2021-11-02

Nowe szczyty na rynkach akcji w USA i nadchodzące bardzo ważne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej - o tym m.in. piszą Zarządzający funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego.

Najważniejsze wydarzenia

Polska: Najważniejszym wydarzeniem minionego tygodnia był wstępny odczyt inflacji za październik. Po raz kolejny odczyt okazał się zaskakująco wysoki i wyniósł 6,8% r/r wobec 5,9% r/r we wrześniu. W świetle odczytów inflacji przekraczających oczekiwania rynkowe comiesięcznie, szczególnie ważne będzie posiedzenie najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w środę 3 listopada. Członkowie RPP będą mieli możliwość zapoznać się już z nowym raportem o inflacji i najświeższymi prognozami, które być może skłonią RPP do kolejnych podwyżek stóp procentowych.

Poza danymi o inflacji poznaliśmy również stopę bezrobocia rejestrowanego we wrześniu, która spadła do 5,6% z 5,8% w sierpniu.

Europa: W minionym tygodniu posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego nie przyniosło niespodzianek. Nie zmieniła się zarówno wysokość stóp procentowych oraz skala skupu aktywów w ramach Asset Purchase Programmes na poziomie 20 mld EUR miesięcznie. Utrzymana została również wcześniejsza zapowiedź zmniejszenia skupu aktywów w ramach PEPP w IV kwartale. W trakcie konferencji prasowej Christine Lagarde podkreśliła, że okres wzrostu inflacji potrwa dłużej niż pierwotnie zakładano, co nie zmienia faktu, że presja inflacyjna nieco osłabnie w kolejnym roku. Wskazała również, że pomimo oczekiwań rynkowych dotyczących podwyżek stóp procentowych, w najbliższej przyszłości nie zostaną spełnione warunki gospodarcze, które pozwalałyby na rozpoczęcie cyklu podwyżek.

USA: Miniony tydzień i kończący się jednocześnie październik okazały się pozytywnym zaskoczeniem na rynkach giełdowych. Po blisko 5-procentowej korekcie we wrześniu, w październiku rynki odrobiły straty, a indeks S&P 500 osiągnął imponujące prawie 7% wzrostu w skali miesiąca i ponad 1% tylko w zeszłym tygodniu. Wzrosty objęły zarówno sektory value jak i growth, a wzrostom akcji nie przeszkadzały nawet rosnące rentowności obligacji skarbowych i słabsze od oczekiwań wyniki znanych firm technologicznych, takich jak Amazon i Apple. Również zmienność w październiku była umiarkowana - indeks VIX (miara zmienności rynku) spadł do około 17 pkt., dodatkowo umacniając optymistyczne nastroje na rynkach.

Opublikowane dane dotyczące PKB w trzecim kwartale wskazują jednak na słabnące perspektywy dalszego szybkiego rozwoju gospodarki. Amerykański PKB wzrósł o 2,0% k/k (wartość skorygowana sezonowo i zannualizowana), po wzroście o 6,7% k/k drugim kwartale, co stanowiło odczyt o 0,6 pp. niższy od oczekiwań. Główną przyczyną spowolnienia wzrostu gospodarczego była zmniejszona konsumpcja, na której spadek składały się zakończenie bezpośredniego wsparcia pandemicznego konsumentów oraz obniżone nastroje gospodarstw domowych, między innymi w wyniku rosnących oczekiwań inflacyjnych.

W poniedziałek, który był dniem wolnym w Polsce, amerykańskie giełdy rozpoczęły listopad ustanawiając kolejne rekordowe poziomy. Opublikowany w tym dniu kluczowy wskaźnik aktywności produkcyjnej w USA przekroczył oczekiwania na październik – w swoim comiesięcznym raporcie ISM podał, że przemysłowy PMI wyniósł 60,8 (oczekiwano 60,5, odczyt powyżej 50 wskazuje na wzrost sektora przemysłowego), co stanowiło kolejny wzrost z rzędu powyżej oczekiwań. Odczyt ten świadczy o utrzymującym się wysokim popycie, jednak przedsiębiorstwa wskazują na nieustannie pojawiające się problemy logistyczne, wąskie gardła podażowe oraz fakt, że coraz wyższe ceny ograniczają nowy popyt.

