2020-12-03

Choć w wielu regionach świata utrzymuje się ciągle trudna sytuacja epidemiczna, to dobre wieści z frontu badań nad szczepionką na COVID-19, pozwalają z większym optymizmem patrzeć na stojący za progiem nowy rok. W tym trudnym życiowo, ale i inwestycyjnie okresie, staraliśmy się wspierać Państwa na bieżąco komentując najważniejsze wydarzenia oraz wskazywać szanse i możliwości, które pandemia stworzyła.

W naszym przekonaniu jedną z nich było przyspieszenie sektora technologicznego na fali przechodzenia firm w tryb pracy zdalnej oraz wzrostu zapotrzebowania na rozrywkę czy zakupy bez wychodzenia z domu, co przełożyło się na dynamiczny wzrost wyceny PKO Technologii i Innowacji Globalny (30% od dnia publikacji komentarza z 10.04.2020). Zwracaliśmy uwagę również na europejski sektor przemysłowy (wzrost wyceny PKO Infrastruktury i Budownictwa Globalny o ok. 24% od publikacji komentarza z 20.05.2020) oraz ochrony zdrowia i farmacji. W tym ostatnim ogromna presja na wynalezienie szczepionki, bezprecedensowe zaangażowanie naukowców oraz wsparcie finansowe rządów, przełożyły się na błyskawiczny rozwój zaawansowanych technik, które znajdą zastosowanie również w leczeniu innych poważnych chorób, na czele z nowotworami. Póki co od publikacji komentarza z 17.04.2020 wycena jednostek PKO Medycyny i Demografii Globalny wzrosła o ok. 12%.

Pandemia przypomniała też o osobliwości Japonii – kraju odległego nie tylko geograficznie, ale i kulturowo, którego mieszkańcy okazali się jednymi z najbardziej odpornych na COVID-19 i to mimo wysokiej gęstości zaludnienia oraz bardzo dużego udziału w społeczeństwie osób starszych. Zjawisko to tłumaczy się różnicami kulturowymi (trzymanie dystansu), inną historią szczepień czy wzajemną troską Japończyków, którzy przyzwyczajeni są do zakładania maseczek przy najmniejszym przeziębieniu, aby zarazić jak najmniej osób. Być może to właśnie społeczna dyscyplina sprawiła, że w całej Azji szybko udało się wygasić epidemię, czyniąc ten kontynent „zwycięzcą kryzysu”. W tym miejscu zwracamy uwagę na subfundusze PKO Akcji Rynków Wschodzących (w którego portfelu największy udział mają Chiny) oraz PKO Akcji Rynku Japońskiego, które w naszym przekonaniu mogą być ciekawą propozycją inwestycyjną.

Japonia przez ostatnie dwie dekady zmagała się z deflacją i stagnacją gospodarczą będącymi pokłosiem niekorzystnej struktury demograficznej. Dotychczas umiarkowane efekty przynosiła tzw. „abekonomia”, czyli miks bardzo łagodnej polityki pieniężnej, fiskalnej oraz licznych reform strukturalnych wprowadzonych przez urzędującego od 2012 roku japońskiego premiera Shinzo Abe. W tym roku zastąpił go Yoshihide Suga, który ma kontynuować podobną politykę oraz dodatkowe działania na czele z poprawą efektywności tamtejszego rynku pracy.

To w połączeniu z już stosunkowo dobrymi wskaźnikami makroekonomicznymi oraz łagodnym przejściem przez pandemię daje Japonii szanse na przyspieszenie w globalnym wyścigu gospodarczym, a wraz z tym na globalny wzrost zainteresowania tamtejszym rynkiem akcji. W porównaniu do amerykańskiego S&P 500, w głównych japońskich indeksach giełdowych większy udział mają spółki przemysłowe, a mniejszy technologiczne, co może być korzystną różnicą biorąc pod uwagę obecne odżywanie tradycyjnych sektorów w świetle powracania do „precovidowej” normalności. Znajdziemy tam takie firmy jak Toyota, Sony, Nintendo, Honda czy liczącą się w świecie farmacji Takeda Pharmaceutical.

Indeks Nikkei 225 wygląda również bardzo ciekawie z perspektywy analizy technicznej, gdzie niedawne przebicie poziomu 25000 punktów otwiera mu drogę do wartości niewidzianych od 30 lat.

komentarz_Michał.png

       Źródło: Bloomberg

Jeśli powyższe informacje zachęciły Państwa do inwestycji w PKO Akcji Rynku Japońskiego lub którykolwiek z naszych subfunduszy akcyjnych, prosimy pamiętać, że ze względu na skład portfela oraz realizowaną strategię inwestycyjną, wycena jednostek uczestnictwa tego typu funduszy może podlegać dużej zmienności W związku z powyższym, minimalny rekomendowany czas inwestycji dla tych funduszy wynosi 5 lat, a każdy fundusz powinien stanowić element dobrze zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego.

Zapraszamy.