RPP decyduje się na kolejną, acz minimalną podwyżkę stóp, Europa opracowuje plan przeciwdziałania kryzysowi energetycznemu, a akcje w końcu zaliczają odbicie, o tym m.in. piszą Zarządzający Funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego.
Najważniejsze wydarzenia:
Polska
- Kolejna podwyżka po wakacyjnej przerwie. W środę w ubiegłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę referencyjną do 6,75%. Jest to jedenasta podwyżka w obecnym cyklu zacieśniania polityki monetarnej, podczas którego stopa referencyjna wzrosła o 665 punktów bazowych. Według wypowiedzi prezesa Glapińskiego na czwartkowej konferencji, inflacja prawdopodobnie osiągnęła szczyt i pozostaje na poziomie, na którym może utrzymywać się w nadchodzących miesiącach, po czym w roku 2023 zacznie się obniżać. Według wskazówek A. Glapińskiego oraz zewnętrznych analiz na kolejnym posiedzeniu w październiku Rada może podjąć decyzję o utrzymaniu stóp bez zmian lub zdecydować o kolejnej podwyżce w wysokości 25 punktów bazowych. Wysokie stopy procentowe istotnie wpływają na obniżenie popytu przez kredytobiorców. Według danych BIK, ilość zapytań o kredyty mieszkaniowe w sierpniu 2022 spadła o ponad 70% w porównaniu do sierpnia 2021.
Europa
- Stopy wyżej także w strefie euro. Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe o 75 punktów bazowych, a prezes Lagarde zapowiedziała serię kolejnych podwyżek stóp na kolejnych posiedzeniach. Na konferencji EBC podkreślono, że stopy procentowe będą podnoszone tak długo jak to konieczne, aby zapewnić powrót do celu inflacyjnego. Inflację wywołują m.in. rosnące ceny energii, które wobec ograniczonej jej podaży przyczyniają się do wybuchu kryzysu energetycznego w Europie.
- Rządy wesprą obywateli i biznes. W piątek odbył się unijny szczyt do spraw energii, na którym przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaproponowała rozwiązania mające być odpowiedzią na rosnące ceny i deficyty energii w Europie. Pod dyskusję poddano m.in. wprowadzenie limitów zużycia energii w godzinach szczytu, wprowadzenie cen maksymalnych na gaz importowany z Rosji czy wprowadzenie podatku od nadmiarowych zysków dla przedsiębiorstw prowadzących działalność w sektorze energetycznym. Plan wsparcia kryzysowego dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw zaproponowano także w Wielkiej Brytanii. W Zjednoczonym Królestwie pomoc ta ma polegać na wprowadzeniu limitu maksymalnego rocznego rachunku za energię i zniesieniu części opłat składających się na cenę energii.
USA
- Dane makroekonomiczne ukazały bardziej pozytywny obraz amerykańskiej gospodarki. Tzw. Beżowa Księga Fed ujawniła, że aktywność gospodarcza w sierpniu nie zmieniła się w porównaniu z początkiem czerwca, a na rynku pracy nieco poprawiła się dostępność siły roboczej. Ceny z kolei utrzymywały się na wysokim poziomie, jednak w niektórych częściach USA spadło tempo ich wzrostu. Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w tygodniu zakończonym 3 września spadła poniżej konsensusu rynkowego i wyniosła 222 tys. wobec oczekiwanych 235 tys. Natomiast indeks ISM dla usług w sierpniu wzrósł do 56,9 punktów wobec konsensusu wynoszącego 55,3 punktów i lipcowego odczytu na poziomie 56,7 punktów.
- Fed potwierdza wysoki poziom determinacji. W minionym tygodniu publicznie wypowiedział się także prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell, który utrzymał jastrzębi charakter swojej opinii na temat polityki pieniężnej w USA i potwierdził perspektywę dalszych podwyżek stóp procentowych na czas potrzebny do tego, aby inflacja powróciła do celu.
Rynki akcji
- Nareszcie odbicie w USA. W Stanach Zjednoczonych po trzech tygodniach spadków zapanowały nieco lepsze nastroje i giełdy zakończyły tydzień wzrostami. Indeks S&P500 zakończył tydzień wzrostem o 3,65%, Nasdaq Composite zyskał 4,14%, ponad kreską znalazł się również Dow Jones Industrial Average rosnąc o 2,66%.