1. Rynki akcji

Większość głównych indeksów odnotowała wzrosty i osiągnęła nowe maksima. Wyniki spółek z amerykańskiej giełdy za trzeci kwartał przewyższają jak dotąd oczekiwania, pomimo rozczarowania spowodowanego gorszymi od konsensusu zysków niektórych gigantów technologicznych, w tym Amazon i Apple. Słabsze zyski tych spółek w dużej mierze spowodowane były wąskimi gardłami w łańcuchach dostaw i brakami siły roboczej. Biorąc pod uwagę wszystkie spółki, które opublikowały już wyniki (stan na koniec minionego tygodnia), dominują pozytywne zaskoczenia. Przy około 56% spółek z indeksu S&P 500, które upubliczniły dane finansowe za III kwartał, 82% zaraportowało zyski na akcję wyższe od oczekiwań. Ta korekta wyników w górę w dużym stopniu wsparła pozytywny ton rynku, dzięki czemu indeks S&P 500 zyskał w minionym tygodniu 1,33%, Dow Jones wzrósł o 0,40%, natomiast NASDAQ zakończył tydzień z 2,7-procentowym wzrostem.

Na rynkach europejskich w minionym tygodniu również zielono. Niemiecki DAX wzrósł o 0,94%, francuski CAC40 zakończył tydzień wynikiem +1,44% natomiast hiszpański IBEX +1,70%.

Polska giełda bez spektakularnych zmian w ubiegłym tygodniu. Indeks szerokiego rynku WIG zamknął tydzień z wynikiem -0,02%. Największe spółki z indeksu WIG20 spadły o -0,50%, jednak jedynymi przedsiębiorstwami, które ciągnęły indeks w górę były banki, PZU i LPP, pozostałe firmy zakończyły tydzień na minusach, z czego największy, około 10-procentowy spadek zanotowało Allegro. Indeks mWIG40 zanotował wzrost o 1,54%, a najmniejsze spółki z indeksu sWIG80 zakończyły tydzień z wynikiem -0,46%.

2. Rynki obligacji

Sygnały spowolnienia wzrostu gospodarczego w USA, w tym niższy od oczekiwań odczyt danych dotyczących PKB, przyczyniły się do spadku średnio- i długoterminowych rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. Rentowność 30-latki na koniec tygodnia spadła nieco poniżej 2% i osiągnęła poziom 1,938% (spadek o 13,3 punktu bazowego w porównaniu do poprzedniego tygodnia), natomiast obligacje 10-letnie zakończyły tydzień z rentownością 1,561% (spadek o 7,5 pb). Polskie obligacje skarbowe odnotowały dalsze tygodniowe wzrosty rentowności, głównie na krótkim końcu krzywej, wynikające z wyższego odczytu inflacji. Papiery roczne zanotowały wzrost o 18 bp, pięcioletnie o 10 bp, natomiast dziesięciolatki o 5 bp. Jednocześnie kontrakty FRA (Forward Rate Agreement) wskazujące oczekiwania dotyczące wysokości przyszłych rynkowych stóp procentowych, wyceniają kolejne podwyżki. Dla przykładu trzymiesięczna stopa procentowa dla depozytów zaczynających się za pół roku wynosi obecnie ok. 2,4% p.a. (dla porównania, stawka WIBOR3M wynosi 0,74% p.a.), natomiast jeszcze miesiąc temu wynosiła ok. 0,9% p.a.

3. Rynki surowcowe

W minionym tygodniu ceny ropy spadły nieznacznie z wieloletnich maksimów. Cena kontraktów na ropę naftowa WTI spadła w ciągu tygodnia o 0,23%, natomiast ropy Brent o 2,12%. Metale na delikatnych minusach: miedź ukończyła tydzień z wynikiem -0,37%, cynk -1,13%. Cena złota spadła o 0,69%, natomiast srebro o 2,05%.

Nadchodzący tydzień będzie bardzo ważny dla surowców energetycznych w związku z rozpoczętym w niedzielę szczytem klimatycznym COP26 w Glasgow oraz comiesięcznym spotkaniem OPEC+ w czwartek. Zapowiedzi dotyczące zmniejszenia roli paliw kopalnych, które mogą pojawić się na COP26, będą miały wpływ na długoterminowe prognozy zapotrzebowania na energię i jej przyszłe ceny.

4. Rynki walutowe

Kursy na koniec tygodnia: EURUSD 1,16 dolara za euro (-0,72%), USDPLN 3,99 złotego za dolara (+1,01%), EURPLN 4,61 złotego za euro (+0,28%).

Zespół Zarządzających PKO TFI
02.11.2021, godz. 14:40