Banki centralne w cieniu ryzyka potencjalnej inwazji Rosji na Ukrainę i ciągle wysoka presja inflacyjna w Polsce - o tym m.in. piszą Zarządzający funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego.
Więcej na temat potencjalnych scenariuszy rozwoju sytuacji geopolitycznej i ich konsekwencji, mogą Państwo przeczytać w Komentarzu specjalnym PKO TFI wobec kryzysu Rosja – Ukraina, który ukazał się 15 lutego 2022 r.
Najważniejsze wydarzenia
Polska: Główny Urząd Statystyczny opublikował zestaw danych makroekonomicznych za styczeń 2022 r. W zeszłym miesiącu produkcja przemysłowa wzrosła w skali roku do 19,2% z 16,7% miesiąc wcześniej, znacznie przekraczając oczekiwania rynkowe na poziomie 14,3%. Wynagrodzenia zwiększyły się o 9,5% r/r, czyli nieco wolniej od prognoz wynoszących 10,7%. Zatrudnienie zwiększyło się w styczniu o 2,3% r/r wobec konsensusu rynkowego na poziomie 1,5% r/r. Inflacja konsumencka (CPI) podniosła się w styczniu do 9,2% r/r, nieco poniżej oczekiwań rynkowych wynoszących 9,4% r/r. Ceny energii wzrosły o 8% m/m, żywności o 2,6% m/m, natomiast ceny paliw spadły o 4,4% m/m za sprawą obniżki podatków. Inflacja producencka (PPI) w styczniu istotnie przekroczyła oczekiwania rynkowe przyspieszając w skali rocznej do 14,8% z 14,2% vs konsensus 14,4% (wzrost cen o 1,3% w porównaniu do grudnia 2021 r.). Opublikowane dane potwierdzają, że aktywność gospodarcza w Polsce oraz presja inflacyjna utrzymują się na wysokim poziomie oraz wskazują, że Rada Polityki Pieniężnej będzie kontynuowała zacieśnianie pieniężne w najbliższym czasie. Prezes NBP A. Glapiński w wywiadzie prasowym stwierdził, że Tarcza Antyinflacyjna obniża dynamikę wzrostu cen w krótkim okresie, a podwyżki stóp procentowych w dłuższym. Szef NBP ponownie podkreślił, że wzrost wartości kursu złotego wspierałby zacieśnienie monetarne.
Stany Zjednoczone: Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła w ubiegłym tygodniu do 248 tys. z 225 tys. za poprzedni okres. Z kolei liczba osób kontynuujących pobieranie zasiłku spadła do 1,593 mln z 1,619 mln. Niespodziewanie spadł indeks Conference Board, który obniżył się za styczeń o 0,3% wobec przewidywanego wzrostu o 0,2%. Indeks aktywności wytwórczej Philadelphia Fed w lutym spadł silniej od oczekiwań, do 16 pkt z 20 pkt oczekiwanych i 23,2 pkt wcześniej. W porównaniu z poprzednim miesiącem spadły bieżące wskaźniki aktywności, nowych zamówień i dostaw. Szefowa Cleveland Fed L. Mester stwierdziła w zeszłym tygodniu, że Rezerwa Federalna będzie zmuszona bardziej agresywnie zmniejszać wsparcie monetarne dla gospodarki niż to miało miejsce w czasie kryzysu lat 2008/2009, poprzez szybsze tempo podwyżek stóp procentowych oraz szybszą redukcję bilansu Fed. Z kolei J. Bullard z Fed St. Louis powtórzył, że FOMC powinien podnieść stopy procentowe o punkt procentowy podczas trzech najbliższych posiedzeń.
Europa: Państwa NATO widzą oznaki dalszej eskalacji napięcia ze strony Rosji wokół Ukrainy i uważają, że ryzyko inwazji militarnej jest wysokie, a nawet, że została już podjęta decyzja o ataku na Ukrainę. Prezydent USA J. Biden sugerował, że możliwa jest prowokacja, która rozpocznie działania zbrojne. Z kolei sekretarz generalny NATO J. Stoltenberg ocenił, że Rosja może w każdej chwili rozpocząć inwazję na Ukrainę na pełną skalę. Raporty przekazywane przez stronę rosyjską z zeszłego tygodnia informowały, że Rosja rozpoczęła wycofywanie wojska z granicy z Ukrainą po zakończeniu manewrów wojskowych. Jednak źródła amerykańskie twierdziły, że Rosja znacząco zwiększyła swoją obecność wojskową. Społeczność międzynarodowa, w tym Unia Europejska, są przygotowani do nałożenia sankcji przeciwko Rosji, gdyby ta podjęła działania wojskowe. Jakiekolwiek wiarygodne informacje o deeskalacji napięcia wokół Ukrainy i poszukiwanie rozwiązań dyplomatycznych przyczyniłyby się do obniżenia zmienności na rynkach finansowych i na pierwszy plan ponownie wysunęłyby się działania banków centralnych związane z zacieśnianiem polityki pieniężnej. Obecnie ze strony oficjeli Europejskiego Banku Centralnego napływa coraz więcej sygnałów o możliwej zmianie nastawienia w nadal bardzo łagodnej polityce monetarnej. W zeszłym tygodniu główny ekonomista EBC Philip Lane powiedział, że inflacja prawdopodobnie nie spadnie poniżej celu EBC na poziomie 2% w ciągu najbliższych dwóch lat, ze względu na coraz wyższe oczekiwania inflacyjne konsumentów i inwestorów oraz zmiany strukturalne, które wystąpiły w gospodarce.
