M.in. o rekordowej stopie bezrobocia w USA oraz o zachowaniu kluczowych klas aktywów piszą Zarządzający Funduszami PKO TFI.
Najważniejsze wydarzenia:
- Stopa bezrobocia w USA wzrosła w kwietniu do 14,4% wobec 4,4% miesiąc wcześniej. To najgorszy wynik odkąd dane te są publikowane czyli od lat 40-tych poprzedniego wieku. Odczyt ten i tak był lepszy oczekiwań ekonomistów, którzy zakładali wzrost stopy bezrobocia do 16%.
- Fed zmniejsza skalę skupu obligacji na rynku wtórnym do 7 mld USD dziennie w porównaniu do 75 mld USD dziennie pod koniec marca. Nie zmienia to faktu, że bilans Rezerwy Federalnej zbliża się do 7 bilionów USD (trylionów w tzw. skali krótkiej stosowanej w USA), a zakupy obligacji w bieżącym roku powinny być ponad dwukrotnie większe niż suma wszystkich trzech poprzednich rund QE z lat 2009 – 2015.
- Bank Centralny Chin zapowiada wdrożenie kolejnej fazy programu stymulacyjnego, jednak szczegóły tych planów nie są jeszcze znane.
- Niektóre linie lotnicze zapowiadają wznowienie części połączeń już w maju. Lufthansa planuje, że od czerwca w użyciu będzie 160 z ponad 750 samolotów grupy. Szacują jednak, że powrót do normalności może zająć nawet trzy lata. Koszt uziemienia amerykańskich linii lotniczych to około 10 mld dolarów miesięcznie.
- Daimler powrócił do produkcji w pięciu niemieckich fabrykach.
1) Rynki akcyjne
- Większość indeksów akcyjnych kontynuuje trend boczny.
- Oczekiwanie na wynik debaty w Kongresie USA dotyczącej kolejnego impulsu fiskalnego wartego ponad 6% produktu krajowego brutto.
2) Rynki obligacyjne
- Kolejny dzień stabilizacji na rynku stopy procentowej i obligacji w Polsce.
- Na rynku wtórnym w Polsce pojawia się coraz większa płynność i handel obywa się bez wpływu na ceny, które pozostają na poziomach piątkowego zamknięcia.
- Po zeszłotygodniowych emisjach w tym tygodniu nie są zaplanowane żadne aukcje sprzedaży obligacji w Polsce. Odbędzie się natomiast aukcja odkupu NBP, która będzie stabilizować rynek po stronie popytowej, co powinno sprzyjać poprawie nastrojów wśród inwestorów i wycen papierów dłużnych.
- Ryzyko kredytowe obligacji zagranicznych z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, denominowanych w USD i EUR, utrzymuje się nadal na podwyższonym poziomie.
- Zeszłotygodniowa obniżka stóp procentowych w Czechach wspiera ceny tamtejszych obligacji skarbowych.
3) Rynki surowcowe
- Stabilizacja cen ropy w przedziale 22 – 25$ za baryłkę w przypadku kontraktu czerwcowego.
- Bez większych zmian na złocie oraz miedzi.
4) Rynki walutowe
- Brak większych zmian na walutach - zmienność na głównych parach walutowych niższa o ponad połowę w porównaniu z drugą połową marca.