Silne wzrosty rentowności polskich obligacji, nerwowość na Wall Street i korekta na rynku ropy o tym m.in. piszą Zarządzający Funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego.
Najważniejsze wydarzenia:
Polska
- Potwierdzony rekord inflacji. Za nami kolejny tydzień słabych nastrojów inwestycyjnych. Polska giełda podążała w minionym tygodniu za spadającym rynkiem amerykańskim, na którym panowała wyjątkowo wysoka zmienność wynikająca z nerwowej reakcji rynków na wyższą od oczekiwań inflację. Tymczasem w Polsce w ubiegłym tygodniu potwierdzono odczyt inflacji za wrzesień na poziomie 17,2% r/r i 1,6% m/m.
- Import rośnie szybciej od eksportu. Poznaliśmy także dane dotyczące bilansu płatniczego Polski w sierpniu 2022 roku, które wskazały na kontynuację pogarszania się salda rachunku obrotów bieżących. Deficyt w tym obszarze wyniósł -4 mld euro wobec oczekiwań na poziomie -1,6 mld euro i w porównaniu do -1,9 mld euro w lipcu. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez NBP, wpływ na tę sytuację ma duży sierpniowy wzrost importu węgla.
Europa
- Kolejne wskaźniki sygnalizują pogorszenie koniunktury. W minionym tygodniu rynki akcji europejskich zakończyły tydzień w większości niewielkimi wzrostami, a w kalendarzu makroekonomicznym pojawiło się kilka ciekawych publikacji. Indeks Sentix dotyczący nastrojów inwestorów dla strefy euro w październiku spadł do -38,3 pkt wobec oczekiwań na poziomie -34,7 pkt i w porównaniu do -31,8 pkt we wrześniu, co oznacza spadek do najniższego poziomu od maja 2020.
- Nadal rośnie inflacja, a za nią stopy procentowe. Potwierdzony został wrześniowy odczyt inflacji CPI w Niemczech na poziomie 10% r/r wobec 7,9% r/r w sierpniu. Za wysoki poziom inflacji odpowiada głownie wzrost cen energii i paliw. Nie obyło się także bez innych zaskakująco wysokich odczytów danych o inflacji oraz zacieśniania polityki monetarnej. Poznaliśmy dane CPI w Czechach za wrzesień - inflacja wyniosła 18% r/r i przebiła konsensus zakładający odczyt na poziomie 17,2% oraz sierpniowy odczyt 17,2%. Także inflacja na Węgrzech okazała się wyższa niż rynkowe oczekiwania i wzrosła we wrześniu do 20,1% wobec konsensusu na poziomie 19,8% i odczytu 15,6% r/r w sierpniu. W odpowiedzi na wzrost inflacji ponad oczekiwania, Narodowy Bank Węgier ogłosił niezapowiedziane wcześniej posiedzenie, na którym podjęto decyzję o zacieśnieniu warunków monetarnych, podnosząc tym razem nie główną stopę procentową, lecz stopę jednodniowych kredytów do poziomu 25% (jest to odpowiednik stopy lombardowej) oraz ustaleniu stawki jednodniowych depozytów w banku centralnym na poziomie 18%. Stopa referencyjna pozostała bez zmian.
USA
- Spółki pokazują wyniki. Choć to głównie inflacja determinuje obecne zachowanie rynków, to ważne jest także rozpoczęcie sezonu publikacji wyników spółek za trzeci kwartał. Do końca tygodnia wyniki podało 7% spółek z indeksu S&P 500, a skala wzrostu zysków i przychodów raportujących spółek była nieco mniejsza niż średnia z poprzednich kwartałów. Jest to dopiero początek sezonu wynikowego, jednak jeśli zyski spółek okażą się słabsze, to będzie to kolejny czynnik stawiający pod znakiem zapytania dalsze zacieśnianie polityki monetarnej przez Fed.
- Strach przed Fed. Za oceanem zeszłotygodniowe nerwowe zachowanie rynków było konsekwencją publikacji danych wskazujących na nieco wyższą od oczekiwań inflację, co wywołało ogromną rynkową zmienność i obawę przed jastrzębią reakcją Rezerwy Federalnej. Wrześniowa inflacja zaskoczyła rynki spadając mniej niż oczekiwano do 8,2% r/r z 8,3% r/r w sierpniu wobec oczekiwań na poziomie 8,1% r/r. Inflacja bazowa natomiast wzrosła silniej od oczekiwań i wyniosła 6,6% r/r wobec 6,3% r/r w lipcu i wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 6,5% r/r. W ujęciu miesięcznym indeks CPI wzrósł o 0,4%, natomiast miesięczna inflacja bazowa CPI o 0,6%.
- Niejednoznaczne dane z gospodarki. W ubiegłym tygodniu pojawiło się także kilka ważnych odczytów danych z gospodarki amerykańskiej. Inflacja PPI we wrześniu spadła do 8,5% r/r z 8,7% r/r w sierpniu i wobec oczekiwań na poziomie 8,4%. Indeks nastrojów konsumentów publikowany przez Uniwersytet w Michigan wzrósł w październiku do 59,8 pkt wobec 58,6 pkt we wrześniu i oczekiwań na poziomie 58,8 pkt. Z kolei liczba tygodniowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 228 tys. i nieco przekroczyła konsensus wynoszący 225 tys., przebijając poprzedni odczyt na poziomie 219 tys.
