Dobre dane z rynku pracy w USA oraz przemysłu w Europie - o tym m.in. piszą Zarządzający funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego.
Najważniejsze wydarzenia
Polska: W ubiegłym tygodniu opublikowano PMI dla polskiego sektora przemysłowego, którego odczyt spadł w lipcu do 57,6 punktów z rekordowego czerwcowego poziomu wynoszącego 59,4 pkt. Choć odczyt ten wciąż jest wysoki i potwierdza, że gospodarka jest na ścieżce szybkiego wzrostu, to przedsiębiorcy wskazują, że wzrost produkcji był w pewnym stopniu ograniczony przez opóźnienia w dostawach, a gwałtowny wzrost popytu na materiały produkcyjne utrzymał inflację na bardzo wysokim poziomie.
Europa: Dobra koniunktura w polskim przemyśle nie odbiega od globalnego trendu, który jest widoczny również u naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech odczyt PMI wyniósł 65,9 punktu wobec 65,1 punktów w czerwcu, przy czym problemem pozostają również przeciągające się niedobory podażowe. Aby sprostać rosnącemu popytowi oraz doprowadzić do wzrostu mocy przerobowych, producenci zwiększali zatrudnienie w najszybszym tempie odnotowanym kiedykolwiek w lipcu.
W ubiegłym tygodniu opublikowano również dane o sprzedaży detalicznej w Niemczech, która wzrosła w czerwcu o 6,2% r/r wobec -1,8% r/r w maju.
USA: Głównym wydarzeniem minionego tygodnia w USA był piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy za lipiec, który jest dla Rezerwy Federalnej oraz uczestników rynku finansowego wskaźnikiem postępów w celu realizacji celu pełnego zatrudnienia, który z kolei w największym stopniu wpływa na podejmowanie decyzji dotyczących przyszłego kierunku polityki pieniężnej w USA. Rozczarowującym zwiastunem sytuacji na rynku pracy był środowy wyraźnie niższy od oczekiwań odczyt ADP, który wskazał, że pracodawcy w lipcu utworzyli połowę mniej miejsc pracy niż wynosiła prognoza (330 tysięcy wobec oczekiwanych 690 tysięcy). Po niekorzystnym odczycie ADP, pozytywne zaskoczenie przyniósł jednak ważniejszy piątkowy raport z rynku pracy, w którym odnotowano wyższy od prognozowanego przyrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym – odczyt wyniósł 943 tysiące nowych miejsc pracy wobec prognozowanych 870 tysięcy i odczytu wynoszącego 850 tysięcy w ubiegłym miesiącu.
Znaczące wzrosty zatrudnienia nastąpiły w sektorze hotelarstwa i rekreacji, edukacji oraz usługach biznesowych. Dobre dane dowodzą, że rynek odrabia pandemiczne straty- w ciągu ostatnich 15 miesięcy amerykańskie przedsiębiorstwa przywróciły ok. 16 mln miejsc pracy z ok. 22 milionów utraconych w wyniku lockdownu w marcu i kwietniu ubiegłego roku. Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 5,4% i spadła w porównaniu do czerwca, kiedy to wynosiła 5,9%. Jest to jednak odczyt znacznie powyżej odczytów sprzed pandemii – w lutym 2020 bezrobocie wynosiło 3,5%.
1. Rynki akcji
Kończący się sezon świetnych wyników przedsiębiorstw w USA oraz dobre dane gospodarcze sprawiły, że indeksy akcyjne osiągnęły w ubiegłym tygodniu nowe szczyty. Amerykański S&P 500 zakończył tydzień z wynikiem +0,94%, inne indeksy amerykańskie również odnotowały lekkie wzrosty: Dow Jones +0,78%, NASDAQ +1,11%.
Podobnie zachowywały się rynki europejskie: niemiecki DAX wzrósł o +1,40%, hiszpański IBEX +2,34%, natomiast francuski CAC40 o +3,09%.
Polski rynek akcji również zakończył ubiegły tydzień wzrostami. WIG wzrósł +1,11%, indeks największych spółek WIG20 o +0,91%, indeks średnich spółek mWIG40 +1,61%, natomiast sWIG80 +1,10%.
2. Rynki obligacji
Bardzo dobre piątkowe dane z rynku pracy w USA z pewnością uwiarygadniają zarówno zapowiedzi Fed dotyczące ograniczania programów skupu aktywów (tapering), jak i ewentualne podwyżki stóp procentowych. Przyszłotygodniowy raport o inflacji cen konsumenckich oraz zaplanowane aukcje obligacji będą kluczowe dla rynku, podobnie jak bieżące wiadomości związane z koronawirusem. Jednak to, na co czeka większość uczestników obrotu giełdowego to konferencja Fed w Jackson Hole pod koniec tego miesiąca, na której Jerome Powell przestawi stanowisko Rezerwy w sprawie przyszłego kształtu polityki pieniężnej.
Amerykańskie 10-letnie obligacje skarbowe zakończyły tydzień z rentownością na poziomie 1,30%, co oznacza wzrost o 7,4 punktu bazowego tydzień do tygodnia. Rentowność papierów 30-letnich wyniosła na koniec tygodnia 1,949% i wzrosła o 5,3 punktu bazowego wobec poprzedniego tygodnia.
Rentowności polskich obligacji skarbowych w skali tygodnia również wzrosły (ceny spadły) i 10-letnie papiery zakończyły tydzień na poziomie 1,761% (rentowność na zakończenie wcześniejszego tygodnia wynosiła 1,702%).
3. Rynki surowcowe
Podczas gdy dolar amerykański umacniał się w ubiegłym tygodniu, złoto traciło na wartości. Kontrakty terminowe na złoto spadły do 1763,10 USD za uncję (spadek o -2,73%). Ceny podstawowych metali w skali tygodnia również spadły: miedź -2,02%, cynk -1,09%, srebro -4,78%.
4. Rynki walutowe
Dolar gwałtownie zyskiwał na wartości w piątek, wzmocniony dobrym odczytem danych z raportu o zatrudnieniu w USA, osiągając największy tygodniowy wzrost od siedmiu tygodni. Kurs EURUSD zakończył spadkowy tydzień na poziomie 1,176 (-0,86%). Kurs USDPLN wyniósł na koniec tygodnia 3,891 złotego za dolara (zmiana +0,99%). Kurs EURPLN na koniec tygodnia to 4,575 dolara za euro (+0,12%).
Zespół Zarządzających PKO TFI
09.08.2021, godz. 12:30