2022-05-23

Umocnienie złotego, poprawa nastrojów na rynku długu i kolejny słaby tydzień na amerykańskiej giełdzie - o tym m.in. piszą Zarządzający Funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego.

Najważniejsze wydarzenia:

Polska

  • Inflacja bazowa ciągle rośnie. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Narodowy Bank Polski w kwietniu inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii) wzrosła do 7,7% r/r z 6,9% r/r miesiąc wcześniej. Inflacja bez cen administrowanych (podlegających kontroli państwa) podskoczyła do 12,2% r/r wobec 10,6% r/r w marcu, a inflacja bez cen najbardziej zmiennych zwiększyła się do 9,3% r/r z 7,9% r/r miesiąc wcześniej. Wskaźniki inflacji bazowej pozwalają NBP określić w jakim stopniu inflacja jest trwała, a w jakim jest zależna od krótkotrwałych zmian cen.
  • Pensje rosną szybciej niż ceny. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w kwietniu o 14,1% r/r wobec 12,4% r/r miesiąc wcześniej, do niemal 6627 zł. Skala wzrostu płac pobiła rekordowe +12,8% z lutego 2008 roku. Wynagrodzenia nadal znajdują się powyżej dynamiki rosnącej inflacji wskazując na utrzymywanie się żądań płacowych. W ujęciu sektorowym najsilniej rosły płace w transporcie i gospodarce magazynowej (+24,3% r/r) oraz w rolnictwie (+19,2% r/r).

Europa

  • Gospodarka odczuje skutki wojny. Komisja Europejska zrewidowała w dół prognozy wzrostu gospodarczego dla Unii Europejskiej na 2022 r. do 2,7% z 4,0%, a na 2023 r. do 2,3% z 2,8% prognozowanych w lutym bieżącego roku. KE tłumaczy obniżenie prognoz wzrostami cen energii i surowców, a także zakłóceniami w łańcuchach dostaw w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz restrykcjami covidowymi w Chinach. Komisja Europejska spodziewa się w przyszłości dalszej poprawy na rynku pracy oraz spadku deficytów fiskalnych. W prognozie wzrostu PKB dla Polski KE zrewidowała swoje szacunki na 2022 r. do 3,7% z 5,5% wcześniej. W 2023 r. Komisja zakłada wzrost PKB na 3% w porównaniu do 4,2% w lutowej prognozie. Głównym powodem aktualizacji prognoz dla Polski jest inwazja Rosji na Ukrainę, co skutkowało załamaniem się handlu z Rosją i Ukrainą oraz wzrostem inflacji.

USA

  • Ochłodzenie nastrojów. Indeks koniunktury w przemyśle Philadelphia Fed index spadł w maju do 2,6 pkt wobec oczekiwanych 15 pkt i 17,6 pkt miesiąc wcześniej. To najniższy poziom aktywności od czasu recesji na początku 2020 roku. Z kolei wskaźnik nowojorskiego Fed również pokazał, że aktywność produkcyjna spadła, a odczyt koniunktury obniżył się o 36,2 punktów do -11,6 pkt w maju wobec oczekiwanych +17 pkt.

Rynki akcji

  • Strach nadal dominuje. W zeszłym tygodniu główne indeksy amerykańskich akcji kontynuowały spadki ze względu na obawy, że konsumenci ograniczają wydatki. W ostatni piątek indeks S&P 500 obniżył się przejściowo o ponad 20% w stosunku do swojego dotychczasowego maksimum. Do spadków przyczyniły się publikacje słabych wyników finansowych sieci detalicznych takich jak Target, Walmart i Home Depot. Ponadto szefowa oddziału Fed w Kansas Esther George stwierdziła, że potrzebne są wyższe stopy procentowe, aby obniżyć inflację, a decydenci nie koncentrują się na wpływie, jaki to wywiera na rynek akcji. Dodała również, że należy oczekiwać dalszego zacieśniania polityki Fed. Indeks S&P 500 zamknął się o 3,05% niżej, Nasdaq stracił 3,82%, a Dow Jones Industrial Average obniżył się o 2,9%. Dla S&P500 i Nasdaq-a był to już siódmy spadkowy tydzień z rzędu, a ósmy dla Dow Jones Industrial Average.
  • Słaby sentyment z USA przeniósł się na główne indeksy europejskie. Wyceny akcji w Europie obniżyły się z powodu obaw o spowolnienie koniunktury gospodarczej i szybszy wzrost stóp procentowych. Indeks STOXX Europe 600 zamknął się o 0,55% niżej, niemiecki DAX spadł o 0,33%, a francuski indeks CAC 40 stracił na wartości 1,22%. Brytyjski indeks FTSE 100 spadł o 0,24%.
  • Relatywna siła rodzimego rynku. Polska giełda zachowała się mocniej od głównych rynków światowych, co pozwoliło, aby indeks największych spółek WIG20 zyskał w skali tygodnia 0,96%. Indeks szerokiego rynku WIG zamknął się o +0,99% wyżej, a indeksy skupiające małe i średni spółki zanotowały zmiany o +0,75% (mWIG40) i +1,48% (sWIG80).