Rynki akcji
- Dane o inflacji mocno zamieszały w USA. Miniony tydzień okazał się ostatecznie spadkowy na rynku amerykańskim, choć charakteryzował się wyjątkową zmiennością widoczną szczególnie na czwartkowej sesji, na której najpierw nastąpił ostry spadek w reakcji na dane o inflacji, a w późniejszych godzinach gwałtowny wzrost cen akcji. Po słabej piątkowej sesji indeks S&P 500 zakończył tydzień spadkiem o 1,55%. Nasdaq Composite stracił 3,11%. Na plusie natomiast Dow Jones Industrial Average, który wzrósł w ciągu tygodnia o 1,15%.
- Indeksy akcji europejskich w minionym tygodniu pozostały bez większych zmian. Wyraźniejszy spadek zanotowała jedynie giełda w Londynie (indeks FTSE100 -1,89%) w rezultacie między innymi publikacji słabszych danych makroekonomicznych. Indeks STOXX Europe 600 zakończył tydzień z niewielką zmianą -0,09%. Francuski indeks CAC40 wzrósł tymczasem o 1,11%, niemiecki DAX o 1,34%, a włoski FTSE MIB o 0,14%.
- Polska giełda ponownie w dół. Indeks szerokiego rynku WIG zanotował spadek o 0,73%. Indeks największych polskich spółek WIG20 stracił 0,57% w ciągu ubiegłego tygodnia. Indeks średnich spółek mWIG40 zniżkował o 0,99%, natomiast spółki z indeksu sWIG80 zakończyły tydzień spadkiem o 1,09%.
Rynki obligacji
- Rentowności w Polsce testują czerwcowe szczyty. W ubiegłym tygodniu w efekcie silnych spadków cen polskich obligacji rządowych, krzywa dochodowości znacznie się podniosła. Rentowność obligacji 2-letnich wzrosła powyżej 8% do poziomu 8,02% (wzrost w ciągu tygodnia o 67 punktów bazowych), natomiast papiery 10-letnie zakończyły tydzień z rentownością na poziomie 7,71% (wzrost o 37 punktów bazowych). Wzrosły też nieco wyceny kontraktów FRA, zgodnie z którymi referencyjna stopa procentowa NBP może osiągnąć poziom około 7,5% w ciągu kilku najbliższych miesięcy (z 6,75% obecnie).
- Podaż dominowała także na rynkach bazowych. W minionym tygodniu rosły rentowności wszystkich istotnych w skali globalnej papierów skarbowych. W pierwszej kolejności wzrosła krzywa rentowności obligacji amerykańskich. Na koniec tygodnia rentowność 10-letnich amerykańskich papierów rządowych wzrosła do poziomu 4,02% (+14 pb. w skali tygodnia), a rentowność 2-letniego długu wyniosła 4,5% (+19 pb. w skali tygodnia). Wzrost dochodowości zanotował także dług niemiecki. 10-letnie niemieckie obligacje rządowe zakończyły tydzień z rentownością na poziomie 2,34% (+15 pb.), natomiast rentowność francuskich dziesięciolatek wzrosła do 2,94% (+14 pb.). Wyżej także rentowność długu brytyjskiego – obligacje dziesięcioletnie zakończyły tydzień z rentownością 4,32% (+9 pb. w ciągu tygodnia).
Rynki surowcowe
- Korekta na ropie. Najważniejsze surowce zakończyły tydzień spadkami, odreagowując duże wzrosty z wcześniejszego tygodnia. Notowania ropy Brent spadły o 6,42% do 91,63$ za baryłkę, a kontrakty na ropę WTI spadły o 7,59% do 85,61$ za baryłkę. Złoto spadło o 2,97% do 1644,47$ za uncję, z kolei srebro spadło o 9,21% do 18,28$ za uncję. Ceny na rynku kontraktów terminowych dla miedzi wzrosły o 1,09%, cena aluminium wzrosła o 5,72%, natomiast cena cynku o 0,30%.
Rynki walutowe
- Odreagowanie złotego. Polski złoty wykorzystał okazję globalnej ucieczki od dolara amerykańskiego i umocnił się nieco na przestrzeni ostatniego tygodnia. Kurs EURPLN wyniósł 4,80 złotego za euro (spadek tygodniowy o 1,25%). Kurs USDPLN spadł w tym samym okresie o 0,99% do 4,94 złotego za dolara. Wartość euro w relacji do amerykańskiego dolara spadła o 0,23%, kurs EURUSD wyniósł 0,97. Kurs GBPUSD tymczasem wyniósł na koniec tygodnia 1,12 (wzrost tygodniowy o 0,78%).
Zespół PKO TFI
17.10.2022, godz. 15:40