M.in. o większym wsparciu EBC dla gospodarki UE oraz o zachowaniu kluczowych klas aktywów piszą Zarządzający Funduszami PKO TFI.
Najważniejsze wydarzenia:
- Obserwujemy dalszą stabilizację liczby osób zakażonych koronawirusem w największych gospodarkach.
- Europejski Bank Centralny zapowiedział zmianę podejścia do obligacji będących przedmiotem zabezpieczenia pożyczek pozyskiwanych w banku centralnym przez banki komercyjne. Akceptowane będą także papiery z ratingiem spekulacyjnym. Chodzi przede wszystkim o walory, których ocena kredytowa została albo zostanie obniżona w związku z problemami spowodowanymi epidemią.
- Banki centralne Hiszpanii oraz Włoch dokonały pierwszych prognoz PKB za bieżący rok. W scenariuszach bazowych jest to spadek o odpowiednio 10% oraz 8%.
- Hiszpania zdecydowała o przedłużeniu zamknięcia gospodarki do 9 maja.
- Francja planuje otwarcie galerii handlowych od 11 maja.
- Zyski chińskich przedsiębiorstw państwowych spadają w pierwszym kwartale o 60%.
1) Rynki akcyjne
- Lepsze nastroje inwestorów po odbiciu na rynku ropy.
- Trwa sezon wyników kwartalnych w USA. Raporty opublikowało już ok. 20% spółek z indeksu S&P 500. Do tej pory największe pozytywne zaskoczenie w stosunku do oczekiwań analityków obserwujemy w sektorze usług, najgorzej natomiast wypadają banki.
2) Rynki obligacyjne
- Notowania na rynku stopy procentowej pozostają stabilne i wyceniają dalsze obniżki stóp procentowych w okolice 0%.
- Premia kredytowa Polski lekko się powiększa, a rynek obligacji nieznacznie się osłabia.
- Z rejestru prowadzonego przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych wynika, że od 8 kwietnia Ministerstwo Finansów wyemitowało w ramach oferty prywatnej obligacje skarbowe o wartości 78 mld zł, co stanowi 3,2% PKB. Jest to więcej niż zostało wyemitowane na regularnych aukcjach od października 2018 roku.
- Prawdopodobnie znaczna część nowo wyemitowanego długu została skupiona w ramach realizowanego przez NBP programu, dzięki czemu rynek wtórny zachowuje się stabilnie, a zwiększone potrzeby pożyczkowe zostają zaspokajane.
- Ryzyko kredytowe obligacji zagranicznych utrzymuje się na niezmienionym poziomie.
3) Rynki surowcowe
- Stabilizacja cen ropy na poziomie ok. 15 USD za baryłkę.
- Niskie ceny ropy wykorzystują Chiny, które zwiększają import tego surowca.
- W dalszym ciągu trwa dyskusja dużych eksporterów ropy co do kolejnych kroków jakie powinni podjąć w celu stabilizacji na rynku ropy zarówno w krótszej i dłuższej perspektywie.
4) Rynki walutowe
- Lekkie spadki na parze EURUSD związane z niepewnością co do postanowień, jakie zapadną na rozpoczynającym się nadzwyczajnym szczycie UE.
- Stabilna sytuacja na walutach rynków wschodzących.
Zespół Zarządzających PKO TFI