Pozytywny wpływ spodziewanych podwyżek stóp na notowania banków i bliskie wyjścia nad wodę rentowności niemieckich obligacji skarbowych - o tym m.in. piszą Zarządzający funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego.
Najważniejsze wydarzenia
Polska: Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o wzroście wskaźnika CPI za ostatni miesiąc do 8,6% z 7,8% w listopadzie, potwierdzając wcześniejszy tzw. szybki szacunek inflacji. Do wzrostu cen najbardziej przyczyniła się żywność i napoje bezalkoholowe - wzrost o 2,1% w ciągu miesiąca, ceny energii wzrosły o 0,8%, a paliw o 0,2%. Wzrastały również ceny usług, m. in. ubezpieczenia (+3,4%), usługi transportowe (+7,4%), rekreacja i kultura (+0,8%). Inflacja bazowa, bez uwzględnienia cen energii i żywności, wg prognoz ekonomistów wyniosła 5,2% (oficjalny odczyt pojawi się w przyszłym tygodniu).
Prezes Narodowego Banku Polskiego A. Glapiński potwierdził na konferencji prasowej, że będzie nakłaniał w lutym członków Rady Polityki Pieniężnej do kolejnej podwyżki stop procentowych o 0,5 punktu procentowego. Stwierdził, że podwyżka stóp procentowych do 3% nie powinna wywoływać negatywnych efektów gospodarczych, a możliwa byłaby nawet podwyżka do 4% w przypadku dalszej poprawy koniunktury w gospodarce polskiej. Z kolei inny członek RPP E. Łon stwierdził, że warto rozważyć potrzebę zakończenia fazy podnoszenia stóp procentowych w naszym kraju ze względu na zewnętrzny charakter czynników inflacyjnych.
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił założenia tarczy antyinflacyjnej 2.0, która zakłada obniżki VAT na paliwo (z 23% do 8%), gaz (do 0%), żywność (z 5% do 0%), nawozy (z 8% do 0%) oraz ciepło (z 8% do 0%). Obniżka stawek VAT ma obowiązywać od początku lutego do końca lipca 2022 roku. Zgodnie z założeniami rządowymi, tarcza antyinflacyjna 2.0 ma przejściowo obniżyć wzrost cen o 1 do 1,5 punktu procentowego, czyli na poziomie zbliżonym do pierwszej tarczy antyinflacyjnej.
Bank Światowy podniósł o 1,3 punktu procentowego prognozę wzrostu PKB Polski w roku 2021 do poziomu 5,1%. W górę zrewidowana została również prognoza na 2022 (4,7% vs 4,5%), natomiast prognoza na 2023 została obniżona do 3,4% z 3,9%.
USA: Z danych opublikowanych w zeszłą środę wynika, że inflacja konsumencka w skali roku wzrosła do 7% (vs. 6,8% w listopadzie), co było zgodne z konsensusem rynkowym. Największy wpływ na inflację CPI miały ceny wynajmu nieruchomości (+0,4% m/m), używanych samochodów (+3,5% m/m) oraz żywności (0,5% m/m). Natomiast ceny energii zmniejszyły się o 0,4% m/m, po spadkach cen paliw i gazu ziemnego. Preferowana przez banki centralne inflacja bazowa, wykluczająca z koszyka podatne na wahania okresowe żywność i energię, wyniosła 5,5%. Szef Fed J. Powell potwierdził zdeterminowanie do walki ze wzrostem cen i podkreśli, że podwyższona inflacja stanowi poważne zagrożenie dla osiągnięcie pełnego zatrudnienia.
1. Rynki akcji
Duże korporacja amerykańskie rozpoczęły sezon publikacji wyników finansowych za IV kwartał 2021 r. W piątek raporty opublikowały cztery instytucje finansowe: Wells Fargo, J.P. Morgan Chase, Citigroup oraz BlackRock. Najlepiej w stosunku do oczekiwań wypadły dane Wells Fargo, gdzie bardzo dobre przychody pomogły we wzroście kursu o 3,7% (6% w przeciągu tygodnia).
