2021-12-13

Uspokojenie na rynkach akcji, kolejna podwyżka stóp procentowych w Polsce i najwyższa od 1982 r. inflacja w USA - o tym m.in. piszą Zarządzający funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego.

Najważniejsze wydarzenia

USA: Amerykańskie rynki akcji rosły w minionym tygodniu kończąc tym samym wcześniejszą dwutygodniową serię spadków. Odreagowanie było wynikiem nieco spokojniejszego podejścia inwestorów do dwóch czynników, które w ostatnim czasie wywoływały nerwowość na rynkach: ścieżki zacieśniania polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną oraz rozwoju pandemii COVID-19. W najbliższym czasie poznamy więcej szczegółów dotyczących obu tych kwestii – inwestorzy oczekują zarówno na grudniowe posiedzenie FOMC (Fed) w przyszłym tygodniu, jak i napływające dane dotyczące zaraźliwości i dotkliwości wariantu Omikron.

W piątek opublikowano dane dotyczące inflacji CPI w USA, która utrzymywała się na wysokim poziomie przez cały listopad i wynosiła 6,8% r/r, co stanowi najwyższy poziom od 1982 r. (patrząc na czynniki sezonowe, czyli fakt, że zazwyczaj najwyższą inflację r/r można obserwować w grudniu, horyzont ten ma szansę jeszcze się wydłużyć po grudniowym odczycie inflacji). Inflacja bazowa wyniosła 4,9% r/r. Choć odczyty były zgodne z oczekiwaniami rynkowymi, historycznie wysoka inflacja podkreśla potrzebę podjęcia aktywnych działań przez Fed, a pierwszym krokiem może być prawdopodobne przyspieszenie taperingu czyli ograniczania programu skupu aktywów.

Polska: Wydarzeniem tygodnia w Polsce była podwyżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej o kolejne 50 pb, co oznacza zwiększenie stopy referencyjnej do poziomu 1,75% - najwyższego od marca 2015 roku. Wcześniej stopy wzrosły w październiku i listopadzie o odpowiednio 40 i 75 punktów bazowych. Rada w komunikacie po posiedzeniu stwierdziła, że inflacja w Polsce utrzyma się na podwyższonym poziomie również w nadchodzącym okresie, co jest wynikiem wielu czynników, w tym istotnego wzrostu światowych cen surowców. Na konferencji prasowej w czwartek po posiedzeniu prezes Adam Glapiński dodał, że jest wysoce prawdopodobne, iż Rada będzie kontynuowała podwyżki stóp procentowych w tempie zgodnym z ostatnimi ruchami, pod warunkiem, że ożywienie gospodarcze nie ulegnie osłabieniu. Rada będzie uwzględniać napływające informacje dotyczące perspektyw inflacji oraz wzrostu gospodarczego, w tym sytuacji na rynku pracy. Według najnowszych danych opublikowanych w miniony poniedziałek (06.12.2021) stopa bezrobocia w listopadzie spadła do 5,4% wobec 5,5% w październiku. Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, porównując dane rok do roku liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 125,6 tys. osób, tj. o 12,2% r/r.

Europa: Na rynku europejskim w minionym tygodniu opublikowano szereg danych makroekonomicznych. Po pierwsze, zamówienia przemysłowe w Niemczech w październiku spadły aż o 6,9% m/m (oczekiwano spadku 0,3% m/m), natomiast dynamika zamówień r/r obniżyła się poniżej zera (odczyt wyniósł -1% r/r wobec oczekiwanego wzrostu +5,5% r/r). Za spadek zamówień odpowiadają głównie mniejsze zamówienia zagraniczne spoza strefy euro. Następnie indeks nastrojów inwestorów finansowych dla strefy euro Sentix w grudniu obniżył się do 13,5 pkt. w porównaniu do 18,3 pkt. w listopadzie, z kolei obroty handlowe w Niemczech przyspieszyły w październiku. Eksport wzrósł o 4,1% m/m (spodziewano się wzrostu o 0,8% m/m), a import o 5,0% (konsensus 0,4% m/m). Spory wzrost ponownie dotyczył handlu z państwami strefy euro.

Na Węgrzech natomiast miała miejsce podwyżka stopy oprocentowania jednotygodniowych depozytów z 3,10% do 3,30%. Jest to kolejna podwyżka dokonana przez Bank Centralny Węgier.

