2014-04-18

W zeszły weekend Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował swoje najbardziej aktualne prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego na świecie w 2014roku.  Choć szacunek globalnego tempa  rozwoju gospodarczego pozostał na tym samym poziomie (+3,6%), to nastąpiła zmiana w składowych tego wzrostu.  MFW szacuje silniejszy niż w październikowych prognozach rozwój w krajach rozwiniętych (+2,25%) i nieco słabszy niż poprzednio wskazywano rozwój w krajach wschodzących (+4,9%). 

Tym co powinno nadal wspierać wzrost gospodarczy w krajach rozwiniętych jest zmniejszenie ograniczeń fiskalnych i ciągle dość łagodne warunki jeśli chodzi o polityki monetarne na świecie. Prognoza wzrostu gospodarczego dla wybranych gospodarek w 2014 to: USA +2,75%, Japonia +1,4% i Strefa Euro +1,2%.  Dobra kondycja krajów rozwiniętych powinna również pozytywnie wpłynąć na wzrost gospodarczy emerging markets, które skorzystają na większym popycie ze strony bogatszych państw. Jeśli spojrzymy na stopy zwrotu od początku roku dla głównych indeksów akcji,  to zarówno S&P500 jak i EuroStoxx50 są na lekkim plusie (+0,8%), natomiast indeks Japońskiej giełdy (Nikkei225) notuje blisko 12% spadki.

Główne czynniki ryzyka w krajach rozwiniętych wymienione w raporcie MFW to niższa niż oczekiwano inflacja, która przekłada się na nadal wysokie luki popytowe. Niższa inflacja to również wyższe realne stopy procentowe, które wpływają na wzrost obciążeń z tytułu zadłużenia zarówno dla sektora prywatnego i publicznego. Czynniki które mogą mieć wpływ na słabszy popyt i w konsekwencji na wzrost PKB.

Przyglądając się prognozom dla krajów wschodzących na 2014, najbardziej widoczna jest obniżka tempa wzrostu dla Rosji z 3% do +1,3%. Szacunek ten odzwierciedla coraz większą słabość rosyjskiej gospodarki, nie uwzględnia natomiast ucieczki kapitału i innych czynników spowodowanych kryzysem Ukraińskim, który z dnia na dzień nabiera na znaczeniu.  Indeks rosyjskich akcji (RTS) od początku roku spadł o około 20% (USD).  Innym przykładem kraju dla którego MWF dość mocno obniżył swoje prognozy wzrostu jest  Turcja. Spadek PKB z 3,5% (wg październikowego szacunku) do +2,3% w kwietniu spowodowany jest głównie ryzykiem zawężenia ekspansywnej polityki monetarnej na świecie i większym trudnościom z finansowaniem nadmiernego deficytu na rachunku bieżącym. Inwestorzy zdają się o tym ryzyku chwilowo nie pamiętać, a turecki rynek akcji jest jednym z lepszych rynków od początku roku (+8% YTD). Szacunki MFW dla Chin jeśli chodzi o wzrost PKB w 2014r nie zmieniły się i wynoszą +7,5%, podobnie jak w poprzednich prognozach. Dynamika ta ma być osiągnięta dzięki działaniom rządu, który stara się wprowadzać reformy, zmniejszać ilość kredytu i stopniowo przestawiać gospodarkę na bardziej zrównoważoną ścieżkę wzrostu.  Indeks Chińskich akcji (Shanghai Composite) choć waha się o kilka procent w dół i w górę w ostatnich miesiącach jest blisko poziomów z końca 2013r.

Patrząc na prognozy MFW można wnioskować, że globalny  wzrost gospodarczy powinien się polepszać w kolejnych latach przy czym ryzyko w krajach wschodzących wzrosło.  Większa zmienność rynków finansowych w styczniu tego roku, wskazuje na wyzwania dla gospodarek rozwijających się w związku ze zmieniającym się otoczeniem zewnętrznym i planami normalizacji polityki monetarnej w USA . Polepszające się perspektywy wzrostu dla krajów rozwiniętych i przewidywany wzrost kosztów finansowania sprawiają, że sentyment inwestorów w kierunku rynków wschodzących może  być słabszy.

Anna Depko, Manager ds. Komunikacji Inwestycyjnej