O przywracaniu mocy produkcyjnych w Chinach, ich spadku w Europie i USA oraz o bieżącym zachowaniu poszczególnych klas aktywów piszą Zarządzający Funduszami PKO TFI.
Przyrost nowych zachorowań na koronawirusa utrzymuje się na podobnym poziomie jak w weekend.
W dalszym ciągu widać ogromną różnicę w informacjach napływających ze spółek w Azji oraz Europie i USA. Toyota, która uruchomiła już wszystkie fabryki w Chinach, poinformowała o przedłużeniu zamknięcia fabryk na Starym Kontynencie przynajmniej do 20 kwietnia. Także spółka Renault ogłosiła wstrzymanie produkcji w fabrykach, które znajdują się poza Chinami i Koreą Południową. Volkswagen otworzył 22 z 24 fabryk w Chinach, 95% dealerów funkcjonuje normalnie. Koncern technologiczny Voestalpine produkujący produkty stalowe poinformował, że wykorzystanie mocy produkcyjnych w Europie w kwietniu wynosić będzie 70%.
W tym samym czasie w Chinach, po trzech tygodniach przestoju, wykorzystanie mocy wróciło obecnie do prawie pełnego poziomu. Koncern Johnson & Johnson ogłosił, że szczepionka na koronawirusa może trafić do sprzedaży na początku przyszłego roku.
1) Rynki akcji
Stabilizacja liczby nowych zachorowań oraz globalna stymulacja monetarna i fiskalna poprawiły nastroje na rynkach akcji. Indeks WIG20 rośnie m.in. dzięki pozytywnemu dla PGNiG końcowemu wyrokowi Trybunału Arbitrażowego w sporze z Gazpromem. Negatywną informacją jest zadeklarowanie przez blisko 50 amerykańskich koncernów wstrzymania skupu akcji własnych, którego wartość szacowana była na 190 mld USD.
2) Rynek obligacji
Programy skupu aktywów przez banki centralne powodują spadek premii kredytowej i premii za płynność, co jest czynnikiem wspierającym ceny obligacji.
3) Rynki surowcowe
Kilkuprocentowe odbicie na rynku ropy po informacji o powrocie Rosji do stołu negocjacyjnego. Administracja prezydenta Trumpa wyraża zaniepokojenie zbyt niskimi cenami ropy uderzającymi w krajowy przemysł łupkowy.
4) Rynki walutowe
EURUSD kontynuuje spadki zapoczątkowane na pierwszej sesji tygodnia. Ostatni dzień kwartału oznacza rebalancing, czyli przywracanie alokacji portfeli do proporcji modelowych przez podmioty zarządzające aktywami, także na rynku walutowym. We wtorek obserwujemy również stabilizację większości walut rynków wschodzących.
Zespół Zarządzających PKO TFI