Jastrzębie zapowiedzi amerykańskiego banku centralnego i mieszane odczyty wskaźników koniunktury w Polsce i Europie - o tym m.in. piszą Zarządzający funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego.
Najważniejsze wydarzenia
USA: Wydarzeniem tygodnia było posiedzenie amerykańskiego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC). W zeszłą środę przewodniczący J. Powell zakomunikował utrzymanie dotychczasowego tempa redukcji skupu aktywów oraz całkowite wygaszenie programu nabywania obligacji rządowych i hipotecznych w marcu 2022 r. Biorąc pod uwagę, że obecnie inflacja znacznie przekracza docelowy poziom 2% oraz bardzo dobrą sytuację na rynku pracy, na marzec przewidywana jest pierwsza podwyżka stóp procentowych. J. Powell stwierdził, że ewentualna zmiana polityki będzie uzależniona od sytuacji ekonomicznej. Przewodniczący FOMC podkreślił przejściowy wpływ wariantu Omikron na gospodarkę oraz ocenił, że bardziej prawdopodobne jest ryzyko odchylenia inflacji w górę. Obecny poziom wzrostu cen konsumentów (CPI) w USA wynosi 7% i jest najwyższy od niemal 40 lat. Z komunikatu FOMC wynika, że po podwyżce stóp procentowych przedstawione będą zasady znaczącej redukcji sumy bilansowej Fed, która urosła w okresie pandemii do 9 bilionów dolarów. Nie zostały wyznaczone termin ani zasady redukcji zgormadzonych aktywów, ale J. Powell podkreślił, że są one obecnie znacząco za wysokie, co powoduje konieczność mocnego ich ograniczenia. Rynek wycenie aktualnie wzrost stóp procentowych o 125 punktów bazowych w 2022r. Oczekiwana marcowa podwyżka byłaby pierwszą od grudnia 2018 r.
Europa: Wstępny odczyt wskaźnika PMI composite dla strefy euro, obrazujący aktywność menagerów odpowiedzialnych za zakupy w przedsiębiorstwach, spadł w styczniu do 52,4 pkt. z 53,3 pkt. w grudniu. To najniższy odczyt od 11 miesięcy, jednak warto podkreślić, że poziom powyżej 50 punktów oznacza na wzrost aktywności gospodarczej. PMI w przetwórstwie wzrósł w styczniu do 59,0 pkt. (najwięcej od 5 miesięcy) wobec 58,0 pkt. w grudniu. Odczyt lepszy od oczekiwanego 57,5 punktów jest po części zasługą redukcji zatorów w dostawach. PMI dla sektora usługowego spadł do 51,2 pkt. z 53,1 pkt. miesiąc wcześniej, co należy wiązać ze wzrostem zakażeń wariantem Omikron oraz wynikającym z tego spadkiem popytu, zwłaszcza w sektorach turystyki i rekreacji. Ankieta menagerów wskazała na utrzymującą się presję na wzrost cen zarówno komponentów jak i końcowych produktów. Silny wzrost odnotował PMI dla gospodarki Niemiec. Wskaźnik PMI dla sektora przetwórczego wzrósł do 60,5 pkt w styczniu wobec 57,4 pkt. w grudniu. Sektor usług pokazał wzrost do 52,2 pkt. wobec 48,7 pkt. miesiąc wcześniej.
Polska: Główny Urząd Statystyczny podał, że ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury dla Polski spadł w styczniu do 101,5 ze 106,1 punktów w grudniu. Wykorzystanie mocy produkcyjnych w przemyśle wzrosło do 79,5% z 77,6% rok temu. Najbardziej korzystne oceny koniunktury dotyczą firm z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz informacja i komunikacja. Najbardziej pesymistycznie oceniają koniunkturę przedsiębiorstwa z sekcji zakwaterowanie i gastronomia oraz budownictwo.
1. Rynki akcji
W zeszłym tygodniu rynki akcji w Stanach Zjednoczonych zdołały częściowo odrobić wcześniejsze spadki. Wzrost indeksów w Stanach Zjednoczonych dokonał się przede wszystkim dzięki dobrej końcówce sesji piątkowej, już po zamknięciu rynków europejskich i rynku japońskiego. W skali tygodnia indeks S&P 500 wzrósł o +0,77% (do 4432 punktów), Down Jones Composite o +0,38% (do 11581 punktów), a Nasdaq Composite zaledwie o +0,01% (do 13771 pkt.)
