2022-08-08

Rozgrzany rynek pracy w USA, pogorszenie koniunktury w Polsce i w Niemczech oraz spadki na rynku ropy, o tym m.in. piszą Zarządzający Funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego.

Najważniejsze wydarzenia:


Polska

• Hamowanie gospodarki. Na polskiej giełdzie w ubiegłym tygodniu panowały kiepskie nastroje. Dane makroekonomiczne ponownie wskazują na pogorszenie stanu gospodarki. Wskaźnik wyprzedzający koniunktury (PMI) w przetwórstwie spadł w lipcu do poziomu 42,1 pkt z 44,4 pkt w czerwcu, co wskazuje na znaczące pogorszenie sytuacji w sektorze przetwórstwa przemysłowego, wynikające z gwałtownego spadku subindeksów produkcji i nowych zamówień.
• Wysokie stopy zniechęcają kredytobiorców. Opublikowane zostały również wyniki kwartalnej ankiety NBP nt. sytuacji na rynku kredytowym, zgodnie z którymi w II kwartale 2022 banki zanotowały spadek popytu w większości segmentów rynku kredytowego oraz zaostrzyły kryteria udzielania kredytów, głownie w wyniku wzrostu stóp procentowych i pogorszenia się sytuacji gospodarczej w kraju. Jako czynniki pogorszenia podawano zmniejszenie zapotrzebowania na długoterminowe finansowanie inwestycji przedsiębiorstw oraz pogorszenie się sytuacji gospodarstw domowych i sytuacji na rynku mieszkaniowym.

Europa

• Stopy w Czechach bez zmian. W Europie tydzień upłynął pod znakiem posiedzeń banków centralnych oraz odczytów danych makro. Czeski Bank Narodowy (CNB) nie zmienił stóp procentowych (stopa bazowa pozostała na poziomie 7,00%), natomiast Bank Anglii (BoE) zdecydował się na największą od 1995 r. podwyżkę stóp procentowych o 50pb. Wzrost stóp nastąpił pomimo słabnących odczytów danych gospodarczych, w wyniku czego stopa bazowa osiągnęła poziom 1,75%, co stanowi poziom najwyższy od przełomu lat 2008/2009.
• Prosta droga ku recesji. W Niemczech trwa seria słabych danych gospodarczych - sprzedaż detaliczna w czerwcu spadła w ujęciu realnym o 8,8% r/r, wobec spadku o 1,1% r/r w maju, natomiast spadek zamówień w przemyśle w czerwcu wyniósł 9,0% r/r, wobec spadku o 3,2% r/r w maju.

USA


• Fed dostał argumenty za kolejnymi podwyżkami stóp. W odróżnieniu od rodzimego rynku, pierwszy tydzień sierpnia na rynkach światowych zakończył się wzrostami większości indeksów. Dobrym nastrojom inwestorów w ciągu tygodnia nie sprzyjało zaostrzenie sytuacji geopolitycznej na linii USA- Chiny, wynikające bezpośrednio z wizyty Przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie, jednak z biegiem tygodnia sentyment poprawił się. W piątek poznaliśmy dane dotyczące zatrudnienia w USA, które wykazały, że pracodawcy amerykańscy zwiększyli liczbę miejsc pracy w sektorze pozarolniczym o 528 tys. stanowisk, a więc ponad dwukrotnie więcej niż zakładał konsensus wynoszący około 250 tys. Stopa bezrobocia spadła do 3,5%, dorównując poziomowi z lutego 2020 roku, a więc sprzed wybuchu pandemii koronawirusa. Silniejsze od oczekiwań dane, choć świadczące o mocnym rynku pracy, wzbudziły obawy o bardziej jastrzębie podejście FED do zacieśniania polityki pieniężnej i zahamowania wysokiej inflacji na kolejnym posiedzeniu we wrześniu.


