2020-04-02

O sukcesach w zwalczaniu epidemii oraz o bieżącym zachowaniu poszczególnych klas aktywów piszą Zarządzający Funduszami PKO TFI.

Światowa organizacja zdrowia zapowiada, że liczba ujawnionych zachorowań na COVID-19 wkrótce przekroczy milion przypadków. Kolejne dane epidemiologiczne z Włoch potwierdzają, że szczyt zachorowań w tym kraju prawdopodobnie już minął. Z dziesięciu najbardziej dotkniętych epidemią krajów tylko USA, Wielka Brytania i Francja zaraportowały więcej niż dziesięcioprocentowy dzienny wzrost przypadków w porównaniu z siedmioma krajami w weekend. Rząd federalny Niemiec wydłużył do 20 kwietnia restrykcje mające spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa. W tym samym czasie pracuje nad uruchomieniem gwarancji w wysokości 30 mld EUR dla krajowych instytucji ubezpieczających kredyty oraz szuka sposobu na bezpieczne uruchomienie części zamkniętych fabryk. Niemiecki koncern chemiczny i farmaceutyczny Bayer planuje użycie istniejącego już leku na malarię w walce z koronawirusem. Nie jest to jedyny przypadek próby wykorzystania leków na tą egzotyczną chorobę przeciwko koronawirusowi.

 1)  Rynki akcji

Kwartalna rewizja składu portfeli okazała się pod koniec marca istotnym czynnikiem wspierającym akcje. W kwietniu na rynek akcji powróciły negatywne nastroje związane z oczekiwaną recesją oraz pogorszeniem wyników finansowych spółek. Okazuje się jednak, że część z amerykańskich funduszy emerytalnych opóźniła rebalancing i w najbliższych miesiącach wciąż będzie dokupować akcje za ok 400 mld USD, co jest czynnikiem wspierającym wyceny. Z drugiej strony bardzo pesymistycznie wygląda sytuacja na amerykańskim rynku pracy, gdzie liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła w minionym tygodniu do 6,65 mln versus 3,28 mln w tygodniu wcześniejszym, który to odczyt i tak był już najwyższy od 1982, kiedy liczba wniosków wyniosła niecałe 0,7 mln. Mocno spadają akcje spółek związanych z transportem lotniczym na całym świecie.

Polska spółka obuwnicza CCC podała bardzo słabe wstępne wyniki za pierwszy kwartał. Sprzedaż w tej samej grupie sklepów spadła o 32% w stosunku do roku poprzedniego.

2)  Rynki obligacji

Programy skupu obligacji zauważalnie wpływają na lepsze zachowanie obligacji w Polsce i na świecie. Inwestorzy oczekują obecnie niższej premii za ryzyko kredytowe Polski, które jeszcze niedawno było wyceniane najwyżej od dekady w obawie o kondycję budżetu państwa. Jest to czynnik wspierający wyceny polskich obligacji skarbowych, a zatem i wyceny jednostek sub/funduszy, które mają te obligacje w portfelach. Dalszej poprawie powinien sprzyjać skup obligacji przez NBP oraz normalizacja oczekiwań odnośnie dalszych obniżek stóp procentowych. Ryzyko kredytowe obligacji zagranicznych również lekko zmalało - to czynnik pozytywny dla wycen obligacji.

3)  Rynki surowców

Cena ropy ustabilizowała się na niskich poziomach. „Czarne złoto” zakończyło marzec rekordowym spadkiem ceny zarówno w ujęciu miesięcznym jak i kwartalnym. Pojawiają się informacje o tankowcach, które oczekują z 80 milionami baryłek ropy, na które nie ma popytu. Dla porównania w lutym było to 10 milionów baryłek. Tygodniowy wzrost zapasów ropy w USA wyniósł 13,8 mln baryłek przy prognozach na poziomie 4 mln. Pojawiły się jednak dwie informacje, które mogą okazać się bardzo pozytywne dla ceny ropy: Chiny planują rozpoczęcie dużych zakupów w celu uzupełnienia strategicznych rezerw krajowych, a kraje OPEC, Rosja oraz USA planują podjęcie wspólnych działań w celu unormowania sytuacji na rynku ropy.

 4)  Rynki walutowe

Kolejne kroki podjęte przez amerykański bank centralny mają szansę zatrzymać umocnienie dolara, które obserwujemy od początku tygodnia. Chodzi o uruchomienie od 6 kwietnia tzw. linii swapowej z innymi bankami centralnymi w celu zapewnienia płynności dolarowej w zamian za obligacje rządowe USA. Rezerwa Federalna zapewni w ten sposób alternatywne źródło dolarów amerykańskich i przeciwdziałać będzie potencjalnej niedostatecznej podaży USD na rynku. Nadzieja na stabilizację na rynku ropy przekłada się na lekkie umocnienie walut krajów będących dużymi eksporterami tego surowca.

Zespół Zarządzających PKO TFI