M.in. o dalszych działaniach zapowiadanych przez Fed oraz o zachowaniu kluczowych klas aktywów piszą Zarządzający Funduszami PKO TFI.
Najważniejsze wydarzenia:
- Amerykańska Rezerwa Federalna zgodnie z oczekiwaniami utrzymała zerowe stopy procentowe.
- Fed zapowiada utrzymanie obecnego poziomu stóp, nieograniczonego wartościowo skupu aktywów oraz programów pożyczkowych tak długo, dopóki nie będzie pewny, że gospodarka uporała się z ostatnim szokiem spowodowanym przez epidemię koronawirusa. Nie wyklucza również dalszego luzowania parametrów polityki monetarnej, jeżeli uzna to za stosowne na podstawie napływających danych makroekonomicznych.
- Fed spodziewa się, że kwietniowy raport z rynku pracy z wysokim prawdopodobieństwem pokaże dwucyfrową stopę bezrobocia.
- Uroczniona dynamika PKB w USA w pierwszym kwartale 2020 roku wyniosła -4,8%.
- Wskaźniki wyprzedzające PMI publikowane przez Chińską Federację Logistyki i Zaopatrzenia pokazały w kwietniu wzrost aktywności w stosunku do miesiąca poprzedniego. PMI przemysłowy wyniósł 50,8 pkt. natomiast usługowy 53,4 pkt.
- Toyota zapowiada uruchomienie produkcji w USA od 11 maja.
1) Rynki akcyjne
- Rynki akcyjne w doskonałym nastroju.
- Indeksy wspierane przez dobre wyniki spółek technologicznych.
- Wyniki finansowe spółki Microsoft za pierwszy kwartał 2020 roku były nie tylko wyższe niż przed rokiem, ale także przebiły oczekiwania analityków z Wall Street. Przychody wyniosły 35 mld USD wobec 30,5 mld USD w pierwszym kwartale poprzedniego roku. Zysk na akcję wyniósł 1,40 USD przy oczekiwaniach analityków na poziomie 1,26 USD.
- Przychody Facebooka wyniosły 17,8 mld USD wobec 15,1 mld USD w analogicznym okresie ubiegłego roku. Średnia dzienna oraz miesięczna liczba użytkowników wyniosła odpowiednio 1,73 mld oraz 2,6 mld.
- Dane te zostały odebrane pozytywnie przez inwestorów i przełożyły się na kilkuprocentowe wzrosty kursu akcji.
2) Rynki obligacyjne
- Rentowności na rynku stopy procentowej w Polsce wzrastają, szczególnie te na dłuższym końcu krzywej dochodowości.
- Analogicznie zachowują się rentowności polskich obligacji długoterminowych, których ceny dzisiaj spadają.
- Premia kredytowa Polski nieznacznie się zmniejsza, a obligacje zmiennokuponowe zachowują się stabilnie.
- Opublikowany został wstępny szacunek inflacji w Polsce za kwiecień, który zgodnie z oczekiwaniami analityków wyniósł 3,4%. Jest to spadek w porównaniu do poprzedniego odczytu na poziomie 4,6%, jednak publikowane dane są obecnie ignorowane przez rynki.
- Ważniejsze są działania banków centralnych (w tym NBP), które stabilizują rynek po stronie popytowej, co powinno sprzyjać poprawie nastrojów wśród inwestorów i wycen papierów dłużnych.
- Ryzyko kredytowe obligacji zagranicznych z regionu CEE, denominowanych w USD i EUR, utrzymuje się nadal na podwyższonym poziomie.
3) Rynki surowcowe
- Stabilizacja na rynku kontraktów terminowych na ropę.
- Konsolidacja cen złota w zakresie 1700 – 1740 USD za uncję.
- Wyraźny spadek popytu na złoto obserwowany w Chinach. Z jednej strony jest to wynik ograniczonej dostępności w związku z zamknięciem wielu sklepów, z drugiej ostatnie wzrosty cen kruszcu ograniczyły krąg zainteresowanych zakupem w celach inwestycyjnych.
4) Rynki walutowe
- Mimo bardzo gołębiego wydźwięku z wczorajszego posiedzenia Fed, dolar zachowuje się stabilnie.
- Niewielka zmienność na walutach rynków wschodzących.
Zespół Zarządzających PKO TFI