Wstrzymanie cyklu podwyżek stóp procentowych w Polsce, przerwa w spadkach na rynku akcji i skokowy wzrost cen ropy po decyzji OPEC+, o tym m.in. piszą Zarządzający Funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego. Najważniejsze wydarzenia:
Polska
- Zatrzymanie cyklu podwyżek. W minionym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe bez zmian – stopa referencyjna wynosi 6,75%. Decyzja odbiega od konsensusu rynkowego, który zakładał podwyżkę stop o 25 punktów bazowych, opierając się w głównej mierze na wyższej od oczekiwań inflacji we wrześniu na poziomie 17,2% r/r. Rada zakłada, że wcześniejsze podwyżki oraz wynikające z napływających słabszych danych makroekonomicznych osłabienie aktywności gospodarczej, przyczynią się do obniżania inflacji, a dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej sprzyjałoby hamowaniu gospodarki. Niewykluczone jednak, że nie jest to koniec cyklu podwyżek stóp procentowych, a dalsze decyzje RPP będą w głównej mierze poparte analizą danych makroekonomicznych.
- Wskaźniki wyprzedzające cały czas w strefie recesyjnej. Dane wskazują na poprawę wskaźnika PMI, który we wrześniu wzrósł do 43 pkt wobec konsensusu wskazującego na odczyt w wysokości 40,2 pkt i wobec 40,9 pkt w sierpniu. Choć indeks jest wyżej niż oczekiwano, to wciąż nie przekroczył granicy 50 pkt, co świadczy o dalszych spadkach produkcji i nowych zamówień, a także presji inflacyjnej i rosnących kosztach produkcji.
Europa
- Inne państwa europejskie także borykają się z niskimi odczytami PMI. Indeks dla sektora przetwórczego w strefie euro we wrześniu spadł do 48,4 pkt z 49,6 pkt w sierpniu i okazał się nieco niższy niż szybki szacunek wynoszący 48,5 pkt. Wzrosła także inflacja PPI w strefie euro i wyniosła w sierpniu 43,3% r/r wobec 37,9% r/r w lipcu, co związane jest z rosnącymi kosztami energii. Spadła natomiast sprzedaż detaliczna w sierpniu – spadek wyniósł -2% r/r wobec konsensusu -1,7% i -1,2% w lipcu. Z kolei dane o handlu zagranicznym za sierpień w Niemczech zaskoczyły pozytywnie. Eksport oraz import wzrosły, przy czym utrzymana została nadwyżka handlowa. Eksport wzrósł o 1,6% m/m, a import o 3,4% m/m.
- Rząd brytyjski wycofuje się z planów. Pod falą krytyki zrezygnowano z likwidacji 45-procentowej stawki podatkowej dla dochodów powyżej 150 tys. funtów rocznie.
- W Europie trwa zacieśnianie polityki pieniężnej przez banki centralne. W minionym tygodniu rumuński bank centralny podniósł główną stopę procentową o 75 pb. do 6,25%, powyżej oczekiwań wynoszących 50 pb. W Rumunii inflacja w sierpniu wyniosła 15,3% r/r. Nastroje w Europie pogarsza także trwająca na Ukrainie wojna i weekendowe doniesienia o zniszczeniu mostu łączącego Krym z terytorium Rosji. Zniszczenie mostu o strategicznym dla wojsk rosyjskich znaczeniu może mieć wpływ na dalszy rozwój konfliktu.
USA
- Im gorzej tym lepiej? W pierwszej połowie tygodnia słabsze dane paradoksalnie spowodowały poprawę nastrojów inwestycyjnych poprzez sugestię, że spowolnienie gospodarki zniechęci Fed, by przyspieszać zacieśnianie polityki pieniężnej. Wskaźnik aktywności produkcyjnej (ISM) spadł we wrześniu do 50,9 pkt, poniżej konsensusu wynoszącego 52 pkt i osiągnął poziom najniższy od maja 2020 roku. ISM w usługach spadł we wrześniu do 56,7 pkt z 56,9 pkt, był jednak wyższy od oczekiwań wskazujących na 56 pkt. W drugiej połowie tygodnia na rynek jednak ponownie wróciły obawy przed podwyżkami Fedu. Piątkowe dane wskazały, że sytuacja na rynku pracy wciąż pozostaje zadowalająca. Spadek stopy bezrobocia okazał się wyższy niż oczekiwano. W sierpniu wynosiła ona 3,5% (konsensus zakładał 3,7%), a w sektorze pozarolniczym powstało 263 tysiące nowych miejsc pracy wobec oczekiwanych 255 tysięcy.
