Utrzymujący się trend odżywania spółek cyklicznych i słabsze zachowanie spółek technologicznych – o tym m.in. piszą Zarządzający funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego.
Najważniejsze wydarzenia
- 25.03.2021 rząd ogłosił nowe obostrzenia w związku z pandemią. Są to m.in. zamknięcie żłobków i przedszkoli, ograniczenie działalności obiektów sportowych do sportu zawodowego, zamknięcie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych oraz zamknięcie wielkopowierzchniowych sklepów meblowych i budowlanych.
- Wysoki odczyt PMI w przetwórstwie dla strefy euro – wskaźnik wzrósł w marcu aż do 62,4 pkt. (wobec oczekiwań ekonomistów na poziomie 57,6 oraz odczytu 57,9 w lutym). PMI w sektorze usług – wzrost do 48,8 pkt. (wobec oczekiwań 46,0 oraz odczytu 45,7 miesiąc wcześniej). Wskazuje to na poprawę gospodarczą w strefie euro.
- Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA spadła do 684 tys. (wobec oczekiwań ekonomistów na poziomie 730 tys. oraz odczytu 781 tys. danych z poprzedniego tygodnia (najniższy odczyt od roku), co wskazuje na poprawę na amerykańskim rynku pracy.
Rynki akcji
- Szeroki indeks spółek amerykańskich S&P 500 wzrósł w zeszłym tygodniu o 1,6%, podczas gdy indeks spółek technologicznych Nasdaq spadł o 0,6%.
- Na głównych rynkach europejskich niemiecki DAX oraz brytyjski FTSE100 wzrosły odpowiednio o 0,9% i 0,6%, a francuski CAC pozostał na praktycznie niezmienionym poziomie (-0,03%).
- Szeroki indeks polskich spółek WIG pozostał na poziomie zbliżonym do zeszłego tygodnia (-0,1%). Najsłabiej zachowywał się indeks dużych spółek WIG20 (spadek o 0,5%). Indeks spółek średniej wielkości mWIG40 oraz indeks małych spółek sWIG80 wzrosły odpowiednio o 0,9% i 0,2%.
Rynki obligacji
- Rentowności obligacji zarówno na rynkach bazowych jak i w Polsce na nieznacznie niższych poziomach.
- Duży popyt na obligacje na aukcji Ministerstwa Finansów - sprzedano obligacje za 6 mld zł przy popycie 12 mld zł po cenach wyższych niż na rynku wtórnym.
- W efekcie utrzymującego się dużego popytu na polskie obligacje skarbowe, ich rentowności pozostają niższe niż stawki na rynku stopy procentowej.
Rynki surowcowe
- Utrzymuje się bardzo dużą zmienność na rynku ropy. Przewidywane problemy z dostawami ropy w wyniku utknięcia kontenerowca MV Ever Given w Kanale Sueskim powodowały próby silnych odbić na tym rynku, jednak kontrataki podaży były równie mocne. W sumie pomimo ww. wydarzenia tydzień dla ropy na lekkim minusie, co po silnych spadkach z zeszłego tygodnia każe zachować ostrożność.
- Metale przemysłowe też z dużą zmiennością, zwłaszcza miedź. Ceny palladu i uranu, które mocno rosły w tygodniu poprzednim z uwagi na problemy produkcyjne u głównych światowych producentów (Rosja i Kazachstan), nadal rosną, choć już bez dwucyfrowej dynamiki.
- Na rynku metali szlachetnych spokojnie, wyraźnie przestają im ciążyć rosnące w poprzednich tygodniach rentowności amerykańskich obligacji o długim terminie wykupu.
- Zmiany cen głównych surowców w ciągu tygodnia ropa naftowa WTI -0,8%, złoto -0,5%, miedź -1%.
- Zboża z niższymi cenami w stosunku do zeszłego tygodnia. Najwięcej straciła ponownie pszenica (-2%).
Rynki walutowe
- Kolejny tydzień umacniania się amerykańskiego dolara. Złoty nadal pod presją.
- Kursy na koniec tygodnia: USDPLN 3,936 złotego za dolara, EURUSD 1,179 dolara za euro, EURPLN 4,641 złotego za euro (26.03.2021, godz. 23:00).
Zespół Zarządzających PKO TFI
29.03.2021, godz. 11:45