Bezprecedensowe wydarzenia na rynkach akcji i flauta na rynku obligacji i walut – o tym m.in. piszą Zarządzający funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego.
Najważniejsze wydarzenia
- Oczy całego świata inwestycyjnego zwrócone były na forum internetowe serwisu Reddit. Inwestorzy detaliczni porozumieli się i podjęli wspólne działanie, które zmusiło fundusze hedgingowe do zamykania krótkich pozycji na akcjach wielu spółek. Przełożyło się to na gigantyczne, kilkusetprocentowe wzrosty walorów, w przypadku których udział otwartych krótkich pozycji był wyjątkowo wysoki. Po werbalnych interwencjach ze strony SEC (odpowiednik polskiej Komisji Nadzoru Finansowego), niektórzy brokerzy zawiesili możliwość nabywania kontrowersyjnych akcji, co z kolei przełożyło się na ich błyskawiczne kilkudziesięcioprocentowe spadki.
- 7-dniowa średnia przyrostu nowych zachorowań na COVID-19 systematycznie obniża się od połowy stycznia.
- Wstępne badania potwierdzają, że szczepionka Novavax daje 89% skuteczności w przypadku mutacji koronawirusa odkrytej w Wielkiej Brytanii oraz 50% w przypadku mutacji odkrytej w RPA
- Szczepionka firmy Johnson & Johnson rozczarowuje skutecznością na poziomie 66%, która spada do 57% w przypadku mutacji wykrytej w RPA.
- PKB w Polsce w 2020 roku spadł realnie o 2,8%.
1. Rynki akcji
- Opisana w pierwszym punkcie powyżej sytuacja wywołała duży niepokój wśród ogółu inwestorów, co przełożyło się na spadki szerokich indeksów. Indeks S&P 500 zaliczył najgorszy tydzień od października zeszłego roku. Pod presją znalazły się wszystkie główne indeksy światowe - S&P500 -3,31% , Nasdaq -3,30% , DAX -3,18% , WIG20 -0,24%.
- Może to być efekt obaw o potencjalne nowe regulacje działań inwestorów indywidualnych, których udział w obrotach giełdowych w roku 2020 znaczenie wzrósł.
- Kolejnym skutkiem był wzrost indeksu zmienności VIX do poziomu najwyższego od października zeszłego roku.
2. Rynki obligacji
- Po pojawieniu się nieznacznej zmienności na początku i w połowie tygodnia, rentowności obligacji na rynkach bazowych (USA, Niemcy) zakończyły tydzień na kosmetycznie niższych poziomach.
- Spread kredytowy w przypadku polskich obligacji dziesięcioletnich najniższy od dwudziestu lat.
- Nieznaczne umocnienie obligacji zmiennokuponowych.
3. Rynki surowcowe
- Głównym wydarzeniem tygodnia była zmienność na rynku metali. Mieliśmy do czynienia przede wszystkim z silnymi wahaniami cen srebra, miedzi oraz metali z grupy platynowców. Zwracamy uwagę na nagły zwrot cen srebra, które w czwartek i piątek zyskało 10% oraz na ilość krótkich pozycji na tym rynku i na rynku jego największych producentów. W poniedziałek rano nadal bardzo mocne wzrosty – w sumie od środowego minimum cena podskoczyła o ponad 20% (stan na poniedziałek, godz. 9:30). Ruch ten przypisywany jest również skoordynowanym działaniom inwestorów indywidualnych.
- Zmiany cen głównych surowców w ciągu tygodnia: ropa naftowa Brent -0,7%, WTI -0,1%, złoto -0,6%, miedź -1,9%, srebro +5,7%.
- Zboża próbują zakończyć korektę. Nadal najsilniejszy jest rynek kukurydzy - w piątek kolejny szczyt w trendzie i nowe 7-letnie maksimum.
4. Rynki walutowe
- Na podstawowych rynkach walutowych bez większych zmian.
- Kursy na koniec tygodnia: USDPLN - 3,724 złotego za dolara, EURUSD - 1,214 dolarów za euro, EURPLN 4,52 złotego za euro (29.01.2021, godz. 23:00).
Zespół Zarządzających PKO TFI
01.02.2021, godz. 13:30