Rynki akcji
- Korekta wzrostowa w USA nadała kierunek pozostałym parkietom. Rynki akcji amerykańskich zakończyły tydzień wzrostami po raz pierwszy od kilku tygodni. Indeks S&P500 zakończył tydzień wzrostem o 1,51%. Nasdaq Composite zyskał 0,73%, a Dow Jones Industrial Average wzrósł w ciągu tygodnia o 1,99%.
- Ceny akcji europejskich w minionym tygodniu rosły podążając za trendami globalnymi. Indeks STOXX Europe 600 zakończył tydzień na plusie o 0,98%. Francuski indeks CAC40 wzrósł o 1,82%, niemiecki DAX o 1,31%, a włoski FTSE MIB o 1,22%. Indeks FTSE100 w Wielkiej Brytanii zyskał 1,41%.
- Przerwa w spadkach na GPW. Podobnie jak za oceanem, na rodzimym parkiecie także nastąpiło odreagowanie spadkowych tygodni. Indeks największych polskich spółek WIG20 wzrósł o 1,98% w ciągu ubiegłego tygodnia. Indeks szerokiego rynku WIG wzrósł o 2,05%. Indeks średnich spółek mWIG40 w minionym tygodniu zyskał 2,29%, natomiast najmniejsze spółki z indeksu sWIG80 zakończyły tydzień wzrostem o 1,59%.
Rynki obligacji - Ceny polskich obligacji reagują na decyzję RPP. Polska krzywa rentowności w ciągu tygodnia podniosła się na długim końcu (spadek cen obligacji), natomiast obniżyła się dla krótkiego końca (wzrost cen obligacji). Taki ruch sygnalizuje, ze wobec obecnego zatrzymania cyklu podwyżek stop procentowych, rynek oczekuje konieczności utrzymywania stop procentowych na podwyższonym poziomie przez dłuższy czas. Rentowność obligacji 2-letnich wyniosła na koniec tygodnia 7,34% (spadek w ciągu tygodnia o 7 punktów bazowych), natomiast papiery 10-letnie zakończyły tydzień z rentownością na poziomie 7,34% (wzrost o 19 punktów bazowych). W związku z zapowiedzią przerwy w cyklu podwyżek spadły wyceny kontraktów FRA, zgodnie z którymi referencyjna stopa procentowa NBP może osiągnąć poziom około 7,25% w ciągu kilku najbliższych miesięcy (z 6,75% obecnie).
- Podaż w lekkiej przewadze na rynkach bazowych. W ubiegłym tygodniu miał miejsce wzrost rentowności obligacji amerykańskich (spadek ich cen). Na koniec tygodnia rentowność 10-letnich amerykańskich papierów rządowych wzrosła do poziomu 3,88% (+5 pb. w skali tygodnia), a rentowność 2-letniego długu wyniosła 4,31% (+3 pb. w skali tygodnia). Wzrost dochodowości zanotował także dług niemiecki. 10-letnie niemieckie obligacje rządowe zakończyły tydzień z rentownością na poziomie 2,19% (+9 pb.), natomiast rentowność francuskich dziesięciolatek wzrosła do 2,80% (+8 pb.). Wyżej także rentowność długu brytyjskiego – obligacje dziesięcioletnie zakończyły tydzień z rentownością 4,23% (+15 pb. w ciągu tygodnia).
Rynki surowcowe
- Skokowy wzrost cen ropy. Głównym wydarzeniem minionego tygodnia dotyczącym surowców było zmniejszenie wydobycia ropy o 2 mln baryłek dziennie w listopadzie przez OPEC+. Jest to największa redukcja wydobycia od 2020, dodatkowo przeprocesowana pomimo presji USA naciskających na zwiększenie podaży. Notowania ropy Brent wzrosły o 11,32% do 97,92$ za baryłkę, a kontrakty na ropę WTI wzrosły o 16,54% do 92,64$ za baryłkę. Złoto wzrosło o 2,06% do 1694,82$ za uncję, z kolei srebro wzrosło o 5,80% do 20,13$ za uncję. Ceny na rynku kontraktów terminowych dla miedzi spadły o 1,36%, aluminium wzrosło o 5,72%, natomiast cena cynku wzrosła o 0,79%.
Rynki walutowe
- Polski złoty wciąż słaby. Na zakończenie tygodnia kurs EURPLN wyniósł 4,86 złotego za euro (wzrost tygodniowy o 0,13%). Kurs USDPLN wzrósł w tym samym okresie o 0,69% do 4,99 złotego za dolara. Wartość euro w relacji do amerykańskiego dolara spadła o 0,59%, kurs EURUSD poniżej parytetu ustalił się na poziomie 0,97. Kursu GBPUSD wyniósł na koniec tygodnia 1,11.
Zespół PKO TFI
10.10.2022, godz. 14:50