2021-06-07

Rekord PMI w Polsce oraz wzrosty na giełdach akcji i surowców – o tym m.in. piszą Zarządzający funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego komentarza rynkowego.

Najważniejsze wydarzenia

Polska: W ubiegłym tygodniu poznaliśmy odczyty ważnych danych makroekonomicznych z polskiej gospodarki. Inflacja cen konsumpcyjnych (CPI) w Polsce wyniosła w maju 4.8% r/r i była prawie dwukrotnie wyższa od celu inflacyjnego NBP wynoszącego 2.5%. Z kolei wskaźnik PMI dla przemysłu za maj osiągnął 57.2 punktu i stanowi najwyższy dotychczasowy odczyt. Na tak wysoką wartość PMI wpłynęła rekordowa liczba zamówień skutkująca tym, że czas dostaw wydłużył się w maju w największym stopniu w historii badań. W nadchodzących tygodniach rynki będą prawdopodobnie oczekiwać reakcji członków RPP na tak wysokie odczyty danych o produkcji i inflacji. Choć obecna narracja Rady zakłada brak podwyżek stóp nawet do końca 2022 roku, to zbyt szybkie tempo ożywienia gospodarki i inflacji może skłonić decydentów do zmiany podejścia na temat wysokości stóp procentowych. W nadchodzącym tygodniu w środę zaplanowane jest posiedzenie RPP, w piątek natomiast konferencja prezesa Glapińskiego.

USA: W piątek opublikowane zostały dane dotyczące rynku pracy w USA. Odczyt liczby zatrudnionych w ciągu ostatniego miesiąca, z wyłączeniem osób zatrudnionych w rolnictwie (Non-Farm Payrolls – NFP) wyniósł 559 tys. wobec prognozowanych 650 tys. i ostudził delikatnie pojawiające się obawy o nadchodzące podwyżki stóp procentowych wynikające z potencjalnie szybszego od oczekiwań ożywienia gospodarki amerykańskiej. Choć poniżej oczekiwań, to odczyt ten wciąż mówi o tym, że w gospodarce USA zapełniono ponad 0.5 mln wolnych miejsc pracy. Co więcej, stopa bezrobocia spadła do 5.8% (poprzednio 6.1% w kwietniu), a płace w gospodarce ponownie nieco wzrosły, rok do roku o 2% (oczekiwano 1.6%).

Rynki akcji

W wyniku utrzymujących się dobrych nastrojów na rynkach akcyjnych w Polsce, pomimo świątecznego, krótszego tygodnia, WIG wzrósł o 0.85%, WIG20 0.71%, mWIG40 +0.30%. Najlepiej poradził sobie indeks małych spółek sWIG80, który wzrósł w ubiegłym tygodniu o +1.10%.

Główne rynki europejskie również zyskały – francuski CAC wzrósł o 0.37%, niemiecki DAX o 0.73%, a brytyjski FTSE100 o 0.64%.

Również na rynku amerykańskim trwają zwyżki, a inwestorzy poszukują okazji inwestycyjnych pośród akcji mniejszych spółek. W miarę znoszenia kolejnych obostrzeń na skutek postępu szczepień, inwestorzy kierują swoją uwagę zwłaszcza w stronę spółek wznawiających działalność po lockdownie, takich jak siłownie, restauracje czy kina.

Głównym tematem ostatnich dni było kolejne zamieszanie wywołane przez forum Reddit – WallStreetBets. Tym razem na celowniku traderów znalazły się akcje spółki z branży kinowej, AMC Entertainment Holdings, które w wyniku windowania ceny przez inwestorów indywidualnych dysponujących łącznie ogromnym potencjałem gotówkowym, urosły od początku roku aż o ponad 2000%, a tylko od początku czerwca o ponad 80%. Choć w przypadku AMC wzrosty nie są poparte fundamentalną siłą spółki i jej potencjałem do generowania gotówki w przyszłości, lecz jej popularnością w mediach społecznościowych, to kolejne dni przyniosą zapewne dalsze zainteresowanie inwestorów odmrażanymi po lockdownie branżami.

Rynki obligacji

W ubiegłym tygodniu rynki polskich obligacji lekko odreagowały wzrosty rentowności (spadki cen) z końcówki maja. Rentowność polskiej dziesięcioletniej obligacji skarbowej spadła do 1.81% (na koniec poprzedniego tygodnia wynosiła 1.88%).

Rynki surowcowe

Rynek surowców, na czele z ropą naftową, kontynuuje wzrosty. Kontrakty futures na ropę Brent przekroczyły w ubiegłym tygodniu 70 USD za baryłkę po raz pierwszy od 2019 roku. OPEC prognozuje, że w rezultacie sukcesu programu szczepień, popyt na ten surowiec wciąż będzie odżywał. Choć wciąż głównym czynnikiem niepewności pozostaje pandemia, to OPEC będzie kontynuował stopniowe łagodzenie ograniczeń dostaw ropy.

Rynki walutowe

Polski złoty kontynuuje umacnianie się zarówno względem EUR jak i USD. Euro osłabiło się względem złotego o 0,6% i kosztował na koniec tygodnia 4.458 PLN, natomiast dolar amerykański o 0.3% i jego cena wyniosła 3.664 PLN.

 

Zespół Zarządzających PKO TFI
07.06.2021 r., godz. 15:20