Rynki akcji

• Kontynuacja lipcowego odbicia w USA. Rynki akcji odnotowują dalszy wzrost od czerwcowych minimów, wspierane dobiegającym już końca sezonem wyników. Jak dotąd, spośród 87% spółek S&P500, które zaraportowały wyniki za II kwartał 2022, 75% z nich odnotowało wyższy od oczekiwań wskaźnik zysku przypadającego na jedną akcję (EPS), a 70% spółek zaskoczyło (wyższymi od oczekiwań) przychodami. Indeks S&P500 zamknął tydzień wzrostem o 0,37%, Nasdaq Composite zyskał 2,15%, a Dow Jones Industrial Average bez większych zmian z minimalną stratą o 0,13%.
• Europa bez kierunku. Indeksy europejskie charakteryzowały się mieszanymi stopami zwrotu. Indeks STOXX Europe 600 stracił 0,59%, niemiecki DAX wzrósł o 0,67%, a francuski indeks CAC 40 zyskał 0,37%. Brytyjski indeks FTSE100 wzrósł natomiast o 0,22%.
• Lokalna słabość. Początek sierpnia okazał się nie najlepszy dla polskiej giełdy. Indeks największych spółek WIG20 spadł o 4,01%, a indeks szerokiego rynku WIG o ponad 2%. Indeks średnich spółek również pod kreską, mWIG40 spadł o 0,65%, na plusie jedynie sWIG80, który zakończył tydzień wzrostem o 2,25%.


Rynki obligacji


• Burzliwy, ale dobry tydzień dla polskiego rynku długu. W minionym tygodniu ceny obligacji charakteryzowały się sporą zmiennością, choć ostatecznie zamknęły tydzień delikatnymi wzrostami. Rentowność polskich obligacji 2-letnich obniżyła się do 6,53% (spadek o 14 punktów bazowych). Papiery 10-letnie zakończyły tydzień z rentownością na poziomie 5,48% (spadek o 3,5 punktu bazowego). Według kontraktów FRA referencyjna stopa procentowa NBP może wzrosnąć do około 7-7,25% w ciągu kilku najbliższych miesięcy (z 6,5% obecnie).
• Gorsze nastroje w USA. Za oceanem spadek cen obligacji. Rentowności amerykańskich papierów skarbowych wzrosły właściwie dla każdego okresu. Na koniec tygodnia dochodowość 10-letnich amerykańskich papierów rządowych wzrosła do 2,83% (+18 pb. w skali tygodnia), a rentowność 2-letniego długu wzrosła do poziomu 3,23% (+34 pb. w skali tygodnia). Wzrost dochodowości zanotowały 10-letnie niemieckie obligacje rządowe, które zakończyły tydzień na poziomie 0,95% (+14 pb.) a dla obligacji francuskich wzrosła do 1,49% (+11 pb.).

Rynki surowcowe

• Ropa znowu tanieje. Obawy o słabszy popyt spowodowały spadki, które szczególnie mocno widoczne były w przypadku cen ropy. Notowania ropy Brent tąpnęły do najniższego poziomu od 6 miesięcy. Kontrakty Brent spadły o 13,72% do 94,95$ za baryłkę, a kontrakty na ropę WTI spadły o 9,74% do 89,01$ za baryłkę. Ceny metali szlachetnych wzrosły w zeszłym tygodniu – złoto podrożało o 0,54% do 1775,5$ za uncję, a srebro natomiast potaniało o 2,27% i jego cena spadła do 19,89$ za uncję. Ceny na rynku kontraktów terminowych dla miedzi zmniejszyły się o 0,89%, aluminium o 2,84%, a cynku wzrosły o 5,44%.

Rynki walutowe

• Lekkie umocnienie złotego. Na zakończenie tygodnia kurs EURPLN wyniósł 4,71 złotego za euro (spadek tygodniowy o 0,66%). Kurs USDPLN spadł w tym samym okresie o 0,25% do 4,63 złotego za dolara. Wartość euro w relacji do amerykańskiego dolara spadła w ciągu ubiegłego tygodnia o 0,42% (kurs EURUSD wyniósł 1,02).

Zespół PKO TFI
08.08.2022, godz. 15:30