Najważniejsze wydarzenia:
- Weekendowe dane epidemiologiczne z największych gospodarek potwierdzają, że szczyt dynamiki zachorowań mamy już za sobą. Większość krajów planuje rozpoczęcie stopniowego powrotu do normalności w przeciągu 2-4 tygodni.
- Wyjątkiem wśród krajów rozwiniętych jest Wielka Brytania, gdzie premier dementuje pojawiające się informacje o wychodzeniu z zamknięcia gospodarki za 3 tygodnie. Boris Johnson obawia się drugiej fali zachorowań.
- Prezydent Trump przedstawił trzyetapowy plan otwierania gospodarki, jednak bezpośrednie decyzje co do faz „odmrażania” podejmowane będą przez gubernatorów poszczególnych stanów.
- Członek Zarządu EBC Isabel Schnabel odradza dalsze obniżki stóp procentowych w strefie euro. Uważa, że wyniki banków nawet bez dodatkowego cięcia stóp są i tak pod silną presją.
- Szef Fed w Minneapolis ogłasza, że amerykańskie banki powinny zebrać dodatkowe 200 mld USD kapitału, aby były przygotowane na różne scenariusze rozwoju epidemii.
- Chińskie PKB spada w pierwszym kwartale 2020 roku o 6,8%. Bank Centralny Chin obniża stopy procentowe o kolejne 20 bps.
- Volvo uruchamia fabryki w Szwecji - będą one wykorzystywały pełne moce produkcyjne.
- Walmart ogłasza plany zatrudnienia dodatkowych 50 tysięcy pracowników.
- Boeing deklaruje plany wznowienia pracy w stanie Washington.
1) Rynki akcyjne
Stabilizacja na rynkach akcji. Z danych amerykańskiej Commodity Futures Trading Commission, publikującej pozycjonowanie na rynku kontraktów terminowych z podziałem na grupy inwestorów, wynika, że traderzy komercyjni – grupa posiadająca historycznie najlepsze wyniki – jest w posiadaniu rekordowo wysokich długich pozycji na największe amerykańskie indeksy akcyjne. Z definicji to właśnie grupa dużych traderów komercyjnych zajmuje przeciwną pozycję do dużych i małych spekulantów.
2) Rynki obligacyjne
Notowania na rynku stopy procentowej oraz rynku obligacji pozostają dzisiaj na poziomach piątkowego zamknięcia. Tym samym premia kredytowa zachowuje się stabilnie. Stabilizuje się również ryzyko kredytowe obligacji zagranicznych.
Ministerstwo Finansów sprzedało na przetargu bony 17-tyg. i 49-tyg. za 2,3 mld zł przy popycie 4,5 mld zł i rentowności odpowiednio 0,545% oraz 0,60%. Jest to kolejna aukcja z relatywnie dużym popytem ze strony inwestorów.
Na czwartek zaplanowana jest aukcja obligacji, której wyniki pokażą jakie jest zainteresowanie długiem o dłuższych terminach zapadalności. Skup obligacji skarbowych przez NBP powinien sprzyjać dalszej poprawie nastrojów wśród inwestorów i wycen papierów dłużnych.
3) Rynki surowcowe
Ceny ropy rozpoczynają tydzień od spadków. Bliski termin wygasania majowych kontraktów terminowych na ropę wymusza zamykanie długich pozycji przez spekulantów. Zarówno duzi, jak i drobni inwestorzy, którzy liczyli na odbicie cen ropy w bardzo krótkim terminie, a jednocześnie nie operują na rynku fizycznej dostawy surowca, muszą najpóźniej do najbliższego czwartku zamknąć swoje pozycje.
4) Rynki walutowe
Niska zmienność na rynku walutowym. Stabilizacja EURUSD w okolicy poziomu 1,09 dolara za euro. Słabsze zachowanie walut krajów eksportujących ropę.
Zespół Zarządzających PKO TFI