Bardzo dobre wyniki finansowe za 4 kwartał 2021 r. podała, obecnie największa na świecie pod względem kapitalizacji, spółka Apple (wzrost tygodniowych notowań o +4,88%). Inne warte odnotowania wyniki to lepsze od prognoz zaraportowane dane spółki Visa (+10,72% w zeszłym tygodniu) oraz bardzo dobre wyniki finansowe spółki Caterpillar (spadek kursu o -6,04% w skali tygodnia). Na notowania Caterpillar, który jest jednym z największych producentów maszyn budowlanych i górniczych, negatywnie wpłynęło ostrzeżenie przed presją na marże w 1 kwartale 2022 r. wynikające z problemów w dostawach i ograniczeń na rynku pracy.
Główne indeksy akcyjne w Europie zakończyły bardzo zmienny tydzień notowań na czerwono. Europejski indeks STOXX Europe 600 zamknął się o 1,87% niżej. Niemiecki indeks DAX stracił 1,83%, francuski CAC 40 spadł o 1,45%, a hiszpański indeks IBEX obniżył się o 0,98%. Indeks FTSE 250 w Wielkiej Brytanii spadł o 2,78%. Podobnie japońskie giełdy pokazały ujemną stopę zwrotu w ciągu tygodnia, przy czym indeks Nikkei 225 spadł o 2,92%, a szerszy indeks TOPIX obniżył się o 2,61%.
Polska giełda, ze względu na słabszy sentyment do akcji na świecie, również nie oparła się negatywnemu trendowi. Największe spółki z WIG20 zamknęły tydzień z wynikiem -3,96%, a szeroki rynek w postaci indeksu WIG spadł o 3,43%. Spadki dla mWIG40 i sWIG80 to odpowiednio 1,92% i 3,58%.
2. Rynki obligacji
Wypowiedź szefa Rady Polityki Pieniężnej A. Glapińskiego, że stopy procentowe mogą wzrosnąć nawet bardziej niż oczekiwania rynkowe, przyczyniła się do wzrostu rentowności (spadku cen) polskich obligacji w zeszłym tygodniu. Wzrost rentowności dotyczył zwłaszcza obligacji o krótkim okresie do wykupu. 2-letnie obligacje skarbowe zwiększyły dochodowość do 3,42% (wzrost o 52 punkty bazowe). Z kolei 10-letnie papiery zakończyły tydzień na poziomie 4,03% (wzrost o 22 punkty bazowe). Oczekiwania rynkowe na docelową główną stopę procentową NBP podniosły się do 4,5%. Wypowiedzi A. Glapińskiego wpisują się w trend zwiększania stóp procentowych przez banki centralne w rejonie krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Obecnie główna stopa procentowa w Czechach wynosi 3,75%, na Węgrzech 2,9%, podczas gdy w Polsce 2,25%.
Rentowności niemieckich 10-letnich obligacji skarbowych utrzymywały się poniżej poziomu 0% i ostatecznie zanotowały niewielki wzrost (2 bp) na koniec tygodnia do -0,05%.
Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych wzrosły we wszystkich głównych segmentach rynkowych po środowych wypowiedziach szefa Rezerwy Federalnej. Jednak na koniec tygodnia największe wzrosty utrzymały jedynie obligacje 2-letnie (wzrost tygodniowy o 16 punktów bazowych), a segment 30-letnich papierów rządowych nie uległ istotnej zmianie. Poziomy rentowności skarbowych papierów w Stanach Zjednoczonych w zeszły piątek wynosiły (28.01.2022) 1,17%, 1,78% oraz 2,08% (odpowiednio dla 2, 10 i 30 lat).
3. Rynki surowcowe
W zeszłym tygodniu nadal rosły notowania ropy naftowej. Cena kontraktów na ropę naftową WTI wzrosła w ciągu tygodnia o 1,97%, a na ropę Brent o 0,72%.
Odebrana jastrzębio wypowiedź szefa Fed wpłynęła na spadki na rynku metali, w tym zwłaszcza metali szlachetnych. Cena złota spadła o 2,56% do 1785 $ za uncję, a srebra o 8,3% do 22,30 $ za uncję.
Kontrakty terminowe na miedź ukończyły tydzień z wynikiem -4,73%, natomiast aluminium wzrosło +1,78%.
4. Rynki walutowe
Notowania złotego w stosunku do głównych walut osłabiły się w zeszłym tygodniu. Kurs USDPLN wyniósł w zeszły piątek 4,11 złotego za dolara (zmiana o +2,96%). Kurs EURPLN na koniec tygodnia to 4,59 złotego za euro (wzrost o 1,23%). Na wycenę złotego wpływ miały globalne nastroje, a zwłaszcza umocnienie kursu dolara w relacji do większości innych walut. Notowania EURUSD spadły na 1,115 dolara za euro, czyli do wartości widzianych ostatnio przez rynek w pierwszej połowie 2020 roku.
Zespół Zarządzających PKO TFI
31.01.2022, godz. 15:10