Dobre dane z amerykańskiego rynku pracy i malejące liczby nowych zakażeń w USA i Brazylii - o tym między innymi piszą Zarządzający PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego codziennego komentarza inwestycyjnego.
Najważniejsze wydarzenia
- Liczba nowych zachorowań w USA spadła do 31 tys. co jest wartością o 9 tys. niższą niż średnia 7-dniowa. W Brazylii liczba nowych infekcji wyniosła niespełna 15 tys., co jest o ponad 25 tys. mniejszym odczytem niż średnia tygodniowa. Indie odnotowują rekordowy przyrost zachorowań na poziomie 91 tys.
- Wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA w sierpniu wyniosła 1,37 mln, co było zgodne z oczekiwaniami ekonomistów. Co istotne – utrzymał się wysoki wzrost zatrudnienia w usługach na poziomie zbliżonym do 1 mln osób.
- W tym tygodniu odbędzie się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, które zakończy czwartkowa konferencja. Uwaga uczestników rynku skupiona będzie na nowych projekcjach makroekonomicznych i potencjalnych odchyleniach od zakładanych dotychczas perspektyw odbudowy wspólnej gospodarki.
- Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson dał Unii Europejskiej czas do 15 października na zawarcie umowy handlowej pomiędzy jego krajem a EU. W przypadku braku osiągnięcia porozumienia do tego czasu, negocjacje mają być zerwane i możliwy będzie tzw. „hard Brexit”.
1. Rynki akcyjne
- Święto Pracy w USA i co za tym idzie – brak sesji na rynku amerykańskim, przekłada się na bardzo niewielką zmienność na pozostałych indeksach akcyjnych w poniedziałek.
- Piątkowa fala wyprzedaży na indeksach akcyjnych miała podobną strukturę do czwartkowej przeceny. Najmocniej spadały akcje gigantów technologicznych na czele z Amazonem, Facebookiem czy Google. Najlepiej z kolei zachowywał się sektor przemysłowy oraz finansowy.
2. Rynki obligacyjne
- Piątkowa przecena amerykańskich obligacji skarbowych była efektem informacji płynących z Chin, które rozważają pozbycie się części trzymanych przez ten kraj obligacji amerykańskich.
- Bardzo niewielka zmienność na krajowym rynku długu.
3. Rynki surowcowe
- Amerykańska ropa WTI kontynuuje korektę spadkową z zeszłego tygodnia. Kontrakt październikowy poniżej poziomu 40 USD za baryłkę.
- Złoto oscyluje w okolicy 1930 dolarów za uncję.
4. Rynki walutowe
- Niewielka zmienność na głównej parze walutowej świata (EURUSD).
- Rosnące prawdopodobieństwo tzw. twardego Brexitu przekłada się na spadki brytyjskiej waluty. GBP traci ok. 1% do wspólnej waluty osiągając tym samym poziom 0,9 funta za euro.
- Stabilnie na walutach rynków wschodzących.
Zespół Zarządzających PKO TFI
07.09.2020, godz. 16:00