2022-05-30

Przerwana zła passa akcji amerykańskich, kontynuacja umocnienia złotego i wzrosty cen ropy naftowej - o tym m.in. piszą Zarządzający Funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego.

Najważniejsze wydarzenia:

Polska

  • Konsumenci w kiepskich nastrojach. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny, w maju nastąpiło pogorszenie zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do odczytu kwietniowego. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł w maju -38,4, co oznacza spadek z -37,2 miesiąc wcześniej. Spośród składowych wskaźnika najbardziej pogorszyły się oceny obecnej oraz przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju. Poprawiły się natomiast oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego oraz obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów. Obecna wartość wskaźnika BWUK jest niższa o 23,8 p. proc. w porównaniu do odczytu sprzed roku. Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, ukształtował się w maju na poziomie -27,9 wobec -27 w odczycie kwietniowym. Na spadek wartości wskaźnika w największym stopniu wpłynęły oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju, możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy oraz oceny przyszłego poziomu bezrobocia. Wyższą wartość niż przed miesiącem odnotowano jedynie dla oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego. W porównaniu do maja zeszłego roku wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej osiągnął wartość o 19,0 p. proc. niższą. Obydwa wyżej wymienione wskaźniki mogą przyjmować wartości od –100 do +100. Wartość dodatnia oznacza przewagę liczebną konsumentów nastawionych optymistycznie nad konsumentami nastawionymi pesymistycznie, natomiast wartość ujemna oznacza przewagę liczebną konsumentów nastawionych pesymistycznie nad konsumentami nastawionymi optymistycznie.

Europa

  • Perspektywy gospodarcze nieco mniej optymistyczne, ale nadal dobre. Zbiorczy indeks PMI dla strefy euro obniżył się w maju do 54,9 pkt z 55,8 pkt miesiąc wcześniej. Wskaźnik dla przemysłu spadł do 54,4 pkt z 55,5 pkt miesiąc wcześniej, a wskaźnik dla sektora usługowego zmalał do 56,3 pkt z 57,7 pkt w kwietniu. Pomimo spadku indeksów odczyty na poziomach powyżej 50 pkt wskazują na kontynuację wzrostu gospodarczego. Opublikowane dane pokazały również silne wzrosty zatrudnienia, a także wzrosty cen czynników produkcji oraz cen dóbr i usług finalnych. Przedsiębiorstwom udaje się sprawnie przerzucać szybko rosnące koszty na oferowane ceny. Do obniżenia odczytów indeksów przyczyniły się ograniczenia podażowe, zakłócenia łańcuchów dostaw i zbliżone do rekordów czasy dostaw. Za zaburzenia podażowe odpowiadają w istotnym stopniu restrykcje covidowe w Chinach oraz rosyjska inwazja na Ukrainę.

USA

  • Fed potwierdza obrany kurs. Opublikowane w zeszłym tygodniu sprawozdanie z majowego posiedzenia amerykańskiego FOMC pokazało, że członkowie Fed gotowi są na podwyżki stóp procentowych o 50 punktów bazowych na dwóch kolejnych posiedzeniach. Ponadto Komitet Otwartego Rynku stwierdził, że może być zmuszony do zwiększenia stóp procentowych powyżej neutralnego poziomu w zależności od tego, jak wyglądać będą perspektywy dla gospodarki i bilans ryzyka. Protokół wskazuje, że członkowie FOMC mają nadzieję, że będą w stanie obniżyć inflację. Jednocześnie wyrazili zaniepokojenie zagrożeniami dla stabilności finansowej.

Rynki akcji

  • Zła passa na Wall Street w końcu przerwana. Główne indeksy na amerykańskie akcje silnie zyskały w zeszłym tygodniu, przerywając serię siedmiu kolejnych tygodniowych spadków na Nasdaq i S&P500. Akcje rosły wraz ze wzrostem zaufania, że wzrost inflacji w Stanach Zjednoczonych może ulegać zahamowaniu. Ponadto fundusze amerykańskich akcji odnotowały w skali ostatniego tygodnia pierwsze od dłuższego czasu dodatnie saldo napływów w wysokości niemal 5 mld dolarów. Odbudowie skłonności do ryzyka pomogły również dobre prognozy wyników firmy z branży sprzedaży detalicznej Macy`s, które wskazują, że mimo wysokiej inflacji, popyt konsumentów jest nadal wysoki. Indeks S&P 500 zamknął się o 6,58% wyżej, Nasdaq zyskał 6,84%, a Dow Jones Industrial Average wzrósł o 6,24%.
  • Bardzo dobry sentyment z USA przeniósł się na główne indeksy europejskie. Indeks STOXX Europe 600 zamknął się w piątek o 2,98% wyżej niż tydzień temu, niemiecki DAX wzrósł o 3,44%, a francuski indeks CAC 40 zyskał na wartości 3,67%. Brytyjski indeks FTSE 100 wzrósł o 2,65%.
  • Polska giełda kontynuowała wzrosty z poprzedniego tygodnia. Indeks największych spółek WIG20 zyskał 1,57%. Indeks szerokiego rynku WIG zamknął się o 1,66% wyżej, a indeksy skupiające małe i średnie spółki zanotowały zmiany o +1,54% (mWIG40) oraz +0,36% (sWIG80).

