Najświeższe odczyty wskaźników makroekonomicznych oraz niezmienna „siła” złota - o tym między innymi piszą Zarządzający PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza inwestycyjnego.
Najważniejsze wydarzenia
- Amerykańska administracja poinformowała w piątek, że prezydent USA Donald Trump został zdiagnozowany jako osoba zakażona COVID-19. Donald Trump został przewieziony w sobotę do szpitala wojskowego, w którym wciąż przebywa.
- Zaproponowany przez Demokratów na początku zeszłego tygodnia projekt ustawy o pomocy dla gospodarki w wysokości 2,2 bln USD (mniejszy o około 1 bln w stosunku do poprzedniej propozycji) został odrzucony przez Republikanów jako zbyt mały. Kością niezgody pozostaje skala oraz dystrybucja środków z programu. Dodatkowo nie pomaga kwestia wizerunku obu partii przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi. W osiągnięciu szybszego porozumienia może pomóc choroba Prezydenta Donalda Trumpa.
- Wskaźnik inflacji konsumenckiej w Niemczech we wrześniu wyniósł -0,2% r/r we wrześniu (wobec 0% r/r w sierpniu). Nieznaczny wzrost cen żywności został przeważony taniejącą energią.
- Skorygowana sezonowo stopa bezrobocia w Niemczech spadła minimalnie we wrześniu i wyniosła 6,3% wobec 6,4% w sierpniu.
- Prezes Europejskiego Banku Centralnego, Christine Lagarde, poinformowała na przesłuchaniu w Parlamencie Europejskim, że jest gotowa zwiększyć stymulację monetarną w przypadku pogarszania się sytuacji gospodarczej w związku z pandemią.
- Wstępny szacunek inflacji konsumenckiej w Polsce we wrześniu wyniósł 3,2% r/r (wobec wzrostu o 2,9% r/r w sierpniu oraz oczekiwań ekonomistów wzrostu na poziomie 2,9%).
- Rząd przyjął projekt budżetu państwa na przyszły rok: planowany deficyt wynosi 82,3 mld zł. W projekcie założono wzrost PKB wynoszący 4,0% i inflację konsumencką 1,8%.
- W ostatnich dniach odnotowano znaczny wzrost liczby nowych przypadków COVID-19 – od czwartku liczba nowych zdiagnozowanych przypadków oscylowała wokół 2 tys. dziennie (wobec poziomów poniżej 1 tys. dziennie jeszcze w pierwszej połowie września).
1. Rynki akcji
- Rynek amerykański zakończył tydzień na lekkim plusie - S&P500 i Nasdaq wzrosły o 1,5%.
- Podobnie zachowały się główne indeksy europejskie (Niemiecki DAX wzrósł o 1,7% a francuski CAC o 2,0%, a brytyjski FTSE100 o 1,0%).
- W Polsce również wzrosty – WIG wzrósł w zeszłym tygodniu o 1,6%. Najlepiej zachowywały się spółki średniej wielkości – indeks mWIG40 +2,2%, nieco słabiej spółki małe – indeks sWIG80 +0.5%.
2. Rynki obligacji
- Nieznaczne wzrosty rentowności obligacji na rynku amerykańskim oraz polskim.
- Kosmetyczna poprawa oceny ryzyka kredytowego Polski (stawki Interest Rates Swaps rosły nieco szybciej od rentowności obligacji).
- Bez zmian na rynku niemieckim.
3. Rynki surowcowe
- Mijający tydzień, podobnie jak cały wrzesień, upłynął pod znakiem odchodzenia od ryzyka na rynkach surowcowych. W szczególności widoczne było to na rynku ropy naftowej, gdzie powracająca powoli do normalności produkcja w krajach OPEC i Rosji wraz z rosnącymi obawami o popyt zbiły ceny ropy WTI poniżej 40 USD.
- W końcówce tygodnia do ropy dołączyły metale przemysłowe, w czwartek miedź zaliczyła najwyższy dzienny spadek od marca.
- Na tym tle pozytywnie wyróżniały się złoto, które powróciło do poziomu ok. 1900 USD oraz zboża, w tym szczególności kukurydza i pszenica z cenami najwyższymi od ponad pół roku.
4. Rynki walutowe
- Najważniejszym wydarzeniem tygodnia wydaje się silny zwrot na rynku złotówki, który spowodował odrobienie połowy wrześniowych strat.
- Dużą część strat wobec USD odrobiło też euro.
- Notowania na koniec tygodnia – USDPLN: 3,835 złotego za dolara, EURUSD: 1,172 dolara za euro (2.10.2020 godz. 14:00)
Zespół Zarządzających PKO TFI
05.10.2020, godz. 12:30