1. Rynki akcji
Bardzo istotnym czynnikiem niepewności na rynkach finansowych pozostaje potencjalne ryzyko eskalacji konfliktu Rosja-Ukraina. Rynki akcji znalazły się w zeszłym tygodniu na niższych poziomach, ponieważ napięcia geopolityczne dotyczące Ukrainy nadal nie zostały rozwiązane. Dodatkowo rynek zmaga się z podwyższoną inflacją oraz podwyżkami lub zapowiedziami podwyżek stóp procentowych przez banki centralne, w tym Rezerwę Federalną. W Stanach Zjednoczonych główne indeksy akcyjne obniżyły się w zeszłym tygodniu – technologiczny Nasdaq obniżył się o 1,76%, Dow Jones Industrial Average stracił 1,90%, a S&P 500 spadł o 1,58%.
Ryzyko geopolityczne wyraźnie ciążyło rynkom akcji również w Europie. Indeks szerokiego rynku STOXX Europe 600 obniżył się o 1,87%. Niemiecki indeks DAX spadł o 2,48%, francuski CAC 40 o 1,17%, a indeks FTSE250 w Wielkiej Brytanii zmniejszył wartość o 3,11%. Polska giełda nie oparła się globalnym trendom i również zaliczyła spadki na głównych indeksach akcyjnych - WIG obniżył się o 2,84%, a WIG20 zamknął tydzień z wynikiem -2,72%. Indeksy skupiające mniejsze spółki mWIG40 i sWIG80 straciły w skali zeszłego tygodnia odpowiednio 3,38% i 2,49%.
2. Rynki obligacji
Krajowy rynek stopy procentowej umocnił się w zeszłym tygodniu. 10-letnie papiery zakończyły tydzień na poziomie 3,87% (spadek o 11 punktów bazowych). Rentowność papierów 2-letnich obniżyła się do 3,57% (spadek o 1 punkt bazowy). Na początku ubiegłego tygodnia rentowności obligacji skarbowych na głównych rynkach bazowych pozostawały na historycznie wysokich poziomach, jednak wzrost napięcia na granicy rosyjsko-ukraińskiej doprowadził pod koniec tygodnia do ich spadku. W Stanach Zjednoczonych dochodowość 2-letniego amerykańskiego długu obniżyła się do 1,47%, 10-letnich papierów do 1,93%, a obligacje 30-letnie pozostały bez zmian na poziomie 2,24%. W Europie rentowność 10-letnich obligacji niemieckich spadła do 0,19%, a obligacji francuskich do 0,69%.
3. Rynki surowcowe
Pomimo napięć wokół sytuacji na Ukrainie i możliwości nałożenia sankcji gospodarczych na Rosję, w zeszłym tygodniu obniżyły się ceny ropy naftowej. Wpływ na to miały negocjacje dotyczące powrotu Iranu na rynek eksporterów ropy oraz wypowiedzi polityków europejskich wskazujące, że surowce energetyczne z Rosji mogłyby nie być objęte sankcjami ze względu na uzależnienie wielu gospodarek od wschodniego importu. W ujęciu tygodniowym kontrakty na ropę naftową WTI spadły o 2,18%, podczas gdy na ropę Brent o 0,95%. Metale szlachetne zyskiwały na przepływach gotówki do bezpiecznej przystani - cena złota podniosła się w ubiegłym tygodniu o 3,13% do 1899 $ za uncję, a srebra o 2,67% do 23,99 $ za uncję. Udany tydzień również dla cen metali przemysłowych - kontrakty terminowe na miedź wzrosły o 0,3%, a cena aluminium zwiększyła się o 1,49%.
4. Rynki walutowe
W zeszłym tygodniu złoty lekko umocnił się w relacji do głównych walut. Kurs USDPLN nieznacznie spadł o 0,64% do 4,00 złotych za dolara. Kurs EURPLN obniżył się do poziomu 4,53 złotego za euro. Wartość euro w relacji do amerykańskiego dolara utrzymała się za zeszły tydzień na poziomie 1,13 EURUSD.
Więcej na temat potencjalnych scenariuszy rozwoju sytuacji geopolitycznej i ich konsekwencji, mogą Państwo przeczytać w Komentarzu specjalnym PKO TFI wobec kryzysu Rosja – Ukraina, który ukazał się 15 lutego 2022 r.
Zespół Zarządzających PKO TFI
21.02.2022, godz. 11:50