2021-10-18

Dobre nastroje na rynkach akcji i rozchwiane rynki obligacji, zwłaszcza w Polsce - o tym m.in. piszą Zarządzający funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego.

Najważniejsze wydarzenia

Polska: Ostateczny odczyt inflacji we wrześniu okazał się wyższy (5,9%) od wcześniej opublikowanego „szybkiego odczytu” (5,8%). Ekonomiści szacują, ze pomimo niedawnego podniesienia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej o 40 punktów bazowych, inflacja będzie dalej rosnąć, a powtarzające się, zaskakująco wyższe odczyty mogą skłonić RPP do kolejnych przyspieszonych decyzji o podniesieniu stóp procentowych. Najmocniej na oczekiwane podwyżki stóp oraz wysoką inflację reaguje rynek długu. Maksymalna rentowność polskich 10-letnich obligacji skarbowych w ubiegłym tygodniu wynosiła już nawet blisko 2,75%, czyli doszła do poziomów notowanych ostatnio na wiele miesięcy przed pandemią, w czerwcu 2019 roku. Z perspektywy cen obligacji oznacza to znaczny spadek, np. notowania 10-letniej obligacji skarbowej (DS0432) spadły od początku września o 7%.

Poznaliśmy również dane dotyczące bilansu handlowego. Sierpień był czwartym z rzędu miesiącem z deficytem na rachunku bieżącym, który tym razem wyniósł 1,7 mld euro. Według NBP za wzrost importu odpowiadają głównie rosnące ceny paliw i surowców, z kolei eksport ucierpiał wskutek problemów z dostawami półprzewodników, które zakłócały eksport części samochodowych.

Europa: Indeks ZEW w Niemczech odzwierciedlający nastroje w gospodarce obniżył się w październiku do 22,3 pkt. z 26,5 pkt. we wrześniu, w wyniku negatywnego wpływu wąskich gardeł podażowych na niemiecką gospodarkę. Korekcie uległa również ocena aktualnej sytuacji, w przypadku której nastąpił spadek z 31,9 pkt. do 21,6 pkt. Dane wskazują na wiele czynników ograniczających ożywienie gospodarcze, w tym większość o charakterze podażowym i będących obecnie problemem globalnym. Oznacza to, że presja inflacyjna w Niemczech może pozostać na dłużej.

USA: Po wrześniowym pesymizmie panującym na rynkach, który spowodował pierwszą tak dużą, bo blisko 5-procentową miesięczną korektę indeksu S&P500 w tym roku, giełda odzyskała w zeszłym tygodniu równowagę, pobudzona przez dobry początek sezonu wyników spółek w USA.

W ubiegłym tygodniu opublikowane zostały również dane makroekonomiczne, przede wszystkim dotyczące inflacji CPI we wrześniu, która wzrosła do 5,4% r/r z 5,3% r/r w sierpniu, nieznacznie wyżej od rynkowych oczekiwań wynoszących 5,3%. Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniosła 4,0% r/r, podobnie jak miesiąc wcześniej. W opublikowanym w środę raporcie po posiedzeniu Rezerwy Federalnej pojawiły się zapiski potwierdzające, że Fed stanowczo deklaruje poparcie dla rozpoczęcia taperingu (ograniczania programu skupu aktywów) jeszcze w tym roku, niemniej jednak członkowie komitetu dyskutują na temat charakteru inflacji. Z jednej strony  pojawiają się wciąż głosy, że podwyższona inflacja jest przejściowa, z drugiej natomiast, że ma ona charakter strukturalny. Fed wskazał, że jeśli inflacja i ożywienie gospodarcze nie stracą dotychczasowego tempa, to tapering powinien zakończyć się do połowy roku 2022.

Poza danymi o inflacji poznaliśmy również wrześniowy raport o sprzedaży detalicznej, który wykazał wzrost o 0,7% we wrześniu m/m, oczekiwano -0,2%, po wzroście o 0,9% w poprzednim miesiącu. Co więcej, spadła liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w zeszłym tygodniu do 293 tys., co stanowi pierwszy odczyt poniżej 300 tys. od marca 2020 r., co może zapowiadać poprawę sytuacji na tamtejszym rynku pracy.

1. Rynki akcji

Ubiegły tydzień minął pod znakiem wzrostów na rynkach akcji, wspierany rozpoczętym sezonem publikacji wyników finansowych spółek. Wyższe niż oczekiwano kwartalne zyski zostały osiągnięte przez duże banki, tj. Morgan Stanley, Bank of America czy Citigroup. Indeks S&P 500 wzrósł w ciągu tygodnia o 1,82%, Dow Jones zyskał 1,58%, natomiast NASDAQ zakończył tydzień z 2,18-procentowym wzrostem. Wzrosty odnotowaliśmy również na rynkach europejskich. Niemiecki DAX wzrósł o 2,51%, francuski CAC40 zakończył tydzień wynikiem +2,55% natomiast hiszpański IBEX +0,47%.

Na rodzimym rynku kolejny wzrostowy tydzień - WIG zyskał 1,52%. Indeks największych spółek WIG20 wzrósł o 1,78% w wyniku wzrostu wartości spółki odzieżowej LPP oraz spółek z branż wydobywczej i energetycznej. Spółki z indeksu mWIG40 zanotowały wzrost o 1,44%, jedynie najmniejsze spółki z indeksu sWIG80 delikatnie poniżej zera z wynikiem -0,26%.

