Niższa inflacja w USA, obawy o globalne spowolnienie gospodarcze i przecena na rynku surowców - o tym m.in. piszą Zarządzający Funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego.
Najważniejsze wydarzenia:
Polska
- W oczekiwaniu na szczyt inflacji. Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny kwietniowa inflacja konsumencka wyniosła 12,4% r/r wobec wstępnie szacowanych 12,3% r/r (wzrost z 11,0% r/r w marcu). Inflacja osiągnęła tym samym najwyższy poziom od 24 lat. Ceny towarów wzrosły o 13,1% r/r, a ceny usług o 10% r/r. Na skok inflacji w kwietniu najbardziej wpłynęła żywność, której ceny wzrosły o 4,1% w skali miesiąca. Ceny nośników energii zwiększyły się w ciągu miesiąca o 2,4%, a ceny paliw spadły w kwietniu o 0,8%. Wzrost inflacji spowodowany jest w istotnym stopniu wojną w Ukrainie, głównie poprzez efekt wzrostu cen surowców energetycznych oraz żywności, ale także przez wzrost kosztów wynajmu mieszkań.
Europa
- Stopniowa zmiana kursu EBC. Szefowa Europejskiego Banku Centralnego Ch. Lagarde powiedziała, że EBC najprawdopodobniej zakończy program skupu obligacji na początku III kwartału 2022, aby kilka tygodni później rozpocząć podwyżki stóp procentowych. Po kwietniowym posiedzeniu banku coraz większa liczba członków rady decyzyjnej EBC wydaje się wspierać podwyżki stóp procentowych w lipcu 2022 roku.
- Recesyjny nastrój w strefie euro. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez niemiecki instytut badawczy Sentix, indeks nastrojów inwestorów dla strefy euro spadł do -22,6 pkt w maju z -18 pkt miesiąc wcześniej. Oczekiwania rynkowe nie zakładały aż takiego pogorszenia i wynosiły -20,8 pkt, a wartość samego indeksu spadła najniżej od czerwca 2020 roku. Wskaźnik oceny bieżącej sytuacji spadł do -10,5 pkt z -5,5 pkt miesiąc wcześniej, podczas gdy wskaźnik oczekiwań spadł do -34 pkt z -29,8 pkt przed miesiącem do najniższego poziomu od grudnia 2008. Autorzy badania oceniają, że indeks dla strefy euro wskazuje na nadchodzącą recesję. Indeks nastrojów inwestorów tworzony jest na podstawie comiesięcznej ankiety, która pokazuje opinię 1600 analityków finansowych i inwestorów instytucjonalnych na temat bieżącej sytuacji gospodarczej oraz oczekiwania na kolejny okres.
USA
- Amerykanie na szczycie inflacji? Roczny wskaźnik inflacji konsumenckiej obniżył się do 8,3% wobec 8,5% w marcu i konsensusu rynkowego na poziomie 8,1%. Inflacja bazowa wyłączająca ceny żywności i energii spadła do 6,2% z 6,5% w marcu, ale mniej niż oczekiwane 6%. Szczególnie niepokojący był miesięczny wzrost inflacji w sektorze usług o 0,7%, który wskazuje, że wzrost cen staje się zakotwiczony w amerykańskiej gospodarce.
Rynki akcji
- W USA słaby tydzień z dobrym finiszem. Zeszły tydzień rozpoczął się kontynuacją spadków na rynkach akcyjnych, ale końcówka tygodnia przyniosła znaczną poprawę nastrojów inwestycyjnych. Na sentymencie rynkowym nadal ciążą takie czynniki jak: zacieśnianie polityki pieniężnej przez Fed (zarówno podwyżki stóp procentowych i planowane zmniejszania bilansu Fed), utrzymujące się wysokie odczyty inflacyjne, obawy o spowolnienie wzrostu gospodarczego, zaburzenia dostaw wynikające z chińskich restrykcji anty-covidowych oraz zaburzenia na rynkach surowcowych wynikające z inwazji Rosji na Ukrainę. Indeksy akcyjne w Stanach Zjednoczonych ponownie spadły w skali zeszłego tygodnia - S&P 500 zamknął się o 2,4% niżej, Nasdaq stracił 2,8%, a Dow Jones Industrial Average obniżył się o 2,1%. Dla S&P500 i Nasdaq-a był to już szósty spadkowy tydzień z rzędu, a siódmy dla Dow Jones Industrial Average. Indeksy europejskie zdołały odreagować wcześniejsze spadki i zakończyły tydzień wzrostami pomimo narastającej inflacji oraz obaw o spowolnienie gospodarcze.
