2022-01-24

Spadki na światowych giełdach akcji i dobre wyniki produkcji przemysłowej w Polsce - o tym m.in. piszą Zarządzający funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego.

Najważniejsze wydarzenia

Polska: Główny Urząd Statystyczny podał w piątek bardzo dobre dane o produkcji przemysłowej za grudzień 2021 r. Wzrost produkcji wyniósł 16,7% r/r wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 13%. Powyżej konsensusu rynkowego ukształtował się również roczny wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw. Dane za grudzień pokazały wzrost przeciętnego wynagrodzenia o 11,2% r/r (wobec 9,1% oczekiwanych) do 6644,39 zł, co jest największym wzrostem od 2008 r.

Europa: Opublikowane zostały wskaźniki ZEW dla gospodarki niemieckiej, obrazujące nastroje dotyczące bieżącej oraz oczekiwanej sytuacji gospodarczej na podstawie opinii analityków. Wskaźnik oczekiwań dla gospodarki niemieckiej wzrósł w styczniu do 51,7 pkt. z 29,9 pkt. w grudniu, a wskaźnik oceny bieżącej sytuacji uległ pogorszeniu do -10,2 pkt. vs -7,4 pkt. poprzednio. Oznacza to, że większość ankietowanych ekspertów z rynków finansowych spodziewa się odbicia gospodarczego w najbliższym półroczu. Spadek oceny bieżącej sytuacji w niemieckiej gospodarce należy wiązać z trudną sytuacją epidemiczną wywołaną wzrostem przypadków zakażeń wariantem Omikron.

Protokół z grudniowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego pokazał niepewność dotyczącą przyszłej ścieżki wzrostu cen. Inflacja na koniec 2022 roku oraz w kolejnych latach ma znaleźć się poniżej 2%. EBC dopuszcza jednak również ryzyko wzrostu inflacji zwłaszcza w dłuższym terminie. Głównymi czynnikami, na które EBC będzie zwracał uwagę jest dynamika płac oraz ceny energii. Członkowie ECB wskazali na konieczność ponownej kalibracji modeli inflacyjnych opartych na danych sprzed pandemii. EBC nadal nie przewiduje podwyżek stóp procentowych w 2022 r. Część członków Rady Prezesów EBC obawia się zbyt wczesnego wycofania się ze skupu aktywów. Szefowa ECB Ch. Lagarde stwierdziła na Światowym Forum Ekonomicznym, że inflacja w strefie euro jest niższa niż w Stanach Zjednoczonych ze względu na niższy wzrost płac i oczekiwany spadek wzrostu cen energii.

USA: W ubiegłym tygodniu główne indeksy rynku akcji odnotowały znaczące spadki, a sam indeks S&P 500 zaliczył najsłabszy tygodniowy wynik od wielu miesięcy. Na gorszy sentyment na giełdach amerykańskich złożyło się kilka czynników, w szczególności oczekiwanie dalszego zacieśnienia polityki monetarnej, które będzie ponownie potwierdzone na posiedzeniu Rezerwy Federalnej w dniu 26 stycznia 2022 r. Wielu ekonomistów wskazuje na brak konsekwencji w działaniu Fed, który z jednej strony deklaruje zdecydowaną walkę z inflacją, a z drugiej nadal kontynuuje luzowanie ilościowe w postaci skupu obligacji rządowych i hipotecznych.

Ostatecznie rynki akcji skończyły tydzień na czerwono, szczególnie w sektorze technologicznych spółek wzrostowych. Nie bez znaczenia dla przeceny na parkietach było także słabe zachowanie kryptowalut, które w wielu przypadkach spadły już około 50 proc od ostatnich szczytów. Inne czynniki silnie oddziaływujące obecnie na notowania akcji to sezon publikowania wyników finansowych spółek za IV kwartał 2021 r. oraz napływające na bieżąco dane makroekonomiczne. Indeks aktywności gospodarczej w stanie New York (Empire State Manufacturing) spadł w styczniu do -0,7 pkt. z 31,9 pkt. miesiąc wcześniej (vs. oczekiwania na poziomie 25 pkt.). Tak duży spadek indeksu należy po części wiązać ze wzrostem przypadków zakażeń wariantem Omikron.