Rynki obligacji

  • Polski dług zaczyna przyciągać inwestorów. Rynki obligacji w Polsce kontynuowały w zeszłym tygodniu dobrą passę, a spadki rentowności ponownie przełożyły się na wzrost cen krajowych papierów skarbowych. Dochodowość polskich obligacji 2-letnich zmniejszyła się do 6,13% (spadek o 31 punktów bazowych). 10-letnie papiery skarbowe zakończyły tydzień z rentownością na poziomie 6,49% (spadek o 35 punktów bazowych). Według kontraktów FRA referencyjna stopa procentowa NBP może wzrosnąć do około 7% w ciągu kilku najbliższych miesięcy (z 5,25% obecnie).
  • Stabilizacja w USA. W zeszły wtorek prezes Fed J. Powell stwierdził podczas konferencji zorganizowanej przez Wall Street Journal, że powstrzymanie inflacji jest bezwarunkowo potrzebne. Dodał, że decydenci nie zawahają się podnieść stóp tak bardzo jak to będzie konieczne. Prezes Fed powtórzył nadzieję, że bank centralny może ograniczyć wysoką inflację bez wywołania znacznego wzrostu bezrobocia. Poprzedni tydzień przyniósł wzrosty cen obligacji w Stanach Zjednoczonych. Na koniec tygodnia dochodowość 10-letnich amerykańskich papierów rządowych spadła do 2,79% (-14 pb. w skali tygodnia), a rentowność 2-letniego długu obniżyła się do poziomu 2,58% (-1 pb. w skali tygodnia).
  • Równowaga sił w Europie. Rynek obligacji rządowych w Europie znajdował się z jednej strony pod wpływem narastających obaw o spowolnienie gospodarcze, a z drugiej jastrzębich sygnałów ze strony Europejskiego Banku Centralnego i oczekiwań na zbliżające się podwyżki stóp procentowych w strefie euro. Dochodowość 10-letnich niemieckich obligacji rządowych pozostała praktycznie bez zmian na poziomie 0,94%, a dla papierów francuskich zwiększyła się do 1,47% (+1 pb.).

Rynki surowcowe

  • Odreagowanie po wcześniejszych spadkach. W ubiegłym tygodniu notowania kontraktów terminowych wzrosły na rynku miedzi o 2,4%, a aluminium i cynku o 4%. Ceny metali szlachetnych również zyskiwały w skali poprzedniego tygodnia – złoto zwiększyło wartość o 1,87% do 1842$ za uncję, a srebro o 3,2% do 21,67$ za uncję. Notowania ropy naftowej Brent wzrosły o 1,2% do 112,55$ za baryłkę, a ropy WTI lekko spadły o 0,19% do 110,28$ za baryłkę.

Rynki walutowe

  • Spore umocnienie złotego. Na rynku walutowym obserwowaliśmy w zeszłym tygodniu wahania kursu EURPLN w przedziale od 4,62 do 4,68. W zeszły piątek EURPLN ukształtował się na poziomie 4,63 złotego za euro (spadek tygodniowy 1,4%). Kurs USDPLN spadł w tym samym okresie o 2,85% do 4,38 złotego za dolara. Wartość euro w relacji do amerykańskiego dolara wzrosła za zeszły tydzień o 1,5% i zakończyła notowania na poziomie 1,06 EURUSD.

Zespół PKO TFI
23.05.2022, godz. 16:00