- Europa na lekkich plusach, a w Polsce słabość małych spółek. Indeks STOXX Europe 600 zamknął się o 0,83% wyżej, niemiecki DAX wzrósł o 2,59%, a francuski indeks CAC 40 zwiększył wartość o 1,67%. Brytyjski indeks FTSE 250 wzrósł o 0,52%. Polska giełda zaliczyła silne odbicie pod koniec zeszłego tygodnia co pozwoliło, aby indeks największych spółek WIG20 zyskał w skali tygodnia 0,03%. Indeks szerokiego rynku WIG zamknął się o -0,17% niżej, a indeksy skupiające małe i średni spółki zanotowały zmiany o +0,1% (mWIG40) i -2,03% (sWIG80).
Rynki obligacji
- Tydzień pod znakiem stabilizacji w Polsce. Rosnące obawy o globalne spowolnienie gospodarcze wpłynęły na wzrost cen obligacji rządowych zarówno na rynkach bazowych jak i w Polsce. Dochodowość polskich obligacji 2-letnich zmniejszyła się do 6,44% (spadek o 21 punktów bazowych). 10-letnie papiery skarbowe zakończyły tydzień praktycznie bez zmian z rentownością na poziomie 6,84%. Według kontraktów FRA referencyjna stopa procentowa NBP może wzrosnąć do około 7,25-7,5% w ciągu kilku najbliższych miesięcy (z 5,25% obecnie).
- Widmo globalnego spowolnienia sprzyja obligacjom amerykańskim. Zeszły tydzień przyniósł umocnienie cen obligacji w Stanach Zjednoczonych. Na koniec tygodnia dochodowość 10-letnich amerykańskich papierów rządowych spadła do 2,93% (-21pb w skali tygodnia), a rentowność 2-letniego długu obniżyła się do poziomu 2,59% (-14pb w skali tygodnia). Szef Rezerwy Federalnej J. Powell stwierdził w wywiadzie, że proces obniżania inflacji do 2% spowoduje „pewien ból” dodając, że walka z wysokimi cenami bez powodowania recesji może zależeć od czynników pozostających poza kontrolą Fed. Według J. Powella Fed powinien jednak kontrolować to, na co może oddziaływać czyli popyt w gospodarce.
- Odbicie także w Europie. Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych strefy euro obniżyły się wraz z amerykańskimi papierami. Dochodowość niemieckich obligacji rządowych spadła do 0,94% (-9 pb), a dla obligacji francuskich zmalała do 1,46% (-19 pb).
Rynki surowcowe
- Perspektywa gorszej koniunktury przyczyną korekty na surowcach. W zeszłym tygodniu rynki surowce pozostawały pod wpływem perspektyw osłabienia globalnego wzrostu gospodarczego, co przełożyło się na niższe ceny metali przemysłowych. Notowania kontraktów terminowych obniżyły się na rynku cynku o 7,5%, aluminium o 1,9%, a miedzi o 2,2%. Notowania ropy naftowej Brent spadły o 1,48% do 111,55$ za baryłkę, a ropy WTI wzrosły o 0,66% do 110,49$ za baryłkę. Ceny metali szlachetnych spadały w skali zeszłego tygodnia – złoto zmniejszyło wartość o 3,96% do 1808$ za uncję, a srebro o 6,11% do 21,0$ za uncję.
Rynki walutowe
- Dolar ciągle mocny. Na rynku walutowym obserwowaliśmy w zeszłym tygodniu wahania kursu EURPLN w przedziale od 4,66 do 4,72. W zeszły piątek EURPLN ustabilizował się na poziomie 4,69 złotego za euro (spadek tygodniowy o 0,44%). Kurs USDPLN wzrósł w tym samym okresie o 0,96% do 4,51 złotego za dolara. Wartość euro w relacji do amerykańskiego dolara spadła za zeszły tydzień o 1,39% i zakończyła notowania na poziomie 1,04 EURUSD.
Zespół PKO TFI
16.05.2022, godz. 15:00