1. Rynki akcji

Słabnące obawy o wpływ nowego wariantu koronawirusa na gospodarkę przełożyły się na poprawę nastrojów na rynkach akcyjnych - indeks S&P 500 odnotował najwyższy tygodniowy wzrost od lutego. Większość pozostałych indeksów zbliżyła się do swoich historycznych szczytów. Akcje spółek technologicznych napędzały wzrosty, a kapitalizacja rynkowa Apple, najwyżej wycenianej spółki publicznej na świecie, urosła w okolice 3 bilionów dolarów. S&P 500 wzrósł w ciągu tygodnia o 3,82%, Dow Jones o 4,02%, z kolei Nasdaq Composite zanotował wzrost o 3,61%.

Był to również świetny tydzień dla indeksów europejskich, które zakończyły wzrostowy tydzień z dodatnimi wynikami. Europejski indeks STOXX Europe 600 urósł w ciągu tygodnia o 2,97%. Niemiecki DAX wzrósł o 2,99%, hiszpański IBEX +1,44%. Inne indeksy również na plusie: austriacki ATX +2,47%, francuski CAC40 +3,34%, natomiast brytyjski FTSE 250 wzrósł +1,24%.

W ubiegłym tygodniu polskie duże spółki poradziły sobie lepiej niż średnie i małe przedsiębiorstwa. Indeks szerokiego rynku WIG zyskał w ciągu tygodnia 0,94%, natomiast WIG20 wzrósł o 1,56%. Największy wzrost zanotowała spółka odzieżowa LPP (+33%), z kolei najbardziej spadał Mercator (-13%). Gorzej wypadły średnie spółki z indeksu mWIG40, który zanotował spadek o -0,83%, natomiast małe spółki z indeksu sWIG80 zakończyły tydzień z wynikiem -0,15%.

2. Rynki obligacji

Rentowności obligacji skarbowych w Polsce w minionym tygodniu spadły dla każdego terminu zapadalności z uwagi na fakt, że skala podwyżki stóp procentowych okazała się mniejsza od oczekiwań rynkowych, wskazujących na ruch o 75pb. Krzywa rentowności dla obligacji pięcioletnich i dłuższych jest obecnie prawie całkowicie płaska, rentowności tych papierów wynoszą ok. 3,2%. Papiery 5- letnie zanotowały spadek rentowności o 15 pb w porównaniu do poprzedniego tygodnia, a 10-letnie o 4 pb. Rentowność rocznych skarbówek spadła poniżej 2% i wynosi 1,85% na koniec tygodnia (tygodniowy spadek o 23 pb), 2- i 3-letnie papiery charakteryzują się rentownością na poziomie odpowiednio 2,9% i 3% (spadek o 12 i 1 pb).

Rentowności długoterminowych obligacji amerykańskich wzrosły w minionym tygodniu w wyniku rekordowo wysokiej inflacji, jednak jej publikacja została przyjęta przez rynek stosunkowo. Prawdopodobnie dlatego, że sam odczyt był zgodny z rynkowym konsensusem. Rentowność 30-letnich papierów na koniec tygodnia wynosi ok. 1,9% (wzrost o 21 pb w porównaniu do poprzedniego tygodnia), z kolei obligacji 10-letnich 1,5% (wzrost o 14 pb). Rentowności obligacji o krótszych terminach wykupu 3- i 5-letnich wynoszą odpowiednio 0,99% oraz 1,25% (zmiana +14 i +12 pb).

W Chinach powróciły obawy o rynki obligacji w wyniku technicznej niewypłacalności Evergrande (najbardziej zadłużonej firmy deweloperskiej świata), która nie wypłaciła w terminie odsetek od obligacji. Firmę czeka teraz prawdopodobnie przymusowa restrukturyzacja.

3. Rynki surowcowe

W ciągu tygodnia cena kontraktów na ropę WTI wzrosła o 8,16%, ropy Brent +7,54%. Miedź ukończyła tydzień z wynikiem +0,32%, cena cynku wzrosła +3,40%. Złoto bez zmian w porównaniu do poprzedniego tygodnia (+0,05%), srebro -1,27%.

4. Rynki walutowe

Złoty, który dość wyraźnie umocnił się w ostatnich chwilach przed publikacją decyzji RPP, po jej ogłoszeniu ponownie się osłabił. Na koniec tygodnia euro kosztowało 4,62 złotego (kurs EURPLN zanotował wzrost o +0,45% w porównaniu do wcześniejszego tygodnia), za dolara amerykańskiego należało zapłacić 4,08 złotego (+0,38%). Kurs EURUSD wynosi ok. 1,13 dolara za euro (+0,07%).

Zespół Zarządzających PKO TFI
13.12.2021, godz. 15:00