Rynki obligacji

  • Inflacja w Polsce ciągle niewiadomą. Obawy o utrzymującą się wysoką inflację w Polsce przyczyniły się do wzrostu rentowności obligacji skarbowych. Dochodowość polskich obligacji 2-letnich zwiększyła się w zeszłym tygodniu do 6,40% (wzrost o 27 punktów bazowych). 10-letnie papiery skarbowe zakończyły tydzień z rentownością na poziomie 6,67% (wzrost o 18 punktów bazowych). Według kontraktów FRA referencyjna stopa procentowa NBP może wzrosnąć do około 7,50% w ciągu kilku najbliższych miesięcy (z 5,25% obecnie).
  • Amerykański dług nieco zyskał. Zeszły tydzień przyniósł umocnienie cen obligacji w Stanach Zjednoczonych. Rynek reagował na oznaki spowolnienia wzrostu w gospodarce, które mogłyby doprowadzić w przyszłości do wolniejszego tempa podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Na koniec tygodnia dochodowość 10-letnich amerykańskich papierów rządowych spadła do 2,74% (-5 pb. w skali tygodnia), a rentowność 2-letniego długu obniżyła się do poziomu 2,48% (-10 pb. w skali tygodnia).
  • Kosmetyczne zmiany w Europie. Rynek obligacji rządowych w Europie reagował na komentarze szefowej Europejskiego Banku Centralnego Ch. Lagarde, która zasugerowała możliwość dodatnich stóp procentowych EBC do końca roku. Dochodowość niemieckich 10-letnich obligacji rządowych zakończyła tydzień na poziomie 0,96% (+2 pb.), a dla obligacji francuskich zwiększyła się do 1,48% (+1 pb.).

Rynki surowcowe

  • Kontynuacja wzrostów. Zeszły tydzień przyniósł ponowne umocnienie cen na większości głównych rynków surowcowych. Rynek ropy naftowej pozostawał pod wpływem możliwych sankcji Unii Europejskiej na import surowca z Rosji, co zwiększa perspektywę istotnego ograniczenia dostaw. Notowania ropy naftowej Brent wzrosły o 5,06% do 115,56$ za baryłkę, a ropy WTI o 4,34% do 115,07$ za baryłkę. Ceny metali szlachetnych zyskiwały w ciągu poprzedniego tygodnia – złoto zwiększyło wartość o 0,48% do 1853$ za uncję, a srebro o 1,95% do 22,10$ za uncję. Notowania kontraktów terminowych wzrosły także na rynku miedzi o 0,74% oraz cynku o 3,68%, natomiast na rynku aluminium spadły o 2,53%.

Rynki walutowe

  • Złoty nadal silny. Na rynku walutowym obserwowaliśmy w zeszłym tygodniu wahania kursu EURPLN w przedziale od 4,56 do 4,63. W zeszły piątek EURPLN ukształtował się na poziomie 4,57 złotego za euro (spadek tygodniowy o 1,16%). Kurs USDPLN spadł w tym samym okresie o 2,78% do 4,26 złotego za dolara. Polskiej walucie sprzyjały napływające sygnały o zbliżającej się pozytywnej opinii Komisji Europejskiej dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Wartość euro w relacji do amerykańskiego dolara wzrosła za zeszły tydzień o 1,67% i zakończyła notowania na poziomie 1,07 EURUSD. Europejskiej walucie sprzyjało wzmocnienie oczekiwań na nadchodzącą normalizacją polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego, w tym wyjście z ujemnych stóp procentowych do końca roku.

 Zespół PKO TFI
30.05.2022, godz. 15:30