- Do Amerykanów dołączyły także giełdy europejskie. STOXX Europe 600 zyskał 1,06%, francuski indeks CAC 40 wzrósł o 0,73%, na zielono także brytyjski indeks FTSE 100, który wzrósł o 0,96%. Jednocześnie na lekkim tylko plusie o 0,29% zakończył tydzień niemiecki DAX.
- Polskie akcje łapią oddech. Polska giełda w minionym tygodniu także podążała za zagranicznymi rynkami i odreagowała nieco po sierpniowych spadkach. Indeks największych polskich spółek WIG20 wzrósł 1,92% w ciągu ubiegłego tygodnia. Indeks szerokiego rynku WIG wzrósł w ciągu tygodnia o 2,09%. Indeks średnich spółek mWIG40 w minionym tygodniu zyskał 3,49%, podobnie jak sWIG80, który zakończył tydzień wzrostem o 0,28%.
Rynki obligacji
- Kolejne umocnienie polskiego rynku długu. Krajowa krzywa rentowności obniżyła się w minionym tygodniu. Rentowność obligacji 2-letnich spadła do 6,57% (spadek w ciągu tygodnia o 32 punkty bazowe). Papiery 10-letnie zakończyły tydzień z rentownością na poziomie 6% (spadek o 2 punkty bazowe). Po komunikacie prezesa NBP sygnalizującym prawdopodobieństwo spadku inflacji pod koniec 2023 roku i w związku z tym możliwości obniżek stop procentowych, kontrakty FRA nieco spadły sygnalizując niższy poziom referencyjnej stopy procentowej NBP w ciągu najbliższych kilku miesięcy niż jeszcze tydzień temu. Wg oczekiwań rynkowych ma ona wynieść ok. 7,25% wobec 6,75% obecnie.
- Słabsze rynki bazowe. Rentowności obligacji zagranicznych rosły w przeciwieństwie do polskiego długu. Na koniec tygodnia rentowność 10-letnich amerykańskich papierów rządowych wzrosła do poziomu 3,31% (+12 pb. w skali tygodnia), a rentowność 2-letniego długu wyniosła 3,56% (wzrost o 17 pb. w skali tygodnia). Wzrost dochodowości (czyli spadek cen) zanotował także dług niemiecki. 10-letnie niemieckie obligacje rządowe zakończyły tydzień z rentownością na poziomie 1,69% (+17 pb.), natomiast rentowność francuskich dziesięciolatek wzrosła do 2,26% (+12 pb.).
Rynki surowcowe
- Zapowiedź ograniczenia wydobycia nie spowodowała wzrostu cen ropy. W ubiegły poniedziałek organizacja OPEC+ zdecydowała o obniżeniu październikowego wydobycia o 100 tys. baryłek dziennie. Mimo tego notowania ropy Brent w ubiegłym tygodniu spadły minimalnie o 0,19% do 92,84$ za baryłkę, a kontrakty na ropę WTI straciły 0,09% i notowane były po 86,79$ za baryłkę. Złoto tymczasem wzrosło o 0,27% do 1716,83$ za uncję, a srebro zyskało 4,53% i notowane było po 18,86$ za uncję. Ceny na rynku kontraktów terminowych dla miedzi wzrosły w ujęciu tygodniowym o 4,56%, aluminium spadło o 0,65%, a cena cynku wzrosła o 1,02%.
Rynki walutowe
- Złoty stabilny po decyzji RPP. Na zakończenie tygodnia kurs EURPLN wyniósł 4,70 złotego za euro (spadek tygodniowy o 0,48%). Kurs USDPLN spadł w tym samym okresie o 1,42% do 4,68 złotego za dolara. Tymczasem decyzja EBC o podwyżce stóp procentowych przyczyniła się do tego, że wartość euro w relacji do amerykańskiego dolara wzrosła o 0,88%, a kurs EURUSD zamknął tydzień powyżej parytetu na poziomie 1.
Zespół PKO TFI
12.09.2022, godz. 13:30