Kontynuacja wzrostów akcji i metali przemysłowych oraz mniej chętnych na złoto - o tym między innymi piszą Zarządzający PKO TFI w najnowszym wydaniu cotygodniowego komentarza inwestycyjnego.
Najważniejsze wydarzenia
- Częściowe dane z badania klinicznego szczepionki przeciwko Covid-19 opracowanej przez firmę AstraZeneca we współpracy z Uniwersytetem Oxfordzkim wskazują na skuteczność na poziomie 70% (wobec skuteczności powyżej 90% zaraportowanej wcześniej przez spółki BioNTech/Pfizer i Moderna). Jednocześnie równolegle prowadzone badanie alternatywnego dawkowania (mniejsza pierwsza dawna i pełna druga) zakończyło się lepszymi wynikami, co z jednej strony pozwala z optymizmem patrzeć na wyniki ostateczne, ale i każe z dystansem przyjmować wszelkie wstępne wyniki badań na szczepionką.
- Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA wzrosła do 778 tys. (wobec 748 tys. w ubiegłym tygodniu), co może wskazywać na negatywny wpływ kolejnej fali pandemii na amerykański rynek pracy.
- Polski Fundusz Rozwoju ogłosił założenia programu Tarcza Finansowa 2.0 o wartości 35 mld zł, czyli wsparcia finansowego dla sektorów, które zostały szczególnie dotknięte przez wprowadzone obostrzenia.
- Stopa bezrobocia w Polsce opublikowana przez GUS nie zmieniła się istotnie w październiku (6,1% wobec 6,0% w maju), co wskazuję na stabilność na polskim rynku pracy.
1. Rynki akcji
- W zeszłym tygodniu szeroki indeks spółek amerykańskich S&P 500 wzrósł o 2,3%, a indeks spółek technologicznych Nasdaq o 3,0%.
- Delikatne wzrosty miały miejsce również na rynkach europejskich - niemiecki DAX wzrósł o 1,5%, francuski CAC o 1,9%, a brytyjski FTSE100 o 0,25%.
- Szeroki indeks polskich spółek WIG wzrósł o 1,8%. Najlepszy okazał się indeks spółek średniej wielkości mWIG40 - wzrost o 2,2% a najsłabszy indeks małych spółek SWIG80 – wzrost o 0,5%.
2.Rynki obligacji
- Bardzo niewielka zmienność zarówno na rynkach bazowych (USA, Niemcy) jak i na rynku krajowym.
- Rentowności obligacji w Polsce kosmetycznie wyżej, stawki Interest Rate Swaps (IRS) praktycznie bez zmian. W efekcie minimalnie większe spready kredytowe.
- BGK sprzedał 5 mld obligacji „covidowych” z zapadalnością 10 oraz 20 lat. Do tej pory BGK wyemitował blisko 96 mld obligacji „koronawirusowych”.
3. Rynki surowcowe
- Ropa naftowa WTI osiągnęła w piątek poziom 45 USD za baryłkę, tj. 10 USD wyższy niż na początku listopada i ok. 80 USD wyższy od historycznego minimum z 20 kwietnia tego roku na poziomie -37 USD.
- Główne metale przemysłowe, w tym w szczególności miedź oraz metale z grupy platynowców (PGMs) kontynuują hossę. Cynk, nikiel i ołów z najwyższymi cenami od roku, miedź od dwóch lat. Rod z grupy PGMs z kolejnym rekordem wszechczasów 16250 USD/oz.
- Metale szlachetne nadal w korekcie. Ceny na koniec tygodnia: złoto 1780 USD/oz, srebro 22,5 USD/oz.
- Na rynku zbóż kukurydza i soja nieprzerwanie od kilku tygodni z nowymi rocznymi maksymami.
4. Rynki walutowe
- Kolejny tydzień lekkiego osłabienia USD.
- Polski złoty stabilny.
- Kursy na koniec tygodnia: USDPLN – 3,75 złotego za dolara, EURUSD - 1,196 dolarów za euro, EURPLN - 4,486 złotego za euro (27.11.2020, godz. 23:00).
Zespół Zarządzających PKO TFI
30.11.2020, godz. 11:00