Przepływ kapitału z akcji do obligacji i stabilne złoto - o tym między innymi piszą Zarządzający PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza inwestycyjnego.
Najważniejsze wydarzenia
- Główne spółki technologiczne (Microsoft, Amazon, Apple, Google/Alphabet i Facebook) opublikowały w zeszłym tygodniu pozytywne wyniki kwartalne. Wszystkie pobiły oczekiwania analityków giełdowych, wskazując wciąż na pozytywne trendy na globalnych rybkach smartfonów, PC, „chmury” oraz sprzedaży i reklamy online pomimo trwającej pandemii.
- W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną kolejne kraje europejskie ogłosiły mniej lub bardziej restrykcyjne „lockdowny”:
- W Wielkiej Brytanii, gdzie nowe zasady zaczną obowiązywać w czwartek, zamknięte zostaną m.in. puby, restauracje i siłownie (szkoły i uniwersytety zostaną wciąż otwarte). Dodatkowo, wprowadzono zakaz spotykania się z osobami z innych gospodarstw domowych (wyjątkiem mają być spotkania dwóch osób w zewnętrznych miejscach publicznych).
- Francja wprowadziła zakaz opuszczania miejsca zamieszkania poza kluczowymi potrzebami zarodowymi lub życiowymi oraz zamknęła lokale gastronomiczne (szkoły pozostają otwarte).
- Niemcy od poniedziałku zamkną lokale gastronomiczne oraz hotele (poza podróżami służbowymi).
- W Austrii od wtorku zamknięte będą lokale gastronomiczne oraz wprowadzony zakaz przemieszczani w godzinach 20:00 - 6:00. Ponadto, szkoły średnie oraz uniwersytety przejdą na nauczanie zdalne.
- Belgia wprowadza od poniedziałku zakaz zgromadzeń powyżej czterech osób oraz wydłuża okres wakacji dla uczniów do połowy listopada.
- Wskaźnik PMI dla strefy euro wskazał na poprawę sytuacji w przemyśle w październiku – 54,4 pkt (wobec 53,7 pkt. we wrześniu) oraz pogorszenie w usługach - spadek do 46,2 pkt. (wobec 48,0 pkt. we wrześniu).
- Wstępny odczyt wskazuje, że inflacja w Niemczech wyniosła w październiku -0,2% rdr (podobnie jak we wrześniu).
- Europejski Banki Centralny pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie, ale zapowiedział, że w grudniu może dojść do zwiększenia wsparcia dla gospodarki zmagającej się z drugą falą COVID-19. Może ono być szczególnie istotne wobec braku ratyfikacji tzw. funduszu odbudowy przez Parlament Europejski.
- Amerykański „bank centralny” (Fed) będzie natomiast obradował w środę i czwartek - oczekiwane są zapowiedzi kolejnych działań wspierających gospodarkę i konsumentów.
- Wstępny odczyt inflacji w Polsce wyniósł w październiku 3,0% rdr (wobec 3,2% rdr w sierpniu).
1. Rynki akcji
- Mimo dobrych wyników spółek technologicznych (powyżej) rynek amerykański zakończył tydzień spadkami. S&P500 cofnął się o 5,6%, a indeks spółek technologicznych Nasdaq spadł o 5,5%, niesione obawami o konsekwencje gospodarcze zamrażania kolejnych gospodarek. Wielu inwestorów mogło również wycofać się z rynku na czas wyborczych rozstrzygnięć w USA (3 listopada), gdzie sondaże dają przewagę J. Bidenowi, jednak historia pokazuje, że wynik może być inny. Dodatkową niepewność powodują równoległe wybory parlamentarne, gdzie kluczowe będzie obsadzenie Senatu i których wynik jest równie trudny do przewidzenia.
- Z obawy o skutki zamrażanie gospodarek spadały również główne indeksy europejskie (niemiecki DAX spadł o 8,6%, francuski CAC o 6,4%, a brytyjski FTSE100 o 4,8%) oraz polskie - szeroki indeks polskich spółek WIG spadł o 7,8%. Najsłabszy okazał się indeks średnich spółek mWIG40 (-8,7%), a najlepszy indeks małych spółek SWIG80 (-5,6%).
2. Rynki obligacji
- Amerykańskie obligacje skarbowe po mocnych wzrostach z początku tygodnia w wyniku globalnej awersji do ryzyka, w czwartek i piątek doczekały się fali wyprzedaży, co spowodowało, że zamknęły tydzień na niezmienionym poziomie.
- Spadki rentowności (wzrost cen) na polskim rynku długu. Rentowności zarówno obligacji pięcio- jak i dziesięcioletnich osiągnęły rekordowo niskie poziomy 0,35% oraz 1,12%.
- Kontynuowany jest trend zawężania się polskich assetów swap spredów - różnica pomiędzy rentownością obligacji pięcioletniej a stawką Interest Rate Swap wynosi -12 pb., co jest najniższym poziomem od września 2018 roku. Może być to interpretowane jako poprawa oceny wiarygodności kredytowej Polski.
3. Rynki surowcowe
- Dramatyczny wzrost liczby nowych przypadków Covid-19 na świecie, w szczególności w Europie sprowadził mocno w dół oczekiwania co do popytu na ropę naftową w nadchodzących miesiącach, a co za tym idzie także jej ceny. W ciągu tygodnia kursy amerykańskiego benchmarku WTI i europejskiego Brent spadły o około 10%. Dziś w godzinach porannych (poniedziałek, 8:30) kolejne spadki w granicach 3-4%.
- Ceny metali w skali tygodnia też niżej, ale nieznacznie. Złoto - 1880 USD/oz, miedź - 6700 USD/t.
- Zboża nadal relatywnie mocne, choć końcówka tygodnia znacznie gorsza od początku. We wtorek nowe roczne maksima cen kukurydzy i soi, jednak sumarycznie cały tydzień na minusie.
4. Rynki walutowe
- USD umacnia się w wyniku wzrostu awersji do ryzyka.
- Kursy na koniec tygodnia: USDPLN - 3,955 złotych za dolara, EURUSD - 1,164 dolara za euro, EURPLN - 4,606 złotego za euro (30.10.2020, godz. 23:00).
Zespół Zarządzających PKO TFI
02.11.2020, godz. 10:30