O kolejnych programach wspierania gospodarek i rynków oraz zachowaniu poszczególnych klas aktywów piszą Zarządzający Funduszami PKO TFI.
Kolejny dzień pozytywnych informacji z danych epidemiologicznych - stabilizacja lub spadek dynamiki nowych zachorowań w państwach europejskich. Nawet Stany Zjednoczone Ameryki od dwóch dni pokazują mniejszy przyrost liczby zakażonych osób po rekordowej pod tym względem sobocie. Pamiętajmy, że do USA wirus dotarł najpóźniej, dlatego okres szybkiego przyrostu zakażonych kraj ten ma jeszcze przed sobą.
Premier Japonii Shinzo Abe deklaruje rekordowy program wsparcia gospodarki w wysokości biliona dolarów, co stanowi 20% PKB Japonii i jest dwukrotnie wyższym pakietem niż ten uruchomiony podczas kryzysu finansowego w 2009 roku.
Niemiecki minister spraw wewnętrznych opowiada się za możliwie najszybszym znoszeniem restrykcji wprowadzonych w związku z epidemią. Otwarcie szkół, galerii handlowych czy restauracji chce uzależniać przede wszystkim od spadku wskaźnika zakażeń poniżej 1, co oznacza że jedna zainfekowana osoba zaraża średnio mniej niż jedną kolejną osobę.
Bieżące odczyty aktywności gospodarczej zgodnie z oczekiwaniami pozostają na recesyjnych poziomach. Globalny ruch lotniczy spada 72% w ujęciu tygodniowym. Europejskie fabryki Forda pozostaną zamknięte przynajmniej do 4 maja.
Dalsze wsparcie ze strony banków centralnych – Fed uruchamia nowy program dedykowany małym i średnim przedsiębiorstwom, nowojorski oddział Rezerwy Federalnej planuje zakup obligacji korporacyjnych już od następnego wtorku.
1) Rynki akcyjne
Silne wzrosty na akcjach na całym świecie. Dobry sentyment wspierany przez poprawiające się dane epidemiologiczne, nadzieję na stopniowe znoszenie restrykcji w gospodarkach europejskich oraz pozytywne informacje w kwestii szczepionki na koronawirusa, która weszła już w fazę testowania na ludziach.
Wzrosty wspierane są również przez zamykanie krótkich pozycji przez część funduszy algorytmicznych.
2) Rynki obligacji
Rynki obligacji stabilizują się i zmienność wyraźnie spadła. Na środę zaplanowane jest posiedzenie RPP, które będzie szczególnie ważne z punktu widzenia lokalnego rynku długu. Aktualnie rynek stopy procentowej wycenia cięcia stóp procentowych w perspektywie roku do poziomu około 0%, dlatego inwestorzy będą szukać w komunikacie po posiedzeniu wskazówek czy tak agresywne oczekiwania są uzasadnione. Dalszej poprawie powinien sprzyjać skup obligacji przez NBP oraz normalizacja oczekiwań odnośnie dalszych obniżek stóp procentowych. Stabilizuje się również ryzyko kredytowe obligacji zagranicznych.
3) Rynki surowcowe
Optymizm widoczny na aktywach ryzyka przekłada się także na wzrosty na metalach przemysłowych, w tym przede wszystkim na miedzi.
Stabilna sytuacja na cenie ropy w oczekiwaniu na decyzje o zmniejszeniu produkcji przez kraje będące dużymi eksporterami tego surowca.
4) Rynki walutowe
Spadająca zmienność na globalnym rynku walutowym, lekkie wzrosty na parze EURUSD (lekkie osłabienie USD) i odwilż na rynkach aktywów ryzykownych pomaga walutom gospodarek wschodzących.
Zespół Zarządzających PKO TFI