Słabsze od oczekiwań dane o sprzedaży detalicznej w Polsce oraz większe wsparcie dla mniejszych firm w Niemczech - o tym między innymi piszą Zarządzający PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego codziennego komentarza inwestycyjnego.
Najważniejsze wydarzenia
- Bank centralny Chin pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie - roczne oprocentowanie kredytów bankowych dla firm wynosi nadal 3,85%, a 5-letnia stopa referencyjna kredytów hipotecznych 4,65%.
- Niemiecki rząd poinformował o planowanym zwiększeniu zakresu pomocy finansowej dla małych i średnich przedsiębiorstw, które zostały dotknięte przez epidemię - podniesiono limit z kwoty maksymalnej 150 tys. EUR miesięcznie do kwoty maksymalnej 200 tys. EUR miesięcznie.
- Sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła w sierpniu zaledwie o 0,5% r/r w ujęciu realnym (wobec oczekiwanego przez analityków wzrostu o 2,6% r/r oraz wzrostu w lipcu o 3,0% r/r).
- Produkcja budowlana w Polsce spadła w sierpniu o 12,1% r/r - mocniej niż oczekiwany spadek o 9,3% r/r oraz o 10,9% r/r w lipcu.
1. Rynki akcji
- W USA kontynuacja spadków podczas piątkowej sesji (S&P500 i Nasdaq spadły o -1,1%).
- Główne rynki europejskie w poniedziałek na wyraźnych minusach po słabej piątkowej sesji amerykańskiej.
- Podobny kierunek na GPW w Warszawie – główne indeksy tracą ok. 2% (stan na godz. 14:30).
- Mocno tracą akcje globalnych banków podejrzanych o pranie pieniędzy pochodzących m.in. z Rosji. Akcje HSBC i Standard Chartered spadły do poziomów najniższych od ponad 20 lat.
- Całemu rynkowi akcji nie sprzyja powrót obaw o ponowne zamrażanie gospodarek w wyniku rosnącej liczby zachorowań na COVID-19 w Europie.
2. Rynki obligacji
- Lekko zyskują obligacje na rynkach bazowych (USA, Niemcy) w efekcie spadków na rynkach akcji i poszukiwania mniej zmiennej przystani.
- Rosną również ceny (spadają rentowności) polskich obligacji skarbowych. Stawki IRS (Interest Rate Swaps) spadają mocniej niż rentowności obligacji, co oznacza lekkie pogorszenie oceny ryzyka kredytowego kraju.
3. Rynki surowcowe
- W poniedziałek w godzinach porannych wzrost obaw o gospodarkę w związku z Covid-19 i mocny zwrot na południe na rynku surowców. Ropa naftowa WTI: 40,5 USD (-1,5%), metale średnio -1% (godz. 13:15)
4. Rynki walutowe
- Wzrost awersji do ryzyka także na walutach – w efekcie mocno zyskuje USD.
- USDPLN - 3,80 złotego za dolara, EURUSD poniżej 1,18 dolara za euro (godz. 13:15).
Zespół Zarządzających PKO TFI
21.09.2020, godz. 16:45