Bardzo blisko szczepionki na COVID-19 i zmiana na stanowisku prezydenta w USA - o tym między innymi piszą Zarządzający PKO TFI w najnowszym wydaniu cotygodniowego komentarza inwestycyjnego.
Najważniejsze wydarzenia
- W poniedziałek 09.11.2020 koncern farmaceutyczny Pfizer wraz z firmą BioNTech poinformował, że opracowywana przez nich szczepionka ma 90-procentową skuteczność w zapobieganiu COVID-19. Jednocześnie prezes koncernu zaznaczył, że w celu uzyskania zezwolenia na masową produkcję i dystrybucje, potrzebne będzie więcej danych na temat bezpieczeństwa szczepionki.
- Joe Biden wygrał wybory prezydenckie w USA, a jego zaprzysiężenie nastąpi 20 stycznia. Donald Trump nie uznał oficjalnie zwycięstwa swojego oponenta i zapowiedział procesy sądowe w związku z rzekomymi nieprawidłowościami podczas przeprowadzenia wyborów.
- Rezerwa Federalna utrzymała stopy procentowe na niezmienionych poziomie (przedział 0-0,25%) oraz nie wprowadziła zmian w polityce skupu aktywów („quantitative easing”).
- Bank Anglii pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie (0,1%), ale zwiększył wielkość programu skupu aktywów o 150 mld GBP.
- Stopa inflacji w strefie euro nie zmieniła się w październiku w stosunku do zeszłego miesiąca (-0,3% rdr).
- Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie nowych restrykcji w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną w kraju, m.in. przejście na naukę zdalną dzieci z klas 1-3 (pozostałe roczniki uczyły się w tym trybie już wcześniej) oraz częściowe zamknięcie galerii handlowych (poza sklepami spożywczymi, drogeriami i aptekami oraz punktami usługowymi). Premier poinformował również, że w przypadku utrzymania się liczby dziennych zakażeń na poziomie 26,9-28,8 tys. ogłoszony zostanie pełny „lockdown” obejmujący ograniczenia w przemieszczaniu się.
- Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomi - stopa referencyjna: 0,1%.
- Wstępny odczyt inflacji w Polsce w październiku wyniósł 3,0% rdr (wobec 3,2% rdr we wrześniu).
1. Rynki akcji
- Rynek amerykański zakończył tydzień silnymi wzrostami - S&P 500 wzrósł o 7,3%, a indeks spółek technologicznych Nasdaq o 9,0%.
- Podobnie zachowały się główne indeksy europejskie - niemiecki DAX wzrósł o 8,0%, francuski CAC o 8,0%, a brytyjski FTSE100 o 6,0%.
- Wzrosty dominowały również na polskiej giełdzie - WIG wzrósł o 11,0%, najsłabszy okazał się indeks małych spółek mWIG40 - wzrost o 7,8%, a najwięcej, bo aż 12,0% zyskał indeks dużych spółek WIG20.
2. Rynki obligacji
- Spadły rentowności amerykańskich obligacji skarbowych w związku z zeszłotygodniową niepewnością wokół wyników wyborów prezydenckich.
- W podobnym kierunku podążały rentowności na krajowym rynku długu - zarówno obligacje pięcio- jak i dziesięcioletnie osiągnęły rekordowo niską rentowność.
- Znacznie spadły spready kredytowe polski - pięcioletni najniżej od 7 lat, a dziesięcioletni najniżej od roku, co można interpretować jako poprawę oceny wiarygodności kredytowej Polski.
3. Rynki surowcowe
- Pod koniec zeszłego tygodnia coraz bardziej prawdopodobne zwycięstwo Joe Bidena w USA przyniosło odwrócenie wcześniejszego wzrostowego trendu z początku tygodnia. W efekcie ropie WTI nie udało się powrócić do okolic 40 USD i zakończyła tydzień na poziomie 37 USD. Z kolei złoto na koniec tygodnia było najdroższe od półtora miesiąca kończąc na 1950 USD/oz.
- Metale przemysłowe takie jak miedź czy cynk nadal pod widocznym pozytywnym wpływem niskiej podaży, skutkującym kilkuprocentowymi wzrostami w zeszłym tygodniu. W przypadku miedzi zwracamy uwagę na tarcia na linii Chiny-Australia i „odesłanie” transportu koncentratu z Australii do chińskich hut w zeszłym tygodniu – być może podaż z innych źródeł nie jest aż tak słaba jak sugerują nadal mocno spadające marże przerobowe.
- W zeszłym tygodniu pisaliśmy o rekordowych cenach rodu (wykorzystywanego do produkcji katalizatorów). W piątek największa na świecie huta platynowców należąca do Anglo-American ogłosiła po raz kolejny znaczne cięcie produkcji jeszcze w 2020 roku, a kłopoty operacyjne mają mieć także duży wpływ na produkcję w roku 2021. W efekcie ceny ponownie znalazły się bardzo blisko historycznego rekordu wynoszącego 14700 USD/oz. Wraz z rodem znacznie rosły też ceny pozostałych platynowców.
4. Rynki walutowe
- Na rynku walutowym wydarzeniem było znaczne powyborcze osłabienie USD.
- Złoty w ciągu tygodnia zyskał około 4% do USD i 2% do euro.
- Kursy na koniec tygodnia: USDPLN – 3,792 złotego za dolara, EURUSD - 1,188 dolara za euro, EURPLN - 4,505 złotego za euro (6.11.2020, godz. 23:00).
Zespół Zarządzających PKO TFI
09.11.2020, godz. 14:30