M.in. o bezprecedensowych wydarzeniach na rynku ropy naftowej oraz o zachowaniu kluczowych klas aktywów piszą Zarządzający Funduszami PKO TFI
Najważniejsze wydarzenia:
- Znaczny spadek dynamiki nowych zachorowań na koronawirusa w większości gospodarek rozwiniętych przyćmiony został przez informacje płynące z rynku ropy. Doszło do bezprecedensowej sytuacji, w której cena kontraktu terminowego na ropę z dostawą na maj spadła do poziomu ujemnego. Z jednej strony rynek zdawał sobie sprawę, że w najbliższych dniach i tygodniach nic nie jest już w stanie powstrzymać rosnącej gigantycznej nadpodaży na rynku tego surowca i wielu producentów będzie musiało za wszelką cenę pozbyć się ropy z magazynów.
- W pewnym stopniu uzasadniona byłaby więc lekko ujemna cena najkrótszego kontraktu rzędu -5 USD za baryłkę ze względu na koszty magazynowania. Jednak cena -37 USD za baryłkę może świadczyć tylko o jednym. Jeden lub więcej inwestorów finansowych niemających możliwości operowania na rynku fizycznej dostawy musiał za wszelką cenę pozbyć się długiej pozycji, którą otwierał w oczekiwaniu na odbicie cen ropy jeszcze w kwietniu. Ostatnim dniem na zamknięcie pozycji na kontrakcie z dostawą w maju dla inwestora finansowego jest wtorek 21.04.
- Przy drastycznie ograniczonych zleceniach kupna, wymuszona sprzedaż dużej ilości omawianego kontraktu na ropę doprowadziła pierwszy raz w historii do zejścia ceny jakiegokolwiek kontraktu terminowego do znacznie ujemnego poziomu.
- Chociaż ceny kontraktów terminowych wygasających w kolejnych miesiącach wciąż są na poziomach wyraźnie dodatnich, to we wtorek w dalszym ciągu znajdują się pod silną presją.
1) Rynki akcyjne
- Indeksy akcyjne znajdują się w fazie realizacji zysków.
- Zawirowania na rynku „czarnego złota” także negatywnie przekładają się na ryzykowne klasy aktywów, w tym akcje.
- Pojawiają się obawy o miejsca pracy w sektorze oraz kondycję finansową wielu przedsiębiorstw związanych bezpośrednio lub pośrednio z rynkiem ropy.
2) Rynki obligacyjne
- Wydarzeniem tego tygodnia miała być zaplanowana na czwartek aukcja obligacji skarbowych, jednak została dzisiaj odwołana przez Ministerstwo Finansów. Do końca miesiąca napłynie na rynek około 14 mld zł z wykupu obligacji PS0420 oraz kwietniowych płatności kuponowych i część inwestorów zapewne planowała dokonać reinwestycji na odwołanym przetargu. W efekcie rynek obligacji umacnia się w stosunku do wczorajszego zamknięcia.
- Rynek stopy procentowej pozostaje stabilny i nadal wycenia obniżkę stopy procentowej w okolice 0%. Premia kredytowa nieznacznie się zawęża. Stabilizuje się również ryzyko kredytowe obligacji zagranicznych.
3) Rynki surowcowe
- Drastyczna przecena majowego kontraktu terminowego na ropę natychmiast wzbudziła duży niepokój przede wszystkim po stronie państw OPEC oraz USA.
- Arabia Saudyjska sugeruje, aby nie czekać do majowego szczytu państw eksportujących ropę, tylko dokonać natychmiastowego dalszego cięcia produkcji w koordynacji z USA i Rosją.
- Prezydent Trump mówi o zakupach 75 mln baryłek tytułem uzupełnienia narodowych rezerw strategicznych tego surowca. Rozważa także wstrzymanie dostaw z Arabii Saudyjskiej.
4) Rynki walutowe
- Niewielka zmienność na głównych parach walutowych świata.
- Pod presją waluty krajów będących dużymi eksporterami ropy.
Zespół Zarządzających PKO TFI