FIZ może więcej
Fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ) mają bardziej swobodne limity inwestycyjne niż fundusze inwestycyjne otwarte, przez co dają dostęp do szerszego wachlarza instrumentów i strategii, którymi może dysponować zarządzający. Portfele FIZ mogą być bardziej skoncentrowane niż portfele FIO dając szansę uzyskania większego zysku, przy odpowiednio większym ryzyku.
Unikalna propozycja
Fundusze inwestycyjne zamknięte oferowane są tylko w okresach subskrypcji, w przeciwieństwie do FIO, które dostępne są bez ograniczeń czasowych. Istnieje również podgrupa funduszy inwestycyjnych zamkniętych (FIZ niepubliczne), które oferowane są tylko do wąskiego grona inwestorów (max. 149 podmiotów). Minimalna kwota inwestycji w funduszach inwestycyjnych zamkniętych jest znacznie wyższa niż w funduszach inwestycyjnych otwartych.
Mniej emocjonalne decyzje
Fundusze inwestycyjne zamknięte emitują certyfikaty inwestycyjne, które są papierami wartościowymi. Wycena certyfikatów na podstawie, której jesteśmy w stanie sprawdzić wartość naszej inwestycji przeprowadzana jest z mniejszą częstotliwością niż w przypadku FIO i dokonywana minimum raz na kwartał. Dzięki temu inwestor może mieć trochę większy dystans do swojej inwestycji i podejmować mniej emocjonalne decyzje, a zarządzający funduszem może się skupić na bardziej długoterminowych inwestycjach.
Dwie możliwości upłynnienia naszych inwestycji
Certyfikaty inwestycyjne mogą być odsprzedane bezpośrednio do Funduszu i jeśli emitent przewidzi taką możliwość, również upłynnione na giełdzie. Fundusz wykupuje certyfikaty w ściśle określonych terminach nazwanych Dniem Wykupu i wskazanych w prospekcie emisyjnym. Przed inwestycją w FIZ warto zastanowić się kiedy możemy potrzebować środków zainwestowanych w fundusz.
Dywersyfikacja inwestycji
Fundusze inwestycyjne zamknięte mogą stanowić uzupełnienie portfela inwestycyjnego zarówno dla klientów korzystających z tradycyjnych lokat bankowych, inwestujących w fundusze inwestycyjne otwarte, jak również inwestujących bezpośrednio na giełdzie. Warto jednak podkreślić, że zanim podejmiemy decyzję o wyborze formy inwestycji powinniśmy zastanowić się nad wyborem odpowiedniej strategii inwestycyjnej dostosowanej do naszych potrzeb i możliwości inwestycyjnych.