wyceniana jest kolejna obniżka o 25 pb, obligacje nieznacznie się umacniają, a premia kredytowa kształtuje się bez zmian. Na ten tydzień nie są zaplanowane żadne aukcje. Dalszej poprawie powinien sprzyjać skup obligacji przez NBP. Stabilizuje się również ryzyko kredytowe obligacji zagranicznych.
3. Rynki surowcowe
Kraje OPEC oraz inni producenci ropy osiągnęli konsensus i zdecydowali o historycznie wysokim cięciu wydobycia w wysokości 10 mln baryłek ropy dziennie, co stanowi ok. 10% światowej produkcji. Dzięki temu narzędziu możliwe będzie zrównoważenie światowych rynków ropy w średnim terminie. Rynek zareagował na tą informację neutralnie. Z jednej strony komunikat taki był oczekiwany, z drugiej strony inwestorzy zdają sobie sprawę, że jest już za późno, aby powstrzymać nagromadzenie się potężnych zapasów, ponad 1 mld baryłek ropy, które będą powstawać jeszcze do końca maja. Prezydent Trump stara się nakłonić kraje eksportujące do zmniejszenia produkcji aż o 20 mln baryłek.
4. Rynki walutowe
Brak większych zmian na rynku walutowym. Od kilku sesji utrzymuje się niewielkie pasmo wahań na większości głównych par walutowych świata, stabilna sytuacja także na walutach rynków wschodzących.
Zespół Zarządzających PKO TFI