2021-07-05

Dobre dane z polskiej i światowej gospodarki oraz trudne negocjacje w sprawie wydobycia ropy – o tym m.in. piszą Zarządzający funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego.

Najważniejsze wydarzenia

Polska: W minionym tygodniu najważniejszą informacją w Polsce okazały się zaskakujące dane o inflacji, która w czerwcu wyhamowała do 4,4% r/r, wobec 4,7% w poprzednim miesiącu. Spowalniająca dynamika wzrostu cen paliw przyczyniła się do odczytu niższego niż spodziewany przez analityków. Niemniej jednak inflacja pozostaje sporo powyżej celu inflacyjnego NBP (2,5% +/i 1 pp), a jej dalsza stabilizacja powyżej górnego ograniczenia przedziału (tj. 3,5%) oznaczałaby, że charakter inflacji nie jest wyłącznie przejściowy. Jednak pierwszych działań NBP zacieśniających politykę pieniężną nie należy się najprawdopodobniej spodziewać wcześniej niż po listopadowej projekcji inflacji oraz wyjaśnieniu wciąż niepewnej sytuacji pandemicznej, wynikającej z szybkiego rozprzestrzeniania się wariantu delta oraz potencjalnego pojawienia się czwartej fali Covid-19.

W najbliższych dniach opublikowana zostanie najnowsza lipcowa projekcja inflacji, a w kolejny czwartek odbędzie się posiedzenie NBP.

Europa: W czerwcu wskaźnik ESI (Economic Sentiment Indicator) w strefie euro wzrósł do 117,9 punktów w porównaniu do 114,5 pkt. w maju. Wskaźnik kształtuje się powyżej długoterminowej średniej, przewyższa poziomy przedpandemiczne i znalazł się na poziomie najwyższym od 21 lat. Poprawa nastrojów jest zauważalna we wszystkich sektorach, w szczególności usługach i handlu detalicznym, które były najmocniej dotknięte pandemią. W tych częściach gospodarki w ostatnich miesiącach odnotowano największe ożywienie.

USA: Po ostatnim zwrocie retoryki Fed w jastrzębim kierunku, rynki uwrażliwiły się na odczyty danych makroekonomicznych, szczególnie dotyczących rynku pracy oraz inflacji w USA. Najciekawsze dane napłynęły w ubiegłym tygodniu w piątek i dotyczyły zmiany zatrudnienia, stopy bezrobocia oraz płac i potwierdziły dobrą sytuację na amerykańskim rynku pracy. W sektorze pozarolniczym powstało 850 tys. nowych miejsc pracy w porównaniu do 559 tys. w poprzednim miesiącu. Stopa bezrobocia w czerwcu utrzymuje się na stabilnym poziomie (5,9% w czerwcu vs 5,8% w maju).

Warto również wspomnieć o danych przedstawiających nastroje w amerykańskim przemyśle (indeks ISM), którego wartość nieznacznie spadła z 61,2 pkt w poprzednim miesiącu do 60,6 pkt w czerwcu. Wysoki odczyt wskazuje, że sytuacja w amerykańskim przemyśle jest dobra, choć respondenci wskazują na ograniczenia w łańcuchach dostaw, zarówno z perspektywy dostępności produktów, jak i logistyki, a także rosnące ceny oraz utrudnienia w dostępie do siły roboczej.

Na rynku nieruchomości w USA z również panuje mocne ożywienie - wzrost cen nieruchomości w dwudziestu największych miastach amerykańskich w skali roku to aż 14,9%. Za rosnącymi cenami mieszkań mogą zwiększać się stawki wynajmu, prowadząc do podtrzymania wysokich oczekiwań inflacyjnych w nadchodzących miesiącach.

1. Rynki akcji

Po kolejnym udanym tygodniu na rynkach akcji, amerykańskie indeksy ponownie przebiły historyczne szczyty. S&P 500 wzrósł w ciągu tygodnia o 1,67%, Nasdaq o 1,95% a Dow Jones o 1,02%.

W Polsce WIG20 w końcówce tygodnia odrobił częściowo straty spowodowane przez spadek wycen akcji z początku tygodnia, ale ostatecznie zakończył tydzień z wynikiem -1,4%. Po środowej publikacji niższej od spodziewanej inflacji w czerwcu przeceniły się banki, a indeks WIG-Banki zakończył tydzień z wynikiem -6,04%, co stanowiło największy tygodniowy spadek od listopada ubiegłego roku. Spadek inflacji, choć niewielki, oznacza mniejsze prawdopodobieństwo (albo przesunięcie w czasie) podwyżek stóp procentowych w Polsce, podczas gdy wyższe stopy procentowe byłyby czynnikiem wspierającym wyniki finansowe sektora bankowego.

2. Rynki obligacji

Rentowność amerykańskiej 10-letniej obligacji skarbowej nieco spadła i utrzymała się do końca tygodnia w okolicy 1,43%. Spadła również rentowność 2-letniej amerykańskiej obligacji w okolice 0,24%.

Na polskim rynku długu również tydzień pod znakiem spadków – rentowność obligacji 10-letniej wyniosła 1,61% (wobec 1,83% tydzień wcześniej), co było wynikiem z zaskakującego, niższego od oczekiwać odczytu inflacji.

3. Rynki surowcowe

Ceny ropy Brent przebiły poziom 75 USD za baryłkę i zakończyły tydzień powyżej 76,17 USD. Dyskusje OPEC+ mające miejsce w czwartek i piątek, a ostatecznie przeniesione na początek następnego miesiąca, których przedmiotem było zwiększenie produkcji w celu zahamowania dalszych wzrostów cen ropy, nie doprowadziły do porozumienia. Kompromis nie został osiągnięty, ponieważ Zjednoczone Emiraty Arabskie domagają się zwiększenia indywidualnego limitu wydobycia, natomiast dominujące w grupie Arabia Saudyjska i Rosja nie chcą zgodzić się na korektę. Zmiana limitów wydobycia dla jednego kraju mogłaby doprowadzić do powstania podobnych żądań ze strony innych państw, co doprowadziłoby do chaosu i zachwiania równowagi wewnątrz OPEC.

4. Rynki walutowe

Złoty słabiej poradził sobie w stosunku do dolara - kurs USDPLN wyniósł na koniec tygodnia 3,8 złotego za dolara. Kurs EURUSD na koniec tygodnia to 1,186 dolara za euro (-0,63%), a EURPLN 4,508 złotego za euro (-0,11%).

Zespół Zarządzających PKO TFI
05.07.2021, godz. 12:30