2. Rynki obligacji

Na rynku obligacji w Stanach Zjednoczonych rentowności 10-letnich papierów wzrosły nawet powyżej 1,6% w zeszłym tygodniu, osiągając najwyższy poziom od czerwca, wspierane przez odczyt wrześniowego CPI, który pokazał, że inflacja nadal rośnie. Wzrost inflacji wynika nie tylko ze wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, ale przyczyniają się do niego także realizowane wciąż na szeroką skalę programy rządowe. W zeszłym tygodniu uchwalono podniesienie świadczeń socjalnych dla 64 milionów Amerykanów (the Social Security cost-of-living adjustment), które wzrosną o 5,9% w 2022r., co stanowi największy wzrost od 1982r. Ostatecznie na koniec tygodnia papiery 30-letnie osiągnęły poziom 2,045% (spadek o 12,1 punktu bazowego w porównaniu do poprzedniego tygodnia), 10-letnie 1,574% (spadek o 4,1 pb).

Dużo większe wzrosty rentowności obserwowaliśmy w przypadku polskich papierów skarbowych, które wynikały zarówno z rosnących oczekiwań inflacyjnych oraz niepewności dotyczącej dalszej reakcji Rady Polityki Pieniężnej na wciąż zaskakującą w górę skalę wzrostu cen w Polsce. Wobec wcześniejszej i wyższej od oczekiwań podwyżki stóp procentowych, rynki zaczęły wyceniać coraz wyższe poziomy stóp procentowych w krótkim i średnim terminie. Bieżące stawki WIBOR 3M i 6M zdecydowanie zareagowały na zacieśnienie polityki monetarnej przez NBP i od dnia decyzji o podwyżce stóp wzrosły z poziomów odpowiednio 0,25% i 0,34% do 0,69% i 0,85%. Z kolei kontrakty FRA wyceniają wzrost stopy trzymiesięcznej do ponad 1% już za miesiąc oraz do prawie 2% za pół roku, co wydaje się być dość agresywną „prognozą” i nadmierną reakcją uczestników rynku na ostatnie działania i wypowiedzi Rady Polityki Pieniężnej. Należy pamiętać, że rosnąca rentowność obligacji oznacza spadek ich cen. Dla przykładu, ceny obligacji o rocznej zapadalności spadły w okresie od podwyżki stóp przez RPP (06.10.2021) do końca ubiegłego tygodnia o 0,67%, papiery 5-letnie o 1,21%, a obligacje 10-letnie o 1,80%.

Stąd obserwowane w ubiegłym tygodniu spadki wycen wszystkich dostępnych na rynku funduszy inwestycyjnych, które zgodnie z ich polityką inwestycyjną inwestują w polskie obligacje skarbowe. Warto jednak pamiętać, że rosnące rentowności obligacji skarbowych w perspektywie kolejnych kwartałów, powinny być czynnikiem wspierającym wyceny jednostek tych funduszy z uwagi na wyższe płatności odsetkowe do ich portfeli funduszy. Jednocześnie analogicznie jak w przypadku inwestycji w fundusze akcyjne, w okresie spadków warto zachować spokój i pamiętać o rekomendowanym minimalnym horyzoncie inwestycyjnym, ponieważ zwykle z perspektywy czasu okazują się to momenty lepsze do wchodzenia w daną inwestycję niż wychodzenia z niej. 

Ciekawą informacją na rynku długu w Polsce jest również przeprowadzona przez Ministerstwo Finansów emisja trzyletnich obligacji na rynku chińskim. Papiery te są denominowane w juanie, a wartość emisji wyniosła 3 mld juanów (ok. 1,9 mld zł). Uzyskana rentowność to 3,20% w skali roku, natomiast ostateczna rentowność emisji po zawarciu zabezpieczającej transakcji swapowej na euro ukształtowała się na ujemnym poziomie -0,104% w skali roku. Według danych Ministerstwa Finansów, na koniec lipca 2021 udział długu zagranicznego w całym zadłużeniu Skarbu Państwa wynosił 24,5%.

3. Rynki surowcowe

Większość cen surowców wzrosła w minionym tygodniu. Ropa Brent rosła przez cały tydzień (w sumie o 3%) i w piątek na krótko przekroczyła poziom 85 USD za baryłkę. Wraz ze wzrostem cen pojawiają się coraz większe oczekiwania na zwiększenia produkcji przez OPEC, ponieważ obecnie podwyższone ceny energii przenoszą się na inne rynki towarowe, znacznie podnosząc koszty produkcji w skali całego świata. Ropa naftowa WTI zdrożała w przeciągu tygodnia o 3,69%.

Metale na świecie kontynuowały gwałtowny wzrost, ponieważ niedobory energii wymusiły dalsze cięcia produkcji i wywierały presję na producentów, podsycając obawy o inflację. Producenci metali, od cynku po aluminium i stal, tną produkcję ze względu na ograniczenia mocy lub rosnące koszty energii, które często przewyższają rosnące ceny metali. W wyniku zakłóceń produkcji i dostaw miedź zakończyła tydzień z dwucyfrowym wynikiem +10,19%, cynk zyskał +20,73%. Złota wzrosło o 0,62%, a srebro +2,84%.

4. Rynki walutowe

Kursy na koniec tygodnia: EURUSD 1,16 dolara za euro (+0,28%), USDPLN 3,937 złotego za dolara (-1,09%), EURPLN 4,568 złotego za euro (-0,81%).

Zespół Zarządzających PKO TFI
18.10.2021, godz. 16:15