M.in. o odnotowanej nowej fali zachorowań w Chinach oraz o zachowaniu kluczowych klas aktywów piszą Zarządzający Funduszami PKO TFI.
Najważniejsze wydarzenia:
- W Pekinie zanotowano wzrost przypadków Covid-19 w efekcie czego zamknięte zostało największe centrum zaopatrzenia w owoce i warzywa. Ponadto zamknięto drugi co do wielkości rynek oraz pobliskie dzielnice mieszkaniowe.
- Pomimo restrykcyjnego podejścia Chin mającego na celu wyeliminowanie wirusa, wzrost zakażeń wzbudził obawy o perspektywę opanowania epidemii na całym świecie.
- Chiny opublikowały serię danych, które obrazują dynamikę odbicia gospodarki po zniesieniu obostrzeń. Produkcja przemysłowa odbiła w maju, zwiększając się o 4,4% w stosunku do roku poprzedniego, ale nie osiągnęła 5% konsensusu. Sprzedaż detaliczna spadła o 2,8%, co oznacza poprawę po kwietniowym spadku o 7,5%, ale gorszym niż szacowany spadek o 2,3%, podczas gdy inwestycje w środki trwałe spadły o 6,3% w ciągu pierwszych pięciu miesięcy, w porównaniu z prognozowanym spadkiem o 6%.
- Pekin potrzebuje silniejszego popytu wewnętrznego, aby zrównoważyć opór eksportu spowodowany globalnym zamknięciem.
- Według Larry’ego Kudlowa, doradcy ekonomicznego Białego Domu, wzrost w Stanach Zjednoczonych powraca do normy, a ożywienie gospodarcze ma bardzo dużą szasnę przybrać kształt litery V.
- Wzrost infekcji wirusowych w kilku stanach USA, w których początkowo bagatelizowano ryzyko. Są to Teksas, Floryda, Georgia, Karolina Północna, Karolina Południowa, w których to obecnie obserwuje się największe ogniska, a wskazane stany nigdy tak naprawdę nie zmniejszyły istotnie liczby odnotowanych przypadków zachorowań.
1. Rynki akcyjne
- Po słabej końcówce poprzedniego tygodnia, również w poniedziałek obserwujemy kontynuację spadków. Główne europejskie indeksy spadają po ok 3%.
- Słabsze zachowanie rynków związane jest z obawami o drugą falę zachorowań w Azji oraz w USA. Protesty w ramach Black Lives Matter również nie poprawiają sentymentu.
- W Europie uwaga również będzie skupiona na znoszeniu restrykcji odnośnie podróżowania między krajami członkowskimi. W większości krajów zniesione one będą od 15 czerwca 2020 r.
- Na krajowym rynku kolejna sesja z wysoką zmiennością na spółkach energetycznych, po wypowiedziach ministra Sasina o potrzebie konsolidacji sektora energetycznego.
2. Rynki obligacyjne
- Na fali awersji do ryzyka ponownie spadają rentowności (rosną ceny) na rynkach bazowych (USA, Niemcy).
- Umacniają się także obligacje polskie, jednak skala wzrostów nie jest tak duża jak na rynku amerykańskim czy niemieckim.
- Rynkowa percepcja ryzyka kredytowego Polski, mierzona jako różnica pomiędzy rentownością obligacji skarbowych oraz stawek Interest Rate Swap, pozostaje bez większych zmian.
3. Rynki surowcowe
- Obawy o drugą fale zachorowań w Chinach wywołały przecenę na rynku ropy.
- Cena ropy na otwarciu skorygowała się o 2 USD po czym nastąpił powrót w okolice 35 USD za baryłkę na kontrakcie lipcowym.
- Cena złota najwyższa od dwóch tygodni - ponownie blisko górnej granicy utrzymującego się od trzech miesięcy przedziału 1680 – 1750 dolarów za uncję.
4. Rynki walutowe
- Kurs EURUSD w dalszym ciągu oscyluje w okolicy poziomu 1,13 dolara za euro.
- Dzisiejsza fala awersji do ryzyka spowodowała osłabienie walut rynków wschodzących.
- Polski złoty zachowuje się stabilnie, a kurs EURPLN oscyluje w okolicy poziomu 4,44 złotych za euro.
Zespół Zarządzających PKO TFI