Pierwszy etap zmian to przekształcenie i włączenie 10-ciu funduszy inwestycyjnych otwartych do funduszu o nazwie PKO Parasolowy – fio.
Operacja polegała na przekształceniu dotychczasowych funduszy inwestycyjnych otwartych w subfundusze jednego funduszu PKO Parasolowy – fio. W rezultacie, będące odrębnymi produktami fundusze stały się integralną częścią jednej „parasolki”. Fundusze, o których mowa to:
PKO Akcji – fio – obecnie PKO Subfundusz Akcji
PKO Akcji Nowa Europa – fio – obecnie PKO Subfundusz Akcji Nowa Europa
PKO Zrównoważony– fio – obecnie PKO Subfundusz Zrównoważony
PKO Stabilnego Wzrostu – fio – obecnie PKO Subfundusz Stabilnego Wzrostu
PKO Obligacji – fio – obecnie PKO Subfundusz Obligacji
PKO Obligacji Długoterminowych – fio – obecnie PKO Subfundusz Obligacji Długoterminowych
PKO Akcji Małych i Średnich Spółek – fio – obecnie PKO Subfundusz Akcji Małych i Średnich Spółek
PKO Strategicznej Alokacji – fio – obecnie PKO Subfundusz Strategicznej Alokacji
PKO Rynku Pieniężnego – fio - obecnie PKO Subfundusz Rynku Pieniężnego
PKO Skarbowy – fio - obecnie PKO Subfundusz Skarbowy
Zmiana ta nie wiąże się z żadnymi kosztami, dodatkowymi obowiązkami czy utratą jakichkolwiek praw przez Uczestników przekształcanych funduszy, ponieważ z chwilą przekształcenia fundusz PKO Parasolowy - fio wstąpił w prawa i obowiązki funduszy podlegających przekształceniu a ich jednostki uczestnictwa stały się jednostkami uczestnictwa subfunduszy. Z kolei rejestry uczestników funduszy podlegających przekształceniu stały się subrejestrami PKO Parasolowy FIO.
„Nasza oferta jest bardzo obszerna. Przed przekształceniem posiadaliśmy 20 funduszy w tym, 3 fundusze inwestycyjne zamknięte publiczne oraz 3 niepubliczne oraz 14 funduszy inwestycyjnych otwartych z 22 subfunduszami. Część produktów działa w oparciu o podobne strategie, co jest zaszłością historyczną. Dlatego też, przystąpiliśmy do prac mających na celu ujednolicenie oferty, połączenie części produktów (obecnie już tylko 4 fundusze inwestycyjne otwarte), a co za tym idzie ułatwienie poruszania się po niej naszym klientom i doradcom z sieci dystrybucji. Pierwszy etap zmian, który właśnie wszedł w życie ułatwi inwestorom budowanie własnego portfela oraz zmianę strategii inwestycyjnej z jednego subfunduszu na drugi bez ponoszenia dodatkowych kosztów. – mówi Piotr Żochowski, Prezes Towarzystwa.
Podstawową korzyścią dla Uczestników jest korzyść podatkowa. Wynika ona z przepisów prawa podatkowego, według których przenoszenie środków pomiędzy subfunduszami tego samego funduszu nie wiąże się z odprowadzeniem zryczałtowanego podatku dochodowego od zysków kapitałowych. Oznacza to, że moment zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zysków kapitałowych przesunięty jest w czasie, do chwili wycofania inwestycji z funduszu „parasolowego”. Dodatkowo inwestowanie w ramach subfunduszy jednego funduszu, umożliwia kompensację zysków i strat z inwestycji, dzięki czemu wysokość należnego do zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zysków kapitałowych jest niższa.
Proces przekształcenia oferty podzielony jest na 4 etapy i potrwa do grudnia 2015 roku.
„ 25 lipca br., w części naszych funduszy zmianie uległy benchmarki, które w dość wyraźny sposób odzwierciedlają nasze aktualne podejście do inwestowania. Z kolei miesiąc wcześniej, 24 czerwca br. powołaliśmy do życia pierwszy w naszej ofercie, akcyjny niepubliczny fundusz inwestycyjny zamknięty – PKO Spółek Innowacyjnych Globalny – fiz. Fundusz inwestuje w akcje wyselekcjonowanych 30-40 spółek zagranicznych – liderów swoich branż. Nieindeksowy charakter funduszu pozwala Zarządzającemu na poszukiwanie na całym świecie najlepszych okazji inwestycyjnych. – kontynuuje Piotr Żochowski.