Jeżeli chodzi o szeroki rynek akcyjny, to indeks S&P500 spadł w ciągu tygodnia o 0,3%, Dow Jones obniżył się o 1,35%, natomiast NASDAQ zakończył tydzień z 0,28% spadkiem. Tendencji zniżkowej również nie oparły się w większości indeksy akcji europejskich. Niemiecki DAX spadł o 0,4%, francuski CAC40 zakończył tydzień wynikiem -1,06%, natomiast hiszpański IBEX wzrósł o +0,63%.
Rodzimy rynek, wspierany przez poprawę sentymentu do rynków wschodzących, odnotował tydzień na plusach. Indeks szerokiego rynku WIG zyskał 2,42%, a indeks największych spółek WIG20 wzrósł o 3,08%. Motorem napędowym do tak udanego tygodnia na warszawskim parkiecie był niemal 10% wzrost ceny Allegro oraz silne wzrosty banków, które stanowią duży udział w indeksie WIG20. Spółki z indeksu mWIG40 zanotowały wzrost o 1,09%, a mniejsze firmy z indeksu sWIG80 o 1,53%.
2. Rynki obligacji
Rentowność 2-letnich polskich obligacji skarbowych spadły do poziomu 3,04% z 3,6% tydzień wcześniej (miesiąc wcześniej było to 2,82%). Z kolei 10-letnie obligacje zakończyły tydzień z rentownością ponad 4%. Zmiana tygodniowa i miesięczna dla tych papierów to odpowiednio +4 i +79 punktów bazowych.
Na rynku obligacji w USA rentowności 10-letnich papierów skarbowych wzrosły w zeszłym tygodniu do 1,79%, co oznacza powrót do poziomów obserwowanych poprzednio w marcu 2021 roku. Z kolei obligacje 2-letnie wzrosły do poziomu 0,97%, znacząco przebijając poziom sprzed 9 miesięcy, kiedy rentowność wynosiła zaledwie 0,15%. Tak duża różnica w zmianie dochodowości papierów 2 i 10 letnich wynika z nieuchronności podwyżek stopy funduszy federalnych. Oczekiwania rynkowe wskazują na ponad 80% prawdopodobieństwo pierwszej podwyżki stóp procentowych już w marcu, po zakończeniu przez Fed programu skupu obligacji. W całym roku 2022 rynek wycenia nawet 4 podwyżki. Ponadto, w kolejnych miesiącach możliwe jest również zmniejszanie sumy bilansowej banku centralnego w Stanach Zjednoczonych.
W Europie rynki obligacji odnotowały wzrosty rentowności do poziomów najwyższych od prawie trzech lat. 10-letnie rządowe papiery niemieckie osiągnęły stawkę -0,05%, a ich odpowiednik we Francji +0,33% (najwięcej od 2,5 roku).
3. Rynki surowcowe
Większość cen surowców wzrosła w minionym tygodniu. Ropa WTI w piątek przekroczyła poziom 84 USD za baryłkę, zbliżając się tym samym do rocznego maksimum w wysokości 85,41 USD. To już czwarty kolejny tydzień wzrostów. Rynek dyskontuje oczekiwane odbicie aktywności gospodarczej po przejściu kolejnego wariantu koronawirusa. Dodatkowo na rynek napłynęły informacje o dużym spadku zapasów tego surowca. Cena ropy naftowej WTI wzrosła w przeciągu tygodnia o ponad +6%, a ropy Brent +5%. Cena miedzi przez kilka dni rosła, ale ostatecznie w skali tygodnia notowania zakończyły się niewielkim wzrostem +0,24%. Ceny metali szlachetnych również w górę - złoto +1,06%, srebro +2,27%.
4. Rynki walutowe
USD w relacji do PLN osłabił się na koniec tygodnia do 3,9737 złotego za dolara (zmiana tygodniowa -0,67%). Kurs EURPLN w tym samym okresie to 4,5359 złotego za euro (-0,21%). Kurs EURUSD wzrósł w ubiegłym tygodniu i wyniósł 1,1415 (+0,47%).
Zespół Zarządzających PKO TFI
17.01.2022, godz. 11:40