Znaczne wzrosty na rynkach akcyjnych i odpływ kapitału z obligacji po komunikacie firmy Pfizer - o tym między innymi piszą Zarządzający PKO TFI w najnowszym wydaniu cotygodniowego komentarza inwestycyjnego.
Najważniejsze wydarzenia
- W poniedziałek 09.11.2020 koncern farmaceutyczny Pfizer wraz z firmą BioNTech poinformował, że ich opracowywana przez nich szczepionka ma 90-procentową skuteczność w zapobieganiu COVID-19. Jednocześnie prezes koncernu zaznaczył, że w celu uzyskania zezwolenia na masową produkcję i dystrybucje, potrzebne będzie więcej danych na temat bezpieczeństwa szczepionki.
- Liczba nowych przypadków zdiagnozowanych zachorowań na COVID-19 na świecie znacznie wzrosła i osiągnęła najwyższy dotychczasowy poziom (ponad 188 tys. w najgorszym dniu), podczas gdy tempo wzrostu nowych przypadków w krajach europejskich zaczęło wyhamowywać w następstwie wprowadzonych restrykcji.
- Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA spadła do 709 tys. (wobec 757 tys. tydzień wcześniej), co wskazuję na poprawę na amerykańskim rynku pracy.
- Inflacja w USA spadła w październiku do 1,2% rdr (wobec 1,4% rdr we wrześniu) i była niższa od oczekiwanego przez ekonomistów poziomu 1,3% rdr.
- Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział weto unijnego budżetu w przypadku powiązania budżetu UE z warunkiem praworządności.
1.Rynki akcji
- Rynek amerykański zakończył tydzień na plusach. S&P500 wzrósł się o 2,2% w związku informacją o wysokiej efektywności szczepionki przeciwko COVID-19 na podstawie wstępnych danych z trzeciej fazy badań klinicznych.
- Najbardziej wzrosły kursy spółek najbardziej dotkniętych restrykcjami gospodarczymi, kosztem spółek technologicznych, które z kolei są największymi beneficjentami wzmożonego wykorzystania Internetu i komunikacji zdalnej w czasie pandemii.
- Wyraźne wzrosty odnotowano również na głównych rynkach europejskich - niemiecki DAX wzrósł o 4,8%, francuski CAC o 8,5%, a brytyjski FTSE100 o 6,9%.
- Wzrosty dominowały również na polskiej giełdzie. Szeroki indeks polskich spółek WIG wzrósł w zeszłym tygodniu o 3,4%. Najsłabszy okazał się indeks dużych spółek WIG20 (wzrost o 3,1%), a najlepszy indeks spółek małych SWIG80 (wzrost o 4,7%).
2.Rynki obligacji
- Informacja o szczepionce spowodowała przecenę na rynku obligacji rządowych na całym świecie.
- Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych najwyżej od czerwca tego roku.
- Kontynuacja spadku spreadów kredytowych polski – pięcioletni znajduje się na poziomie -22 punktów bazowych, co jest najniższym odczytem od 2001 roku.
3.Rynki surowcowe
- Niespodziewanie bardzo wysoka skuteczność szczepionki opracowywanej przez Pfizer i BioNTech, przełożyła się na znaczny wzrost cen surowców najmocniej dotkniętych spadkiem popytu w ostatnich kilku miesiącach.
- Silny wzrost cen ropy naftowej z poniedziałku i wtorku został mocno skorygowany w kolejnych dniach, zwłaszcza w piątek, ale i tak był to bardzo udany tydzień dla najważniejszego światowego surowca. Cena gatunku WTI powróciła powyżej 40 USD za baryłkę.
- Metale przemysłowe, takie jak miedź czy cynk, nadal pod widocznym pozytywnym wpływem niskiej podaży koncentratów, wzmocnione dodatkowo informacją o szczepionce. Rod z grupy platynowców po raz kolejny z nowym historycznym rekordem ceny (15000 USD/oz).
- Ta sama wiadomość przełożyła się na spadki cen metali szlachetnych, jednak złoto w drugiej części tygodnia skorygowało poniedziałkową przecenę kończąc tydzień blisko poziomu 1900 USD za uncję.
- Nadal bardzo dobrze radzą sobie zboża. Liderzy tego rynku czyli kukurydza i soja – z nowymi rocznymi maksymami.
4.Rynki walutowe
- Rynek walutowy ostatecznie bez większych zmian, mimo wahań w ciągu tygodnia. Złoty nieznacznie mocniejszy.
- Odnotowujemy też 10% umocnienie tureckiej liry, które nie zmienia jednak faktu, że jest to najsłabiej zachowująca się waluta europejska w tym roku.
- Kursy na koniec tygodnia: USDPLN - 3,788 złotego za dolara, EURUSD - 1,183 euro za dolara, EURPLN - 4,483 złotego za euro (13.11.2020, godz. 23:00).
Zespół Zarządzających PKO TFI
16.11.2020, godz. 11:30