1. Rynki akcji

W USA krótszy, czterosesyjny tydzień przyniósł spadki na głównych indeksach. Najwięcej straciły spółki wzrostowe (growth), natomiast segment wartości (value, spółki „starej ekonomii”) zachował się relatywnie lepiej. Znaczącym wydarzeniem była publikacja wyników finansowych za IV kwartał 2021 r przez spółkę Netflix, która należy do grupy dużych firm technologicznych, tzw. FAANG - F-Facebook (obecnie Meta), A-Apple, A-Amazon, N-Netflix, G-Google (obecnie Alphabet). Spółka zaraportowała lepszy od prognoz zysk netto i zgodną z konsensusem rynkowym sprzedaż. Netflix zakomunikował jednak słabszy prognozowany wzrost subskrypcji w I kwartale 2022 r. vs. oczekiwania rynkowe, co przełożyło się na spadek notowań o ponad 20%. Wyniki opublikowały również m. in. Bank of America (spadek tygodniowy o 6,2%) i Goldman Sachs (-9,7% w ciągu tygodnia). W przypadku drugiego gorszy od oczekiwań okazał się zysk netto, m. in. ze względu na narastającą presję płacową. Indeksy Dow Jones Composite, S&P 500 oraz Nasdaq Composite spadły w ciągu ubiegłego tygodnia odpowiednio o 3,98%, 5,7% i 7,6%.

Akcje w Europie, podobnie jak na innych giełdach, nie oparły się trendowi z USA i również spadły. Europejski indeks STOXX Europe 600 zamknął się o 1,58% niżej. Niemiecki indeks DAX stracił 2,16%, francuski CAC 40 spadł o 1,38%, a  hiszpański indeks IBEX o 1,69%. Indeks FTSE 250 w Wielkiej Brytanii spadł o 2,11%.

Polska giełda, ze względu na słabszy sentyment do akcji na świecie, również na czerwono. Indeks WIG20 zamknął tydzień z wynikiem -4,42%. WIG spadł o 4,54. Indeks mWIG40 obniżył się o 4,83%, a mniejsze spółki z indeksu sWIG80 zakończyły tydzień z wynikiem -3,91%. Polskim akcjom nie pomagają również napięcia geopolityczne w regionie.

2. Rynki obligacji

Ceny polskich obligacji skarbowych w zeszłym tygodniu wzrosły - rentowności 2-letnich i 10-letnich obligacji spadły odpowiednio do 2,9% i 3,81%. W skali miesięcznej rentowności w Polsce spadły o 25 punktów bazowych w przypadku obligacji 2-letnich, natomiast w przypadku obligacji 10-letnich wzrosły o 33 pb.

Niemieckie obligacje 10-letnie zakończyły tydzień z rentownością -0,07%, przejściowo przebijając się środę powyżej bariery 0%.

Ceny amerykańskich obligacji skarbowych również wzrosły w związku ze wzrostem ryzyka bardziej zmiennych aktywów, takich jak akcje. Rentowność 30-letnich papierów na koniec tygodnia osiągnęła poziom 2,08% (spadek o 7 punktów bazowych w porównaniu do poprzedniego tygodnia). Obligacje 10-letnie zakończyły tydzień z rentownością 1,77% (spadek o 2 pb), natomiast 2-letnie obligacje na poziomie 1,01% (wzrost o 4 pb). Rynki finansowe w Stanach Zjednoczonych wyceniają już 4 podwyżki stóp procentowych w 2022 roku, po 25 punktów bazowych każda.

3. Rynki surowcowe

Większość cen surowców wzrosła w minionym tygodniu. Cena kontraktów na ropę naftową WTI wzrosła w ciągu tygodnia o 1,57%, natomiast ropę Brent +2,15%. Podobnie zachowały się metale: miedź ukończyła tydzień z wynikiem +2,34%, a aluminium +2,15%. Cena złota wzrosła o 0,84% do 1832 $ za uncję, natomiast srebra o +6,12% do 24,32 $ za uncję.

4. Rynki walutowe

Kurs USDPLN wyniósł na koniec tygodnia 3,99 złotego za dolara (zmiana +0,53%). Kurs EURPLN na koniec tygodnia to 4,53 złotego za euro (-0,11%). Kurs EURUSD spadł do 1,13 dolara za euro (-0,64%).

Zespół Zarządzających PKO TFI
24.01.2022, godz. 11:00